Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Dekomunizacja MSZ...

Dekomunizacja MSZ

11-27-2018

22 listopada br. Sejm znowelizował ustawę o służbie zagranicznej, uniemożliwiając zatrudnienie w MSZ byłych współpracowników organów bezpieczeństwa z lat 1944-1990. Za zmianami zagłosowało 375 posłów, 28 było przeciwnych, zaś 8 wstrzymało się od głosu. Wnioskodawcy szacują, że z MSZ i placówek dyplomatycznych będzie musiało odejść około 100 osób.

Nowelizacja oznacza w praktyce, że współpracownicy komunistycznego aparatu represji nie będą mogli być w polskiej dyplomacji. W MSZ nie będą mogły być zatrudnione osoby, które między 22 lipca 1944 roku a 31 lipca 1990 roku pracowały lub pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych organów. Tym samym obowiązek lustracyjny rozszerzono na wszystkie kategorie pracowników zatrudnionych w MSZ, polskich placówkach zagranicznych, a także w jednostkach nadzorowanych przez to ministerstwo.

Ustawa zakłada, że jeśli byli pracownicy i współpracownicy SB, którzy są zatrudnieni w służbie zagranicznej, w tym w placówkach zagranicznych, złożą dokumenty potwierdzające ten fakt przed dniem wejścia w życie ustawy, ich umowy wygasną po upływie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy. W przeciwnym wypadku stosunek pracy wygaśnie po upływie 30 dni od dnia złożenia oświadczenia.

„To historyczny dzień dla polskiej dyplomacji. Nie mogli przez prawie 30 lat. Zrobiliśmy w 30 dni. Dziękuję” – napisał na Twitterze dyrektor generalny Służby Zagranicznej Andrzej Papierz.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com