Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Ustawa o...

Sybiracy dostaną zadośćuczynienie

11-17-2018

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym dla osób przebywających w latach 1939-1956 na zesłaniu lub deportacji w ZSRR. Jej celem jest zadośćuczynienie Sybirakom za doznane krzywdy. Wysokość świadczenia będzie ustalał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w drodze decyzji administracyjnej.

Zadośćuczynienie polegać ma na przyznaniu jednorazowego świadczenia pieniężnego uzależnionego od okresu przebywania na zesłaniu lub deportacji w ZSRR – 200 zł za każdy pełny miesiąc okresu podlegania represjom w latach 1939-1956, ale nie mniej niż 2,400 zł. Świadczeniem zostaną objęte zarówno osoby wywiezione z terytorium państwa polskiego w głąb ZSRR i przebywające tam na zesłaniu, jak i osoby, które urodziły się na zesłaniu.    

W uzasadnieniu projektu ustawy podkreślono, że to odpowiedź na postulaty samych Sybiraków. „W piśmie organizacji kombatanckiej – Związku Sybiraków – z dnia 29 maja 2018 r. sygnalizowano, że Sybiracy dożywają swoich dni bardzo często w trudnych warunkach. Kumulacja urazów psychicznych nabytych na zesłaniu i w czasach powojennych oraz nasilających się z wiekiem schorzeń fizycznych powoduje, że wymagają szczególnej opieki. Uznanie zasług Sybiraków w postaci wnioskowanej pomocy byłoby olbrzymim wsparciem nie tylko finansowym, ale również satysfakcją moralną oraz potwierdzeniem słuszności postaw życiowych i dobrze spełnionego obowiązku obywatelskiego wobec ojczyzny” – czytamy w uzasadnieniu.

Do tej pory Sybiracy nie otrzymali rekompensaty za doznane cierpienia. Ofiary represji – w tym emeryci, renciści i inwalidzi – dzięki uprawnieniom kombatanckim – otrzymywały jedynie 144 zł miesięcznie dodatku kombatanckiego i 168 zł ryczałtu energetycznego.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com