Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Wyniki wyborów do...
Mapa zwycięskich...

PiS wygrywa wybory samorządowe

11-05-2018

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory samorządowe. Zwycięstwo pozwoli na samodzielne rządy prawicy w 6 województwach, zaś w kilku innych do rządzenia potrzebny będzie koalicjant. Z kolei Platforma Obywatelska i Nowoczesna, jako Koalicja Obywatelska, największy sukces odniosły w wyborach prezydenckich w największych miastach. Przegranym tych wyborów jest natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe.

W wyborach do sejmików województw, czyli do lokalnych parlamentów, które decydują o najważniejszych w regionach inwestycjach, PiS zdobyło 5.26 mln głosów (34.13 proc.). To najlepszy po 1989 roku wynik zwycięskiej partii w wyborach samorządowych, w których dużą rolę odgrywają bezpartyjne komitety.

PiS zdobył łącznie w 16 sejmikach 254 mandaty – aż o 83 więcej niż w 2014 roku. Na Koalicję Obywatelską zagłosowało 4.16 mln wyborców, co dało Platformie i Nowoczesnej 194 mandaty. Trzecie miejsce przypadło PSL-owi – 70 mandatów, czyli aż o 89 mniej niż w 2014 roku.

PiS wygrał wybory w 9 województwach, a najlepsze wyniki tradycyjnie zaliczył na wschodzie kraju. Samodzielnie będzie rządził w sześciu: podkarpackim, lubelskim, podlaskim, świętokrzyskim, małopolskim i łódzkim.

W swoim bastionie – na Podkarpaciu – prawica zdobyła ponad 52 procent głosów, zgarniając aż 25 z 33 wszystkich mandatów. Pozostałe 8 trafiło do Koalicji Obywatelskiej (5) oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego (3). Dla ludowców takie wyniki oznaczają klęskę, bo do tej pory na Podkarpaciu mieli 9 radnych.

Bolesną porażkę PSL poniósł też w swoim mateczniku – województwie świętokrzyskim, w którym przez ostatnie 12 lat miał swojego marszałka – Adama Jarubasa. W tych wyborach PiS zdobył większość – 16 z 30 mandatów – a reszta przypadła przedstawicielom PSL, Koalicji Obywatelskiej, SLD i komitetu Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty.

W województwach dolnośląskim i śląskim PiS musi znaleźć koalicjantów do rządzenia. W tym pierwszym będą to prawdopodobnie Bezpartyjni Samorządowcy (6 mandatów), zaś w drugim... SLD lub PSL. Ciekawie jest również na Mazowszu, gdzie PiS zdobył 24 z 51 mandatów, ale Koalicja Obywatelska i PSL łącznie mają ich 26. Jeden mandat zdobyli Bezpartyjni Samorządowcy. Niewykluczony jest zatem taki scenariusz, że prawica przeciągnie na swoją stronę jednego radnego z KO lub PSL-u i przy wsparciu BS osiągnie przewagę w sejmiku.

Z kolei Koalicja Obywatelska samodzielnie będzie mogła rządzić tylko na Pomorzu. W 7 innych województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, opolskim i śląskim będzie rządzić wspólnie z PSL-em i SLD.

O ile PiS triumfował w wyborach do sejmików województw, o tyle Koalicja Obywatelska zdecydowanie wygrała wybory na prezydentów największych miast. W najbardziej prestiżowym starciu w Warszawie Rafała Trzaskowski już w I turze wygrał z Patrykiem Jakim (56.6 do 28.5 proc.). W I turze wygrali również m.in. Jacek Sutryk we Wrocławiu (50.2 proc.), Jacek Jaśkowiak w Poznaniu (55.9 proc.), Hanna Zdanowska w Łodzi (70.2 proc.), Krzysztof Żuk w Lublinie (62.3 proc.), Tadeusz Ferenc w Rzeszowie (63.7 proc.) czy Tadeusz Truskolaski w Białymstoku (56.2 proc.).

Do wyboru prezydenta II tura była potrzebna m.in. w Krakowie (Jacek Majchrowski – 64 proc.), w Gdańsku (Paweł Adamowicz – 64 proc.) czy Kielcach (Bogdan Wenta – 64 proc).             

Z kolei w wyborach do powiatów zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość. W powiatach ziemskich i miastach na prawach powiatu prawica wygrała w 162 na 380, czyli w 43 proc. powiatów. To również najlepszy wynik po 1989 roku.

Warto podkreślić również wysoką 55-procentową frekwencję. Po raz pierwszy po 1989 roku w wyborach samorządowych udział wzięła ponad połowa uprawnionych do głosowania.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com