Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Kanclerz Angela...

Kanclerz Angela Merkel w Warszawie

11-04-2018

– Cieszę się, że Polska z Niemcami dąży do tego, by Unia Europejska rozwijała się jak najbardziej stabilnie – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Szefowa niemieckiego rządu przyjechała do Warszawy 2 listopada na XV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Warszawie. Uczestniczyli w nich również ministrowie gospodarki, finansów, osoby odpowiedzialne za energetykę, klimat, infrastrukturę, technologię czy innowacyjność w obydwu krajach.

Rozmowy Merkel i Morawieckiego dotyczyły głównie spraw związanych z Unią Europejską, m.in. przyszłego budżetu wspólnoty na lata 2021-27 czy polityki rolnej. – Jesteśmy podobnego zdania co do zrównoważenia wydatków w przyszłym budżecie Unii Europejskiej, ale też co do wagi tych obszarów, które są tak istotne dla rozwoju Polski, jak wspólna polityka rolna, polityka spójności, polityka w zakresie wzmacniania innowacyjności – mówił polski premier.

Z kolei w sprawie Brexitu premier i kanclerz podkreślili, że w interesie Polski i Niemiec leży utrzymywanie silnych więzi politycznych, gospodarczych z Wielką Brytanią. – Potrzebujemy tutaj odpowiednich umów i podstaw przyszłych relacji. Polska i Niemcy chcą, żeby to były dobre relacje. Królestwo Wielkiej Brytanii występuje z UE, ale pozostaje częścią Europy. W ramach tej Europy chcemy dobrze ze sobą współpracować – powiedziała Angela Merkel.

Kanclerz Niemiec odniosła się również do bezpieczeństwa energetycznego. – Dywersyfikacja jest ważna i dlatego Niemcy przyspieszą swoje plany, jeżeli chodzi o stworzenie terminalu LNG, tak żeby móc wykorzystywać też inne źródła energii. Mamy też wspólny cel, żeby Ukraina, jako kraj tranzytowy dla rosyjskiego gazu ziemnego, pozostała ważna, ponieważ to jest też elementem bezpieczeństwa Ukrainy – stwierdziła, zapewniając, że Polska i Niemcy podobnie oceniają sytuację na Ukrainie.

Razem wzywamy Rosję do przestrzegania prawa, uniwersalnych norm prawa międzynarodowego, w tym zasady integralności terytorialnej procesów demokratycznych i rządów prawa – zaznaczył Morawiecki.

Szef polskiego rządu dodał też, że Polska prawdopodobnie nie podpisze globalnego paktu ONZ w sprawie migracji. – Uważamy, że tutaj nasze reguły, nasze suwerenne zasady dotyczące i ochrony granic i kontroli przepływu migracji są dla nas absolutnym priorytetem – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Z okazji przypadającej 11 listopada 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości niemiecka delegacja z kanclerz Merkel na czele złożyła wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-19-2019
Droga Krzyżowa w Sanktuarium św. Jana Pawła II – kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden
04-19-2019
Droga Krzyżowa ulicami Bridgeport
04-20-2019
Polowanie na jajka w polskiej parafii św. Stanisława w Bristol
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com