Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
– Polska daje...

Polska awansowała do grona rynków rozwiniętych

10-24-2018

24 września 2018 roku Polska po raz pierwszy w historii znalazła się w grupie 25 najlepiej rozwiniętych państw. Stało się tak za sprawą nowej klasyfikacji indeksu FTSE Russel, w którym warszawska Giełda Papierów Wartościowych dołączyła do grona 25 dojrzałych rynków. Polska jest pierwszym krajem z Europy środkowo-wschodniej, która osiągnęła ten status.

Już rok temu globalna agencja indeksowa FTSE Russel poinformowała o zamiarze zmiany klasyfikacji Polski z tzw. emerging markets, czyli krajów rozwijających się, do tzw. developed markets, czyli krajów rozwiniętych.        

Philip Lawlor, dyrektor zarządzający FTSE Russell, powiedział, że dzięki temu awansowi „Polska uzyska dostęp do znacznie większej puli pieniędzy instytucjonalnych”. – To z kolei wygeneruje spiralę większego kapitału i zapotrzebowania na akcje, co z kolei przełoży się na liczbę firm notowanych na warszawskiej giełdzie – dodał, podkreślając że na dobrej drodze rozwoju Polska jest od 1989 roku.

To część procesu, przez który przechodzicie, tej olbrzymiej transformacji, w trakcie której trajektoria stopy wzrostu GNI per capita była znacznie wyższa niż w wielu innych gospodarkach. Ta podróż wciąż trwa i nie jest zakończona, ale ta decyzja przenosi nas do kolejnego rozdziału – powiedział Lawlor.

Z kolei prezes warszawskiej giełdy Marek Dietl stwierdził, że decyzja FTSE to „wysiłek wielu pokoleń czy kohort tworzących polski rynek kapitałowy”. – Nie podejmuję się stwierdzenia tego, jaka będzie wartość indeksu WIG 20 w pierwszym kwartale, po wejściu. Patrząc jednak na doświadczenia Korei Południowej i Izraela, możemy wnioskować, że pierwszy rok lub półtora to okres poznawania się z inwestorami i okres przejściowy. Po tym czasie zainteresowanie inwestorów znacznie wzrasta – dodał Dietl.

Z decyzji FTSE Russel cieszył się 24 września w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda. Podczas wystąpienia na uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent podkreślił, że takie zdarzenie nie miało jeszcze miejsca przez ostatnie 30 lat rozwoju kraju.

Mało tego, znaleźliśmy się też wśród 25 najbogatszych, najlepiej rozwiniętych krajów świata. Ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Niemcami, Australią – wszystkimi bogatymi krajami wolnego świata. Nie stałoby się to, gdyby nie wspólny wysiłek, gdyby nie budowanie potencjału gospodarczego we współpracy m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i amerykańskim biznesem. Nie stałoby się to, gdyby nie amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa, które mamy cały czas, od momentu gdy wstąpiliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, co również w istotnym stopniu podkreśla znaczenie Polonii i Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych – dodał prezydent Duda.

Do awansu Polski do 25 najlepiej rozwiniętych krajów nawiązał 4 października 2018 roku w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Nowym Jorku premier Mateusz Morawiecki. – Polska jest traktowana jako państwo, które bardzo szybko rozwija się gospodarczo i daje ogromne perspektywy dla biznesu – mówił premier, podkreślając że inwestorzy oczekują przede wszystkim stabilności gospodarczej. Dodał też, że decyzja FTSE Russel to bardzo ważny symbol, że Polska szybko się rozwija, a otoczenie instytucjonalne i prawne jest transparentne.

Wcześniej, bo pod koniec sierpnia 2018 roku, FTSE Russell opublikował listę 37 polskich spółek, które wejdą w skład indeksów rynków rozwiniętych. Do grona dużych spółek dołączył PKO BP, zaś w grupie średnich znalazły się: PKN Orlen, Grupa Lotos, PGE, PGNiG, KGHM Polska, Bank Pekao, mBank, LPP, Dino Polska, PZU, Santander Bank Polska, CD Projekt i Cyfrowy Polsat.

Czujemy się jak zwycięscy piłkarze. Jesteśmy podekscytowani tym, co się wydarzyło, ale z drugiej strony, czujemy duży respekt. Jesteśmy w lidze, w której nigdy nie graliśmy, nie grał nikt z naszego regionu – skomentował świetne wiadomości Marek Dietl, prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Decyzja FTSU Russel oznacza praktyce, że polski rynek stał się dostępny dla 100 procent światowych pieniędzy inwestycyjnych. Do tej pory było to zaledwie 13 procent, bowiem większość funduszy inwestycyjnych na świecie ma prawo inwestować tylko w 25 najbardziej rozwiniętych krajach.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Zabawa andrzejkowa Szkoły Języka Polskiego w Worcester

W sobotę, 3 listopada, w klubie PNI w Worcester odbyła się zabawa andrzejkowa, której organizatorem była Szkoła Języka Polskiego w Worcester. Do tańca grał zespół WindStar Band. – Była to niesamowita zabawa, pełna atrakcji, tańca i śmiechu. Jej zwieńczeniem było grupowe zdjęcie uczestników, do którego gości zaprosił zespół muzyczny – relacjonuje jedna z uczestniczek zabawy. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
11-15-2018
Ffestiwal w Orlando
11-15-2018
Spotkanie z prof. Adamem Wibrowskim w The Polish Institute Of Arts And Sciences Of America
11-16-2018
Spotkanie Joanny Sarapaty z Polonią w Galerii AR – Klub Amber
11-16-2018
Otwarcie wystawy „Świadek pamięci i pojednania” w CP-S
11-16-2018
Koncert Misz Masz w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com