Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Mariusz Arent. Fot....

Polskie kliniki otwarte dla Polonii

10-10-2018

Rozmowa z Mariuszem Arentem – członkiem Instytutu Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej w Gdańsku i doradcą Polskiej Organizacji Turystycznej w realizacji programu promocji polskich usług prozdrowotnych.

Miałem przyjemność uczestniczyć w specjalnej misji w Polsce dziennikarzy z USA. Zwiedziliśmy prywatne placówki medyczne w Bielsku-Białej, Porąbce i Ustroniu. Między innymi poznaliśmy Centrum Rehabilitacji TriVita w Porąbce. Pan był pomysłodawcą i organizatorem tego wydarzenia. Jaka idea przyświecała Panu, aby zorganizować tę misję?

Misja jest częścią większego projektu Polskiej Organizacji Turystycznej dotyczącej promocji polskich usług prozdrowotnych, które z kolei są jedną z 12 branż, wybranych jako branże eksportowe do promocji na rynkach zagranicznych. Polskie usługi prozdrowotne są promowane od dwóch i pół roku na pięciu rynkach zagranicznych: norweskim, ukraińskim, rosyjskim, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Stanach Zjednoczonych. Formy promocji to: targi, misje, wydawnictwa i kampanie internetowe. No i teraz dochodzimy do tej misji, w której pan uczestniczył. Misje organizowane są w ten sposób, że zapraszani są dziennikarze bądź tak zwani kontrahenci, którym pokazywane są w Polsce wybrane placówki medyczne. Mają możliwość skorzystania z zabiegów i doświadczyć na własnej skórze tego, co mogą zaoferować polskie placówki medyczne i to, co – naszym zdaniem – powinno wzbudzić zainteresowanie na rynkach, które wcześniej wymieniłem.

Nasza grupa poznała sporo placówek medycznych w Bielsku-Białej, Ustroniu i Porąbce. Powiem szczerze, że jesteśmy zachwyceni tym, co widzieliśmy i czego doświadczyliśmy. Jesteśmy zachwyceni tym, co w tych placówkach się robi, oraz jakością świadczonych serwisów. Rozumiem, że program ten został starannie przemyślany i przygotowany, aby w świat popłynęły dobre informacje…

Najpierw została dokonana diagnoza i analiza stanu placówek, które można i należy promować. Badania te zostały zlecone przez Polską Organizację Turystyczną, które nasz Instytut Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej przeprowadził i opracował. Przygotowaliśmy listę placówek, które mają konkretną ofertę i należy je promować. Została też opracowana koncepcja „Produkt – Region – Rynek”. Chodzi o to, że Polska nie może promować wszystkiego na wszystkich rynkach. Generalnie do Polski docierają pacjenci z różnych kierunków i mają różne problemy wynikające głównie z ograniczeń systemów ochrony zdrowia w ich krajach. Takim regionem, który mógłby być interesujący dla rynku polskiego zarówno od strony podażowej, a więc tego, co mogą oferować polskie placówki, jak i ze względu na połączenia komunikacyjne i na sentyment – może być rynek amerykański, a przede wszystkim Polonia. A jak Polonia to główne jej centra, czyli Chicago i Nowy Jork. Stąd wysłaliśmy zaproszenia dla dziennikarzy z tych ośrodków. To miłe, że udało się misję zorganizować, że przyjechaliście do Polski, żeby zobaczyć to, co możemy zaproponować.

Nie ulega wątpliwości, że jest to propozycja bardzo ciekawa. A czy posiadacie jakieś dane, przynajmniej szacunkowe, w jakim stopniu amerykańska Polonia korzysta z tych ofert?

Dotychczas udało się nam jedynie oszacować jaka liczba tak zwanych „turystów medycznych” przybywa do Polski. W 2017 roku było to około 172 tysiące osób, które korzystały z uzdrowisk, z zabiegów inwazyjnych, stomatologicznych i z zabiegów tak zwanej medycyny estetycznej. Natomiast nie mamy dokładnych danych ilu pacjentów i z jakich krajów przyjeżdża. Powodów jest wiele. Pierwszy i najważniejszy jest taki, że do tej pory nikt nie zajmował się zbieraniem takich danych. Jest też i taka kwestia, że informacja o osobach z zagranicy – nawet jeżeli mówiły po polsku i miały polski dokument tożsamości – nie była przez te placówki przekazywana dalej. Dlatego też te nasze działania i aktywizowanie placówek ma zwrócić uwagę na to, że jest to szansa dla obu stron. Dla placówek jest szansa, aby wchodzić na rynki zewnętrzne i pozyskiwać nowe grupy klientów, a z drugiej strony jest to szansa także dla pacjentów, którzy mają problemy ze zdrowiem, aby to zdrowie odzyskać i mniej za to płacić. A przy okazji mogą odwiedzić rodzinę, zobaczyć kawałek Polski i spędzić miło czas. Staramy się jak najlepiej połączyć oczekiwania obu stron.

Profesor Andrzej Bochenek, świetny kardiochirurg, który przed laty pracował w Klinice Kardiochirurgii w Zabrzu wspólnie z profesorem Religą, współzałożyciel sieci klinik American Heart of Poland, stwierdził podczas spotkania z nami, że oferta tych klinik jest na poziomie absolutnie w niczym nie ustępującym temu, co reprezentują kliniki amerykańskie, natomiast wyróżnia je to, że wszelkie zabiegi są o wiele tańsze.

Istotnie tak jest. Koszt operacji w naszych klinikach jest średnio trzy-, a nawet czterokrotnie niższy. Ale motywacją, aby korzystać z ich usług, nie jest tylko kwestia ceny. Największą motywacją jest jakość usług i wspólnota kulturowa oraz łatwość porozumiewania się. Polonusowi łatwiej jest zrozumieć to, co mówi polski lekarz, no i łatwiej jest mu przekazać swoje oczekiwania. A przy okazji, będąc w Polsce, można skorzystać z innych ofert i odświeżyć wspomnienia. Chciałbym podkreślić, że dotychczas nie potrafiliśmy należycie wykorzystać tego, co oferują nasze placówki medyczne, ale wszystko idzie w dobrą stronę i będzie lepiej.

Organizatorzy naszej misji dziennikarskiej mają określone oczekiwania, a przede wszystkim takie, że będziemy się dzielić z czytelnikami i słuchaczami w USA naszymi wrażeniami. Oczywiście będziemy to czynić. Czy będą organizowane kolejne takie misje? Macie jakieś plany?

W ramach projektu POT są już określone misje dziennikarzy z różnych krajów. Jeszcze w tym roku odbędzie się misja dziennikarzy z Rosji. Dziennikarze z Obwodu Kaliningradzkiego będą odwiedzali placówki w województwie warmińsko-mazurskim, a przede wszystkim w Olsztynie i jego okolicach. Z Ukrainy przyjedzie misja kontrahentów z Ukrainy, którzy odwiedzą Kraków i wezmą udział w III Kongresie Turystyki Medycznej. Pod koniec listopada przyjadą kontrahenci z Emiratów Arabskich, którzy zapoznają się z placówkami medycznymi w Warszawie. A po nich przyjadą dziennikarze z Norwegii, którzy będą poznawać placówki medyczne w Małopolsce, a przy okazji zorganizujemy im wycieczkę w Tatry. W 2019 roku będzie druga misja ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i kolejna misja ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Dziękuję Panu za to, że mogłem uczestniczyć w tej misji. Dzięki niej zobaczyłem jak szybko zmienia się świat polskiej medycyny. Wprawdzie zobaczyliśmy tylko kawałeczek tego świata, ale jest on supernowoczesny i tak naprawdę dostępny dla przeciętnego Polaka, także tego mieszkającego za granicą.

To była i dla mnie wielka przyjemność. Cieszę się, że mogłem być częścią tej misji i że przyniosła ona wam, dziennikarzom, tyle dobrych wrażeń.

Rozmawiał Janusz M. Szlechta


W misji do Bielska-Białej, Porąbki i Ustronia, która trwała od 17 do 21 września 2018 roku, uczestniczyli dziennikarze z Chicago: Maria Elżbieta Sawczuk – reporterka i wydawca Telewizji Polvision, Tomasz Popławski – Polskie Radio 1030 AM i 104.7 FM, Andrzej Brach – fotoreporter i dziennikarz związany z „Super Expressem” i „Dziennikiem Związkowym” oraz Janusz M. Szlechta – redaktor „Białego Orła”.

Mariusz Arent ma swoją firmę BlueProgress, prowadzi też zajęcia z turystyki zdrowotnej w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku na kierunku Turystyka i Rekreacja. Współtworzy portal turystyka-medyczna.com i Instytut Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej, bo w obecnych czasach tylko współpracując i działając zespołowo można osiągać znaczące postępy.

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com