Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
„Błogosławiony...

Będzie nowe święto państwowe

10-08-2018

4 października 2018 roku Sejm przyjął uchwałę, która ustanawia 19 października Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych. To data porwania i brutalnego zamordowania błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Nowe święto ma być hołdem dla duchownych, którzy swoją postawą „dawali wyraz wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej”.

Projekt został zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość, ale poparło go wielu posłów z innych klubów. W głosowaniu „za” było 356 posłów, 39 „przeciw”, zaś 21 wstrzymało się od głosu. „W okresie, gdy Polska utraciła wolność i zniknęła z map Europy, to duchowni często byli depozytariuszami utraconej państwowości i wychowywali do wolności poszczególne pokolenia. Mówili bowiem zarówno o wolności wewnętrznej – osobistej, jak i społecznej oraz politycznej” – czytamy w uzasadnieniu ustawy, która trafiła do Senatu i ma wejść w życie dzień po dniu jej ogłoszenia. Możliwe, że nowe święto państwowe będzie obchodzone jeszcze w tym roku.

Obecnie polskie święta państwowe i narodowe to: 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”; 24 marca – Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką; 1 maja – Święto Pracy, 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja; 8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa; 12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej; 1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego; 31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności oraz 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Polskie Dni w Lake Compounce

8 czerwca rozpoczęły się dwudniowe obchody Polskich Dni w Lake Compounce w Bristolu, które już cyklicznie są organizowane co roku przez Kongres Polonii Amerykańskiej w Connecticut. Fot. Asha Lassen

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com