Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Uroczystości...

Pogrzeb śp. admirała floty Józefa Unruga i Jego małżonki śp. Zofii Unrug

10-08-2018

2 października 2018 roku na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni odbył uroczysty państwowy pogrzeb admirała Józefa Unruga – bohaterskiego dowódcy Obrony Wybrzeża z 1939 roku. Jego szczątki zostały sprowadzone z Francji na pokładzie fregaty ORP Kościuszko. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy zmarły w stopniu wiceadmirała żołnierz został mianowany na admirała floty.

Józef Unrug urodził się 7 października 1884 roku w Brandenburgu koło Berlina, w rodzinie kultywującej polskie tradycje. Do zakończenia I wojny światowej walczył w marynarce wojennej Cesarstwa Niemieckiego. Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wystąpił z Kaiserliche Marine i wrócił do Polski, gdzie tworzył i odradzał polską flotę wojenną. Gdy wybuchła II wojna światowa, był Dowódcą Floty i Obrony Wybrzeża. Po kapitulacji 2 października 1939 roku trafił do niewoli niemieckiej, gdzie wielokrotnie odrzucił oferowane przez Niemców stanowiska w Kriegsmarine. Po wojnie, solidaryzując się z setkami tysięcy polskich żołnierzy, walczących po stronie aliantów, nie przyjął emerytury od rządu brytyjskiego. Zmarł w roku 1973, a jego żona w 1980 roku. Oboje zostali pochowani na cmentarzu w Montrésor we Francji.

Spotykamy się dzisiaj w Gdyni, by powiedzieć: „Polska pamięta o swoich bohaterach”. Panie admirale, dziś spełniamy pańską wolę. Wolę, która stała się dla nas rozkazem. „Odnajdźcie groby moich towarzyszy broni. Odnajdźcie miejsca, gdzie komuniści ukryli ich szczątki. Uhonorujcie ich. Później mnie” – powiedział wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.

Obecny na uroczystości prezydent Andrzej Duda podziękował rodzinie państwa Unrugów oraz wszystkim, którzy przyczynili się do wykonania woli admirała. – Jakże to symboliczne, że admirał właśnie w tym roku – roku stulecia odzyskania niepodległości – wraca tutaj, do swojej Gdyni, na swoje miejsce – powiedział prezydent.

Dziś witamy na Helu bohatera – Józefa Unruga. Człowieka, któremu Polska zawdzięcza bardzo wiele. Żołnierza, który był Polakiem z wyboru, żołnierza wiernego przysiędze złożonej Rzeczypospolitej. Zachowywał się godnie, po rycersku, do samego końca. Jego postawa powinna być wzorem dla dzisiejszych marynarzy i żołnierzy Wojska Polskiego. Admirale, wracasz do Polski – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com