Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Uroczystości...

Pogrzeb śp. admirała floty Józefa Unruga i Jego małżonki śp. Zofii Unrug

10-08-2018

2 października 2018 roku na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni odbył uroczysty państwowy pogrzeb admirała Józefa Unruga – bohaterskiego dowódcy Obrony Wybrzeża z 1939 roku. Jego szczątki zostały sprowadzone z Francji na pokładzie fregaty ORP Kościuszko. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy zmarły w stopniu wiceadmirała żołnierz został mianowany na admirała floty.

Józef Unrug urodził się 7 października 1884 roku w Brandenburgu koło Berlina, w rodzinie kultywującej polskie tradycje. Do zakończenia I wojny światowej walczył w marynarce wojennej Cesarstwa Niemieckiego. Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wystąpił z Kaiserliche Marine i wrócił do Polski, gdzie tworzył i odradzał polską flotę wojenną. Gdy wybuchła II wojna światowa, był Dowódcą Floty i Obrony Wybrzeża. Po kapitulacji 2 października 1939 roku trafił do niewoli niemieckiej, gdzie wielokrotnie odrzucił oferowane przez Niemców stanowiska w Kriegsmarine. Po wojnie, solidaryzując się z setkami tysięcy polskich żołnierzy, walczących po stronie aliantów, nie przyjął emerytury od rządu brytyjskiego. Zmarł w roku 1973, a jego żona w 1980 roku. Oboje zostali pochowani na cmentarzu w Montrésor we Francji.

Spotykamy się dzisiaj w Gdyni, by powiedzieć: „Polska pamięta o swoich bohaterach”. Panie admirale, dziś spełniamy pańską wolę. Wolę, która stała się dla nas rozkazem. „Odnajdźcie groby moich towarzyszy broni. Odnajdźcie miejsca, gdzie komuniści ukryli ich szczątki. Uhonorujcie ich. Później mnie” – powiedział wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.

Obecny na uroczystości prezydent Andrzej Duda podziękował rodzinie państwa Unrugów oraz wszystkim, którzy przyczynili się do wykonania woli admirała. – Jakże to symboliczne, że admirał właśnie w tym roku – roku stulecia odzyskania niepodległości – wraca tutaj, do swojej Gdyni, na swoje miejsce – powiedział prezydent.

Dziś witamy na Helu bohatera – Józefa Unruga. Człowieka, któremu Polska zawdzięcza bardzo wiele. Żołnierza, który był Polakiem z wyboru, żołnierza wiernego przysiędze złożonej Rzeczypospolitej. Zachowywał się godnie, po rycersku, do samego końca. Jego postawa powinna być wzorem dla dzisiejszych marynarzy i żołnierzy Wojska Polskiego. Admirale, wracasz do Polski – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com