Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy Uroczyste otwarcie...

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

10-07-2018

– Polonia i Polacy za granicą współtworzą polską tożsamość – mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas oficjalnego otwarcia V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. W czterodniowym zjeździe (20-23 września br.) udział wzięło kilkaset Polaków ze wszystkich kontynentów, w tym przedstawiciele Rady Polonii Świata, Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – współorganizatora zjazdu.

Wydarzenie zainaugurowała msza święta w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Koncelebrował ją abp metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Kardynał przypomniał, że tegoroczny zjazd Polonii przypada w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Rok 1918 oraz to, co nastąpiło przedtem i potem, ma duży związek z wami, Polakami mieszkającym poza granicami naszej ojczyzny – mówił do Polonii kard. Nycz. – Z jednej strony czas rozbiorów sprawił, że Polacy stali się za granicą bardzo liczni. Z drugiej strony wkład Polonii w odzyskanie niepodległości jest ogromny – dodał. Po mszy delegacje organizacji polonijnych wraz z przedstawicielami Senatu i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Uroczyste otwarcie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy odbyło się w sali plenarnej Sejmu RP. Marszałek Senatu mówił, że odzyskanie niepodległości to wielkie wspólne osiągnięcie wszystkich Polaków, żyjących zarówno nad Wisłą, jak i poza granicami kraju. Przypomniał też losy polskiej emigracji od czasów upadku Powstania Listopadowego do emigracji po II wojnie światowej. – Szczególne miejsce w naszej tożsamości i sercach mają ci Polacy, którzy musieli emigrować, byli za Polskę deportowani oraz Ci, którzy nigdy nie opuścili Polski. Tylko na skutek wojennej zawieruchy przesunięte zostały granice, a oni znaleźli się we wrogim państwie – mówił marszałek Karczewski.

Marszałek Senatu podkreślił też, że wszystkie problemy Polonii na wschodzie i zachodzie są również problemami Polski. Wymienił tutaj m.in. odchodzenie od języka polskiego, brak dostępu do polskich kanałów telewizyjnych, niedobór polskich szkół, niszczenie polskich zabytków i polskich cmentarzy czy brak statusu mniejszości narodowej w Austrii i Niemczech.          

Z kolei premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników napisał, że „rząd wspiera i będzie wspierał powroty rodaków z emigracji zarobkowej”. Premier podkreślił też, że działania na rzecz Polonii są jednym z priorytetów rządu. W czasie koncertu „Nasza Niepodległa” w Teatrze Wielkim w Warszawie Mateusz Morawiecki odebrał nagrodę za zasługi na rzecz Polonii im prof. Stelmachowskiego, przyznaną po raz pierwszy przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Głos w Sejmie podczas inauguracji zjazdu zabrali również sami Polonusi. – Kochamy Polskę, cieszymy się wolną, nowoczesną i rozwijającą się ojczyzną. Przyjeżdżamy tu często, przyjeżdżają nasze dzieci, przyjeżdżać będą nasze wnuki, bo łączy nas Polska – mówił prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat. Z kolei Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys stwierdziła, że położenie i sytuacja Polonii w dużej mierze zależy od niej samej. – Bardzo dużo zależy od naszej postawy, naszej wiary, naszej determinacji. To my, każdy w swoim kraju, jesteśmy dla Polski i przez nasz pryzmat jest odbierana Polska – dobrze lub źle. Więc niech Polska będzie odbierana zawsze jako potęga, jako kraj z ogromną historią, kraj niezłomny, jako kraj solidarności – powiedziała.

Z przybyłą do Polski Polonią spotkał się również prezydent Andrzej Duda, który przypomniał o zasługach Polaków mieszkających w USA związanych z wejściem Polski do NATO. – Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów Zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności – powiedział prezydent.

Drugi i trzeci dzień V Zjazdu zajęły obrady na ośmiu forach tematycznych. Dotyczyły one: organizacji polonijnych, edukacji polonijnej, kultury polonijnej, nauki polskiej, mediów polonijnych, duszpasterstwa polonijnego oraz sportu i turystyki polonijnej. Uzupełnieniem tematycznych obrad były wizyty studyjne w instytucjach partnerskich współorganizujących fora. Wydarzenie zakończyła w niedzielę 23 września uroczysta msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Polskie Dni w Lake Compounce

8 czerwca rozpoczęły się dwudniowe obchody Polskich Dni w Lake Compounce w Bristolu, które już cyklicznie są organizowane co roku przez Kongres Polonii Amerykańskiej w Connecticut. Fot. Asha Lassen

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com