Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy Uroczyste otwarcie...

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

10-07-2018

– Polonia i Polacy za granicą współtworzą polską tożsamość – mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas oficjalnego otwarcia V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. W czterodniowym zjeździe (20-23 września br.) udział wzięło kilkaset Polaków ze wszystkich kontynentów, w tym przedstawiciele Rady Polonii Świata, Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – współorganizatora zjazdu.

Wydarzenie zainaugurowała msza święta w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Koncelebrował ją abp metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Kardynał przypomniał, że tegoroczny zjazd Polonii przypada w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Rok 1918 oraz to, co nastąpiło przedtem i potem, ma duży związek z wami, Polakami mieszkającym poza granicami naszej ojczyzny – mówił do Polonii kard. Nycz. – Z jednej strony czas rozbiorów sprawił, że Polacy stali się za granicą bardzo liczni. Z drugiej strony wkład Polonii w odzyskanie niepodległości jest ogromny – dodał. Po mszy delegacje organizacji polonijnych wraz z przedstawicielami Senatu i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Uroczyste otwarcie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy odbyło się w sali plenarnej Sejmu RP. Marszałek Senatu mówił, że odzyskanie niepodległości to wielkie wspólne osiągnięcie wszystkich Polaków, żyjących zarówno nad Wisłą, jak i poza granicami kraju. Przypomniał też losy polskiej emigracji od czasów upadku Powstania Listopadowego do emigracji po II wojnie światowej. – Szczególne miejsce w naszej tożsamości i sercach mają ci Polacy, którzy musieli emigrować, byli za Polskę deportowani oraz Ci, którzy nigdy nie opuścili Polski. Tylko na skutek wojennej zawieruchy przesunięte zostały granice, a oni znaleźli się we wrogim państwie – mówił marszałek Karczewski.

Marszałek Senatu podkreślił też, że wszystkie problemy Polonii na wschodzie i zachodzie są również problemami Polski. Wymienił tutaj m.in. odchodzenie od języka polskiego, brak dostępu do polskich kanałów telewizyjnych, niedobór polskich szkół, niszczenie polskich zabytków i polskich cmentarzy czy brak statusu mniejszości narodowej w Austrii i Niemczech.          

Z kolei premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników napisał, że „rząd wspiera i będzie wspierał powroty rodaków z emigracji zarobkowej”. Premier podkreślił też, że działania na rzecz Polonii są jednym z priorytetów rządu. W czasie koncertu „Nasza Niepodległa” w Teatrze Wielkim w Warszawie Mateusz Morawiecki odebrał nagrodę za zasługi na rzecz Polonii im prof. Stelmachowskiego, przyznaną po raz pierwszy przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Głos w Sejmie podczas inauguracji zjazdu zabrali również sami Polonusi. – Kochamy Polskę, cieszymy się wolną, nowoczesną i rozwijającą się ojczyzną. Przyjeżdżamy tu często, przyjeżdżają nasze dzieci, przyjeżdżać będą nasze wnuki, bo łączy nas Polska – mówił prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat. Z kolei Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys stwierdziła, że położenie i sytuacja Polonii w dużej mierze zależy od niej samej. – Bardzo dużo zależy od naszej postawy, naszej wiary, naszej determinacji. To my, każdy w swoim kraju, jesteśmy dla Polski i przez nasz pryzmat jest odbierana Polska – dobrze lub źle. Więc niech Polska będzie odbierana zawsze jako potęga, jako kraj z ogromną historią, kraj niezłomny, jako kraj solidarności – powiedziała.

Z przybyłą do Polski Polonią spotkał się również prezydent Andrzej Duda, który przypomniał o zasługach Polaków mieszkających w USA związanych z wejściem Polski do NATO. – Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów Zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności – powiedział prezydent.

Drugi i trzeci dzień V Zjazdu zajęły obrady na ośmiu forach tematycznych. Dotyczyły one: organizacji polonijnych, edukacji polonijnej, kultury polonijnej, nauki polskiej, mediów polonijnych, duszpasterstwa polonijnego oraz sportu i turystyki polonijnej. Uzupełnieniem tematycznych obrad były wizyty studyjne w instytucjach partnerskich współorganizujących fora. Wydarzenie zakończyła w niedzielę 23 września uroczysta msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com