Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Para prezydencka...

Dożynki Prezydenckie w Spale

09-26-2018

W niedzielę 16 września br. w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. To święto plonów, podczas których głowa państwa polskiego podziękowała rolnikom za całoroczny trud pracy na roli, zapewniając o swoim wsparciu dla polskiej wsi. Nie zabrakło pięknych, tradycyjnych wieńców. Tradycja Dożynek Prezydenckich została zapoczątkowana w latach 1927-1938 przez prezydenta Ignacego Mościckiego.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od wręczenia przez parę prezydencką dyplomów twórcom tegorocznych wieńców dożynkowych. Następnie w Kaplicy Polowej AK została odprawiona msza święta z udziałem pary prezydenckiej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański.

Podczas głównej części uroczystości prezydent Duda przyjął od starostów dożynek – Ewy Szydłowskiej i Mariusza Załogi – bochen chleba. Dziękując za ten dar, zapewniał, że będzie go dzielił sprawiedliwie.

To właśnie dzięki pracy polskiego rolnika, codziennemu trudowi, także dzięki jego ryzyku – bo przecież jest zdany na łaskę i niełaskę przyrody, żywiołów – dzięki temu właśnie jesteśmy w Polsce bezpieczni, mamy polską żywność, nie jesteśmy w tym zakresie od nikogo zależni – mówił prezydent Duda.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Polskie Dni w Lake Compounce

8 czerwca rozpoczęły się dwudniowe obchody Polskich Dni w Lake Compounce w Bristolu, które już cyklicznie są organizowane co roku przez Kongres Polonii Amerykańskiej w Connecticut. Fot. Asha Lassen

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com