Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Podstawowym...

Wojsko Polskie ma nową dywizję

09-10-2018

W Siedlcach w województwie mazowieckim będzie mieściło się dowództwo nowej 18. Dywizji Wojska Polskiego. Będzie się składała z trzech brygad, a jej dowódcą został gen. Jarosław Gromadziński.

Podjąłem decyzję o tym, aby utworzyć nową dywizję Wojska Polskiego. Ta dywizja z założenia musi być zlokalizowana na wschód od Wisły – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystego apelu z okazji Święta Wojsk Lądowych w Siedlcach.

18. Dywizja Zmechanizowana ma spełniać wszystkie standardy NATO i będzie gotowa do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Jej powołanie jest działaniem wzmacniającym wschodnią flankę i wynika z potrzeby operacyjnej.

W roku 2018 nawiązujemy do wydarzeń, które miały miejsce 98 lat temu, do zwycięskiej wojny z bolszewikami, do Bitwy Warszawskiej. W ramach tych wojsk wyróżniła się 18. Dywizja Piechoty, nazywana później Żelazną Dywizją. Powołanie generała Gromadzińskiego jest z datą 17 września, to też nie jest przypadek. Wszyscy mamy świadomość tego, co wydarzyło się 17 września 1939 roku – mówił minister Błaszczak, wyjaśniając nadanie numeru jednostce.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dzień Polski w Salem

10 listopada Polonia spotkała się w Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem, by wziąć udział w zorganizowanym tam po raz pierwszy Dniu Polski. Fot. J. Strawiński

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com