Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
– Wśród stu...

Polonia będzie miała miejsce w Senacie

09-10-2018

Podczas tegorocznego Polonijnego Forum w Krynicy marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że jedno miejsce w Senacie przypadnie reprezentantowi Polonii. Wkrótce przedstawi propozycję zmian w Kodeksie Wyborczym. Senator Polonii miałby być wybierany już w najbliższych wyborach parlamentarnych, które odbędą się jesienią 2019 roku.

Podjęliśmy taką decyzję polityczną i teraz będziemy przekuwali ją w prawo. Wśród stu senatorów wybranych w przyszłym roku będzie jeden reprezentujący Polonię – powiedział 4 września Stanisław Karczewski. Jak dodał, projekt jest już po konsultacjach, a jego realizacja będzie spełnieniem oczekiwań Polonii.

Podczas panelu „Obrona dobrego imienia Polski i Polaków” poruszono również temat pieniędzy dla Polonii. W tym roku pula programu wynosi 100 mln zł. – To są duże pieniądze, ale jest ich dużo za mało – ocenił marszałek Karczewski. – Dedykujemy je na naukę, na szkolenie nauczycieli, na naukę języka polskiego, historii i literatury polskiej. Uważam, że to jest bardzo istotne, bardzo ważne i tą drogą będziemy szli – dodał.

Podczas tegorocznego Polonijnego Forum w Krynicy odbyło się pięć paneli dyskusyjnych: „Obrona dobrego imienia Polski i Polaków”, „ Młoda emigracja – czas na powrót”, „Polki – kobiety w biznesie na świecie, „Sukces polskiego produktu za granicą – jak to się robi?” oraz „Razem znaczy więcej – współpraca spółek Skarbu Państwa na rzecz budowania wizerunku Polski za granicą”. Jego organizatorami były Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, Rada Programowa Forum Ekonomicznego oraz Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dzień Polski w Salem

10 listopada Polonia spotkała się w Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem, by wziąć udział w zorganizowanym tam po raz pierwszy Dniu Polski. Fot. J. Strawiński

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com