Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

Kongres 60 Milionów w podrzeszowskiej Jasionce przyciągnął Polaków z całego świata

09-06-2018

Kongres 60 Milionów...
- Cieszymy się że...
Debatowano m.in. o...
W kongresie udział...
W panelu dotyczącym...
Aktor Paweł Deląg...
Goście z...
Relacje z Kongresu...
W panelu dotyczącym...
Minister Jerzy...
Senator Anna Maria...
Amerykańska...

Kilkanaście paneli, wykłady ekspertów, prezentacje firm i tysiące rozmów – tak wyglądał Kongres 60 Milionów, który odbył się w dniach 30-31 sierpnia br. w Jasionce pod Rzeszowem. Wzięli w nim udział Polonusi z całego świata, dziennikarze, biznesmeni, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Była to trzecia edycja Globalnego Zjazdu Polonii.

Nazwa kongresu nawiązuje do ogólnej liczby żyjących na świecie Polaków – 38 milionów w kraju i 22 za granicą. Dwie pierwsze edycje odbyły się w lutym Miami oraz w lipcu w Buffalo. Ideą wydarzenia jest integracja polskich środowisk biznesowych zogniskowanych w kraju oraz poza jego granicami.

Kongres 60 Milionów w Jasionce odbył się w tamtejszej G2A Arenie, czyli nowoczesnym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, zlokalizowanym nieopodal lotniska. Rozpoczął się pokazem fragmentów filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” o polskich lotnikach, którzy odegrali decydującą rolę w zwycięskiej bitwie o Anglię w 1940 roku. Na ekrany kin produkcja weszła 2 dni później.

Gospodarcze i patriotyczne nici

W kongresie wzięli udział m.in. minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, senator i pełnomocnik rządu RP ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders czy amerykańska dziennikarka Rita Cosby.     

Cieszymy się że organizatorzy zdecydowali, że to ważne dla Polonii wydarzenie odbędzie się właśnie tu – w województwie podkarpackim, w G2A Arena w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, miejscu niezwykle ważnym dla gospodarki Podkarpacia. To właśnie tutaj zbiegają się liczne gospodarcze, społeczne, ale i patriotyczne nici oraz drogi – mówił marszałek województwa Władysław Ortyl podczas oficjalnego otwarcia kongresu.

Kongres jest okazją do rozmów gospodarczych, ale i do pokazania dobrych praktyk związanych z inwestowaniem w Polsce, będzie też czasem ważnych dyskusji i spotkań. Podkarpackie wspiera Polonię, w naszym regionie odbywa się wiele wydarzeń ważnych dla Polonii z całego świata, to właśnie tu obradował I Kongres Polonii Amerykańskiej. Wszystkie postawy patriotyczne, które są pielęgnowane za granicą, finalizują się na Podkarpaciu, w tym roku miał tu miejsce dziesiąty Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, przed nami pięćdziesięciolecie Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – dodał marszałek.

Poczucie wspólnoty obywatelskiej

Podczas otwarcia Kongresu senator Anna Maria Anders odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego. Premier napisał w nim, że zaangażowanie polskiej migracji, mające na celu przywrócenie Polski na mapy świata, jest i zawsze będzie wzorem postaw obywatelskich.

„Kongres 60 Milionów przyczyni się do wypracowania nowych więzi polonijnych, a przez to do rozwoju partnerskiego myślenia i działania na rzecz wzmocnienia polskiego państwa. (…) Kongres wpisuje się w działania wzmacniające poczucie wspólnoty obywatelskiej naszych rodaków i do upowszechniania za granicą pozytywnego wizerunku Polski. Dziś potrzebujemy oddolnych inicjatyw społecznych, kulturalnych i biznesowych stanowiących solidny fundament na rzecz wspólnych działań na rzecz Polski” – napisał premier Morawiecki.

Z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski napisał do uczestników kongresu w Jasionce, że miliony Polaków na całym świecie to unikalna szansa na realizację narodowych celów, przede wszystkim w zakresie kształtowania opinii o Polsce i Polakach. Jego zdaniem trzeba jednak znaleźć przeszkody stojące na drodze do lepszej i bardziej efektywniej współpracy między Polonią a polskimi ośrodkami biznesowymi, naukowymi i kulturalnymi.

„Mam nadzieję, że to, co łączy Polaków, to przekonanie, że nasze dziedzictwo i historia uprawniają nas do zajęcia godnego miejsca rodzinie narodów” – napisał marszałek Karczewski, przypominając, że w tym roku na działania wspierające Polonię, w tym na naukę języka polskiego i wiele innych działań, Senat przeznaczył 100 mln zł.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński dziękował Polonii, że chce wspierać działania rządu. – Chcielibyśmy, żeby nasze kontakty nie miały tylko charakteru osobistego, sentymentalnego, ale – na czym zależy nam szczególnie – żeby te kontakty nabrały charakteru biznesowego – powiedział minister.

Jerzy Kwieciński poinformował też, że rząd przygotowuje nową politykę migracyjną, która nastawiona będzie na działania w obszarze społeczno-gospodarczym. – Ta polityka będzie skierowana przede wszystkim do Polaków za granicą, do Polonii, do państwa. Chcielibyśmy zachęcić was – zrobiliście kariery, zarobiliście pieniądze, macie silne pozycje społeczne, gospodarcze – pomóżcie nam lepiej promować markę naszego kraju. Pomóżcie nam również w rozwoju gospodarczym. Macie dobre firmy, dobrze stoicie na gruncie międzynarodowym, w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech, postawcie drugą nogę w naszym kraju. Przyjedźcie tutaj, nie tylko do spotkań, ale rozwińcie tutaj drugą nitkę biznesową. Będziemy wspierali wasze inicjatywy – zadeklarował minister Kwieciński.

Dyskusje

O tym, jak konkretnie można wspierać współpracę między polskimi ośrodkami biznesowymi, naukowymi i kulturalnymi w kraju i za granicą rozmawiano na kilkunastu panelach. Debatowano m.in. o międzynarodowych sukcesach polskich firm, promocji polskiej marki i wizerunku Polski w świecie, współpracy regionów, przyszłości Trójmorza czy inicjatywach łączących Polaków. Tematami paneli były również sport, polska tradycja i rola kościoła w budowaniu wspólnoty wśród Polonii.

Organizatorem Globalnego Zjazdu Polonii po raz kolejny był Grzegorz Fryc, polonijny aktywista i przedsiębiorca z Nowego Jorku. – Wierzymy, że Kongres 60 milionów stanie się płaszczyzną międzynarodowej i międzypokoleniowej komunikacji w nowoczesnym wymiarze, przyczyniając się tym samym do integracji rozproszonej po świecie polskiej społeczności i zacieśnienia więzów, nie tylko o charakterze biznesowym – mówił współzałożyciel organizacji polonijnej Pangea.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dzień Polski w Salem

10 listopada Polonia spotkała się w Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem, by wziąć udział w zorganizowanym tam po raz pierwszy Dniu Polski. Fot. J. Strawiński

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com