Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

Kongres 60 Milionów w podrzeszowskiej Jasionce przyciągnął Polaków z całego świata

09-06-2018

Kongres 60 Milionów...
- Cieszymy się że...
Debatowano m.in. o...
W kongresie udział...
W panelu dotyczącym...
Aktor Paweł Deląg...
Goście z...
Relacje z Kongresu...
W panelu dotyczącym...
Minister Jerzy...
Senator Anna Maria...
Amerykańska...

Kilkanaście paneli, wykłady ekspertów, prezentacje firm i tysiące rozmów – tak wyglądał Kongres 60 Milionów, który odbył się w dniach 30-31 sierpnia br. w Jasionce pod Rzeszowem. Wzięli w nim udział Polonusi z całego świata, dziennikarze, biznesmeni, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Była to trzecia edycja Globalnego Zjazdu Polonii.

Nazwa kongresu nawiązuje do ogólnej liczby żyjących na świecie Polaków – 38 milionów w kraju i 22 za granicą. Dwie pierwsze edycje odbyły się w lutym Miami oraz w lipcu w Buffalo. Ideą wydarzenia jest integracja polskich środowisk biznesowych zogniskowanych w kraju oraz poza jego granicami.

Kongres 60 Milionów w Jasionce odbył się w tamtejszej G2A Arenie, czyli nowoczesnym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, zlokalizowanym nieopodal lotniska. Rozpoczął się pokazem fragmentów filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” o polskich lotnikach, którzy odegrali decydującą rolę w zwycięskiej bitwie o Anglię w 1940 roku. Na ekrany kin produkcja weszła 2 dni później.

Gospodarcze i patriotyczne nici

W kongresie wzięli udział m.in. minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, senator i pełnomocnik rządu RP ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders czy amerykańska dziennikarka Rita Cosby.     

Cieszymy się że organizatorzy zdecydowali, że to ważne dla Polonii wydarzenie odbędzie się właśnie tu – w województwie podkarpackim, w G2A Arena w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, miejscu niezwykle ważnym dla gospodarki Podkarpacia. To właśnie tutaj zbiegają się liczne gospodarcze, społeczne, ale i patriotyczne nici oraz drogi – mówił marszałek województwa Władysław Ortyl podczas oficjalnego otwarcia kongresu.

Kongres jest okazją do rozmów gospodarczych, ale i do pokazania dobrych praktyk związanych z inwestowaniem w Polsce, będzie też czasem ważnych dyskusji i spotkań. Podkarpackie wspiera Polonię, w naszym regionie odbywa się wiele wydarzeń ważnych dla Polonii z całego świata, to właśnie tu obradował I Kongres Polonii Amerykańskiej. Wszystkie postawy patriotyczne, które są pielęgnowane za granicą, finalizują się na Podkarpaciu, w tym roku miał tu miejsce dziesiąty Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, przed nami pięćdziesięciolecie Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – dodał marszałek.

Poczucie wspólnoty obywatelskiej

Podczas otwarcia Kongresu senator Anna Maria Anders odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego. Premier napisał w nim, że zaangażowanie polskiej migracji, mające na celu przywrócenie Polski na mapy świata, jest i zawsze będzie wzorem postaw obywatelskich.

„Kongres 60 Milionów przyczyni się do wypracowania nowych więzi polonijnych, a przez to do rozwoju partnerskiego myślenia i działania na rzecz wzmocnienia polskiego państwa. (…) Kongres wpisuje się w działania wzmacniające poczucie wspólnoty obywatelskiej naszych rodaków i do upowszechniania za granicą pozytywnego wizerunku Polski. Dziś potrzebujemy oddolnych inicjatyw społecznych, kulturalnych i biznesowych stanowiących solidny fundament na rzecz wspólnych działań na rzecz Polski” – napisał premier Morawiecki.

Z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski napisał do uczestników kongresu w Jasionce, że miliony Polaków na całym świecie to unikalna szansa na realizację narodowych celów, przede wszystkim w zakresie kształtowania opinii o Polsce i Polakach. Jego zdaniem trzeba jednak znaleźć przeszkody stojące na drodze do lepszej i bardziej efektywniej współpracy między Polonią a polskimi ośrodkami biznesowymi, naukowymi i kulturalnymi.

„Mam nadzieję, że to, co łączy Polaków, to przekonanie, że nasze dziedzictwo i historia uprawniają nas do zajęcia godnego miejsca rodzinie narodów” – napisał marszałek Karczewski, przypominając, że w tym roku na działania wspierające Polonię, w tym na naukę języka polskiego i wiele innych działań, Senat przeznaczył 100 mln zł.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński dziękował Polonii, że chce wspierać działania rządu. – Chcielibyśmy, żeby nasze kontakty nie miały tylko charakteru osobistego, sentymentalnego, ale – na czym zależy nam szczególnie – żeby te kontakty nabrały charakteru biznesowego – powiedział minister.

Jerzy Kwieciński poinformował też, że rząd przygotowuje nową politykę migracyjną, która nastawiona będzie na działania w obszarze społeczno-gospodarczym. – Ta polityka będzie skierowana przede wszystkim do Polaków za granicą, do Polonii, do państwa. Chcielibyśmy zachęcić was – zrobiliście kariery, zarobiliście pieniądze, macie silne pozycje społeczne, gospodarcze – pomóżcie nam lepiej promować markę naszego kraju. Pomóżcie nam również w rozwoju gospodarczym. Macie dobre firmy, dobrze stoicie na gruncie międzynarodowym, w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech, postawcie drugą nogę w naszym kraju. Przyjedźcie tutaj, nie tylko do spotkań, ale rozwińcie tutaj drugą nitkę biznesową. Będziemy wspierali wasze inicjatywy – zadeklarował minister Kwieciński.

Dyskusje

O tym, jak konkretnie można wspierać współpracę między polskimi ośrodkami biznesowymi, naukowymi i kulturalnymi w kraju i za granicą rozmawiano na kilkunastu panelach. Debatowano m.in. o międzynarodowych sukcesach polskich firm, promocji polskiej marki i wizerunku Polski w świecie, współpracy regionów, przyszłości Trójmorza czy inicjatywach łączących Polaków. Tematami paneli były również sport, polska tradycja i rola kościoła w budowaniu wspólnoty wśród Polonii.

Organizatorem Globalnego Zjazdu Polonii po raz kolejny był Grzegorz Fryc, polonijny aktywista i przedsiębiorca z Nowego Jorku. – Wierzymy, że Kongres 60 milionów stanie się płaszczyzną międzynarodowej i międzypokoleniowej komunikacji w nowoczesnym wymiarze, przyczyniając się tym samym do integracji rozproszonej po świecie polskiej społeczności i zacieśnienia więzów, nie tylko o charakterze biznesowym – mówił współzałożyciel organizacji polonijnej Pangea.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-19-2019
Droga Krzyżowa w Sanktuarium św. Jana Pawła II – kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden
04-19-2019
Droga Krzyżowa ulicami Bridgeport
04-20-2019
Polowanie na jajka w polskiej parafii św. Stanisława w Bristol
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com