Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Senator John McCain...

John McCain był wielkim przyjacielem Polski

08-28-2018

– To olbrzymia strata dla Stanów Zjednoczonych oraz relacji polsko-amerykańskich – napisała minister Maria Anna Anders po śmierci Johna McCaina. Legendarny senator chorował na raka mózgu. Zmarł w sobotę 25 sierpnia w wieku 81 lat, pozostawiając list pożegnalny.

„Nie rozpaczajcie z powodu naszych obecnych trudności, ale zawsze wierzcie w obietnice i wielkość Ameryki, bo nic nie jest nieuniknione. Amerykanie nie rezygnują – my się nigdy nie poddajemy i nie ukrywamy się przed historią. My ją tworzymy. Do widzenia Amerykanie” – napisał w liście, przedstawionym Amerykanom przez rzecznika rodziny Ricka Davisa.

John McCain urodził się 29 sierpnia 1936 roku na terenie amerykańskiej jednostki wojskowej w Panamie. Jego ojciec był admirałem i on sam też postanowił pójść tą samą drogą. Służył w amerykańskiej armii jako pilot w marynarce wojennej. Podczas wojny w Wietnamie jego samolot został zestrzelony, a on sam wzięty do niewoli. Wietnamczycy chcieli go wymienić, ale McCain się na to nie zgodził. W niewoli spędził 6 lat, a okrutne tortury odczuwał do końca życia.

Po wojnie zaangażował się w politykę. Najpierw w 1983 roku dostał się do Izby Reprezentantów, a od 1987 roku nieprzerwanie zasiadał w Senacie z ramienia Partii Republikańskiej. W 2008 roku był kandydatem Republikanów na prezydenta USA.

John McCain był jednym z największych orędowników rozszerzania NATO jako skutecznej ochrony przed imperialną polityką Rosji. Wspierał również przyjęcie do Sojuszu Polski, co stało się faktem w 1999 roku. O Władimirze Putinie powiedział, że to „zbir, morderca i agent KGB”.

Senator McCain krytykował politykę prezydenta Obamy wobec Rosji, a po aneksji Krymu i wybuchu wojny w Donbasie nawoływał do dostarczenia Ukraińcom broni ofensywnej. Wzywał też to wzmacniania wschodniej flanki NATO i wysłania dodatkowych wojsk amerykańskich do Polski i krajów bałtyckich.

Prezydent Andrzej Duda nazwał McCaina „oddanym przyjacielem Polski”, zaś premier Morawiecki „prawdziwym amerykańskim patriotą i sprawdzonym przyjacielem Polski”.

„John i ja pochodziliśmy z różnych pokoleń, mieliśmy zupełnie inne pochodzenie i starliśmy się na najwyższym szczeblu politycznym. Ale mimo dzielących nas różnic byliśmy wierni czemuś wyższemu – ideałom, o które całe pokolenia Amerykanów i imigrantów walczyły, za którymi maszerowały i za które się poświęcały” – napisał o McCainie Barack Obama.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-19-2019
Droga Krzyżowa w Sanktuarium św. Jana Pawła II – kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden
04-19-2019
Droga Krzyżowa ulicami Bridgeport
04-20-2019
Polowanie na jajka w polskiej parafii św. Stanisława w Bristol
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com