Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Senator John McCain...

John McCain był wielkim przyjacielem Polski

08-28-2018

– To olbrzymia strata dla Stanów Zjednoczonych oraz relacji polsko-amerykańskich – napisała minister Maria Anna Anders po śmierci Johna McCaina. Legendarny senator chorował na raka mózgu. Zmarł w sobotę 25 sierpnia w wieku 81 lat, pozostawiając list pożegnalny.

„Nie rozpaczajcie z powodu naszych obecnych trudności, ale zawsze wierzcie w obietnice i wielkość Ameryki, bo nic nie jest nieuniknione. Amerykanie nie rezygnują – my się nigdy nie poddajemy i nie ukrywamy się przed historią. My ją tworzymy. Do widzenia Amerykanie” – napisał w liście, przedstawionym Amerykanom przez rzecznika rodziny Ricka Davisa.

John McCain urodził się 29 sierpnia 1936 roku na terenie amerykańskiej jednostki wojskowej w Panamie. Jego ojciec był admirałem i on sam też postanowił pójść tą samą drogą. Służył w amerykańskiej armii jako pilot w marynarce wojennej. Podczas wojny w Wietnamie jego samolot został zestrzelony, a on sam wzięty do niewoli. Wietnamczycy chcieli go wymienić, ale McCain się na to nie zgodził. W niewoli spędził 6 lat, a okrutne tortury odczuwał do końca życia.

Po wojnie zaangażował się w politykę. Najpierw w 1983 roku dostał się do Izby Reprezentantów, a od 1987 roku nieprzerwanie zasiadał w Senacie z ramienia Partii Republikańskiej. W 2008 roku był kandydatem Republikanów na prezydenta USA.

John McCain był jednym z największych orędowników rozszerzania NATO jako skutecznej ochrony przed imperialną polityką Rosji. Wspierał również przyjęcie do Sojuszu Polski, co stało się faktem w 1999 roku. O Władimirze Putinie powiedział, że to „zbir, morderca i agent KGB”.

Senator McCain krytykował politykę prezydenta Obamy wobec Rosji, a po aneksji Krymu i wybuchu wojny w Donbasie nawoływał do dostarczenia Ukraińcom broni ofensywnej. Wzywał też to wzmacniania wschodniej flanki NATO i wysłania dodatkowych wojsk amerykańskich do Polski i krajów bałtyckich.

Prezydent Andrzej Duda nazwał McCaina „oddanym przyjacielem Polski”, zaś premier Morawiecki „prawdziwym amerykańskim patriotą i sprawdzonym przyjacielem Polski”.

„John i ja pochodziliśmy z różnych pokoleń, mieliśmy zupełnie inne pochodzenie i starliśmy się na najwyższym szczeblu politycznym. Ale mimo dzielących nas różnic byliśmy wierni czemuś wyższemu – ideałom, o które całe pokolenia Amerykanów i imigrantów walczyły, za którymi maszerowały i za które się poświęcały” – napisał o McCainie Barack Obama.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dzień Polski w Salem

10 listopada Polonia spotkała się w Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem, by wziąć udział w zorganizowanym tam po raz pierwszy Dniu Polski. Fot. J. Strawiński

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com