Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Bix Aliu pracował...

Nowy Konsul Generalny USA w Krakowie Bix Aliu opublikował powitalne wideo

08-27-2018

„Dzień dobry! Nazywam się Bix Aliu i jestem nowym Konsulem Generalnym w Konsulacie Stanów Zjednoczonych w Krakowie” – tymi słowami zaczyna swoją wypowiedź dyplomata, stojąc na tle Wawelu.

Bix Aliu pracował wcześniej jako dyplomata w Polsce na stanowisku wicekonsula i zastępcy szefa Działu Prasy i Kultury w Ambasadzie USA w Warszawie. W sierpniu 2018 roku powrócił do Polski, aby objąć stanowisko konsula generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Przed powtórnym przyjazdem do Polski pełnił funkcję zastępcy ambasadora w ambasadzie USA w Czarnogórze, gdzie często pełnił obowiązki Charge d’Affaires ad interim.

„Stanowisko konsula generalnego w Krakowie, polskiej stolicy kultury, to honor i przywilej. (…) Polska jest jednym z naszych najważniejszych partnerów w Europie. Demokracja i wspólne wartości są fundamentem, który pozwolił nam na zabudowanie solidnych, wielowymiarowych związków ekonomicznych, społecznych i dotyczących bezpieczeństwa” – słyszymy w dalszej części nagrania.

„Placówka dyplomatyczna w mieście kultury, nauki i studentów jest niesamowitą przygodą” – stwierdza nowy konsul generalny USA w Krakowie i dodaje, że nie może doczekać się spotkań ze studentami i że będzie zachęcał polską młodzież do studiowania w USA.

Nowy konsul jest poliglotą – mówi płynnie, między innymi, po albańsku, czarnogórsku, macedońsku, serbsku i polsku, a znajomość języka polskiego potwierdził, wygłaszając swą mowę powitalną właśnie w tym języku.

Całe nagranie można obejrzeć na facebookowym profilu konsulatu generalnego USA w Krakowiehttps://web.facebook.com/krakow.usconsulate/videos/1009648445879583/.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Dzień Polski w Salem

10 listopada Polonia spotkała się w Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem, by wziąć udział w zorganizowanym tam po raz pierwszy Dniu Polski. Fot. J. Strawiński

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com