Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Fałszywe określenie...
Jakiw Palij był...

Media znowu kłamią na temat obozów śmierci

08-26-2018

„Palij był nazistowskim strażnikiem w polskim obozie śmierci” – taką informację o deportacji z USA do Niemiec strażnika obozu w Trawnikach Jakiwa Palija podała 21 sierpnia br. amerykańska stacja telewizyjna FOX NEWS. Po interwencji Ambasady RP w Waszyngtonie kłamstwo zostało sprostowane, ale to niestety nie jedyna taka sytuacja w ostatnich tygodniach.

Kłamliwy kod został użyty przez FOX NEWS w materiale o 95-letnim Jakiwie Paliju. To były strażnik w obozie niemieckim w Trawnikach na Lubelszczyźnie. W listopadzie 1943 roku brał udział w rozstrzelaniu 6 tys. więźniów żydowskich na terenie obozu. Do Stanów Zjednoczonych wyemigrował dwa lata po zakończeniu wojny. Amerykańskie obywatelstwo otrzymał dzięki oszustwu urzędników imigracyjnych i osiedlił się w Nowym Jorku.

Co ciekawe, w 2001 roku Palij przyznał urzędnikom Departamentu Sprawiedliwości, że brał udział w masakrze z listopada 1943 roku. Zeznał, że on i inni młodzi mężczyźni z jego rodzinnego miasta byli zmuszani do pracy dla nazistów. Dwa lata później stracił obywatelstwo, a sąd federalny rozpoczął procedurę deportacji. Wtedy jednak żaden kraj europejski nie chciał go przyjąć. Po długich negocjacjach we wtorek 21 sierpnia 2018 roku został deportowany do Niemiec, gdzie najprawdopodobniej stanie przed sądem.

Już wcześniej, bo w czerwcu br., o pomoc prawną w sprawie Palija wystąpił do USA lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Dwa dni po deportacji zbrodniarza do Niemiec IPN wydał specjalne oświadczenie.

„Jakiw Palij był funkcjonariuszem zbrodniczych służb Rzeszy Niemieckiej. Formacje SS były częścią formacji mundurowych Rzeszy Niemieckiej, używanych także do popełniania masowych zbrodni na obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej – w tym na Żydach i Polakach. Jest częścią elementarnej wiedzy historycznej, że nie istniały nigdy w historii żadne „polskie formacje” SS. Natomiast istniały formacje SS oraz inne formacje mundurowe, do których rekrutowani byli ochotnicy narodowości ukraińskiej – również spośród mieszkańców urodzonych na przedwojennym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednym z nich był Ukrainiec Jakiw Palij, urodzony w m. Piadyki pod Kołomyją w roku 1923, na obszarach zamieszkanych także przez ludność ukraińską” – czytamy w oświadczeniu IPN.

Historycy przypomnieli także, iż zarówno w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu prawowite władze Rzeczypospolitej Polskiej domagały się skutecznego ścigania i karania zbrodniarzy wojennych. „Instytut Pamięci Narodowej konsekwentnie wspiera działania na rzecz ścigania i skutecznego karania wszystkich jeszcze żyjących wykonawców zbrodniczych rozkazów niemieckiego okupanta. (…) Z ustaleń poczynionych w śledztwie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie wynika natomiast, że Jakiw Palij pełnił służbę w obozie szkoleniowym SS w Trawnikach, a następnie był strażnikiem Wachmannschaften des SS im distrikt Lublin” – czytamy w oświadczeniu.

W kontekście kłamstw dotyczących okresu II wojny światowej warto też wspomnieć o wyroku niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH) – odpowiedniku Sądu Najwyższego w Polsce. 19 lipca 2018 roku orzekł on, iż „wyrok sądu w Krakowie – uznający, że niemiecka telewizja ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu „polskie obozy zagłady” – nie może być egzekwowany w RFN”. Zdaniem niemieckich sędziów, sformułowanie użyte przez ZDF było niewłaściwe, ale postanowienie polskiego sądu nie może być stosowane w Niemczech, gdyż byłoby to „oczywistym naruszeniem fundamentalnego prawa wolności opinii oraz mediów”.

Jednocześnie zwrotu „polski obóz” ponownie użyła na swojej stronie internetowej lewicowa gazeta „Tageszaitung”. Zrobiła to przy okazji... deportacji Jakiwa Palija. Interwencję w tej sprawie podjęła szybko Ambasada RP w Berlinie.             

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-19-2019
Droga Krzyżowa w Sanktuarium św. Jana Pawła II – kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden
04-19-2019
Droga Krzyżowa ulicami Bridgeport
04-20-2019
Polowanie na jajka w polskiej parafii św. Stanisława w Bristol
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com