Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
W Festiwalu udział...

X Polonijny Festiwal Dziecięcy Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju

08-01-2018

16 zespołów polonijnych z 8 krajów świata wzięło udział w tegorocznym X Polonijnym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju na Podkarpaciu. Impreza odbyła się w dniach 18-25 lipca br., a jej uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny.  

Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju odbywa się od 1992 roku. Młodzież, która przybywa na festiwale, reprezentuje środowiska polonijne i Polaków żyjących poza granicami kraju. W tym toku było to kolejne pokolenie tych, którzy przed 26 laty przyjechali do Iwonicza na pierwszy festiwal, dając początek imprezie, która stała się jedną z najważniejszych, organizowanych przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Pomysł organizowania tej imprezy wiązał się z dynamicznym rozwojem rzeszowskiego, światowego festiwalu polonijnych zespołów folklorystycznych, na który przyjeżdżało coraz więcej uczestników, w tym dzieci.

Tegoroczny festiwal został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Jego organizację wsparł finansowo samorząd Województwa Podkarpackiego.

Wśród zespołów, które zawitały na Podkarpacie, były: Karolinka (Białoruś), Małe Oldrzychowice (Czechy), Krakusy i Sokół (Kanada), Bursztynki (Litwa), Kukułeczka (Łotwa), Krokus (Mołdawia), Polanie znad Dniepru (Ukraina), Gwiazda, Halka-Zajączek, Krakusy, Mały Lajkonik, Opole, Polanie, Polonia, Wesoły Ludek (Stany Zjednoczone).

Pierwszy koncert – „Dziesiąta wędrówka z folklorem” – odbył się 20 lipca. Został poprzedzony mszą świętą w intencji uczestników festiwalu. Po niej wszyscy przeszli korowodem na plac Dietla w Iwoniczu Zdroju, gdzie dokonano uroczystego otwarcia festiwalu.

W kolejnych dniach odbyło się wiele widowiskowych koncertów, m.in.: „Polonijna młodzież niepodległej Polsce”, „Dziesiąta wędrówka z folklorem” czy „Iwonicka ballada”. Polonusi tańczyli nie tylko w Iwoniczu Zdroju, ale także w Rzeszowie, Krośnie, Rymanowie Zdroju, Lubaczowie, Sieniawie, Sanoku i w Wielopolu Skrzyńskim.

opr. bo


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,954.html

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com