Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
W Festiwalu udział...

X Polonijny Festiwal Dziecięcy Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju

08-01-2018

16 zespołów polonijnych z 8 krajów świata wzięło udział w tegorocznym X Polonijnym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju na Podkarpaciu. Impreza odbyła się w dniach 18-25 lipca br., a jej uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny.  

Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju odbywa się od 1992 roku. Młodzież, która przybywa na festiwale, reprezentuje środowiska polonijne i Polaków żyjących poza granicami kraju. W tym toku było to kolejne pokolenie tych, którzy przed 26 laty przyjechali do Iwonicza na pierwszy festiwal, dając początek imprezie, która stała się jedną z najważniejszych, organizowanych przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Pomysł organizowania tej imprezy wiązał się z dynamicznym rozwojem rzeszowskiego, światowego festiwalu polonijnych zespołów folklorystycznych, na który przyjeżdżało coraz więcej uczestników, w tym dzieci.

Tegoroczny festiwal został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Jego organizację wsparł finansowo samorząd Województwa Podkarpackiego.

Wśród zespołów, które zawitały na Podkarpacie, były: Karolinka (Białoruś), Małe Oldrzychowice (Czechy), Krakusy i Sokół (Kanada), Bursztynki (Litwa), Kukułeczka (Łotwa), Krokus (Mołdawia), Polanie znad Dniepru (Ukraina), Gwiazda, Halka-Zajączek, Krakusy, Mały Lajkonik, Opole, Polanie, Polonia, Wesoły Ludek (Stany Zjednoczone).

Pierwszy koncert – „Dziesiąta wędrówka z folklorem” – odbył się 20 lipca. Został poprzedzony mszą świętą w intencji uczestników festiwalu. Po niej wszyscy przeszli korowodem na plac Dietla w Iwoniczu Zdroju, gdzie dokonano uroczystego otwarcia festiwalu.

W kolejnych dniach odbyło się wiele widowiskowych koncertów, m.in.: „Polonijna młodzież niepodległej Polsce”, „Dziesiąta wędrówka z folklorem” czy „Iwonicka ballada”. Polonusi tańczyli nie tylko w Iwoniczu Zdroju, ale także w Rzeszowie, Krośnie, Rymanowie Zdroju, Lubaczowie, Sieniawie, Sanoku i w Wielopolu Skrzyńskim.

opr. bo


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,954.html

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com