Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
W Festiwalu udział...

X Polonijny Festiwal Dziecięcy Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju

08-01-2018

16 zespołów polonijnych z 8 krajów świata wzięło udział w tegorocznym X Polonijnym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju na Podkarpaciu. Impreza odbyła się w dniach 18-25 lipca br., a jej uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny.  

Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju odbywa się od 1992 roku. Młodzież, która przybywa na festiwale, reprezentuje środowiska polonijne i Polaków żyjących poza granicami kraju. W tym toku było to kolejne pokolenie tych, którzy przed 26 laty przyjechali do Iwonicza na pierwszy festiwal, dając początek imprezie, która stała się jedną z najważniejszych, organizowanych przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Pomysł organizowania tej imprezy wiązał się z dynamicznym rozwojem rzeszowskiego, światowego festiwalu polonijnych zespołów folklorystycznych, na który przyjeżdżało coraz więcej uczestników, w tym dzieci.

Tegoroczny festiwal został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Jego organizację wsparł finansowo samorząd Województwa Podkarpackiego.

Wśród zespołów, które zawitały na Podkarpacie, były: Karolinka (Białoruś), Małe Oldrzychowice (Czechy), Krakusy i Sokół (Kanada), Bursztynki (Litwa), Kukułeczka (Łotwa), Krokus (Mołdawia), Polanie znad Dniepru (Ukraina), Gwiazda, Halka-Zajączek, Krakusy, Mały Lajkonik, Opole, Polanie, Polonia, Wesoły Ludek (Stany Zjednoczone).

Pierwszy koncert – „Dziesiąta wędrówka z folklorem” – odbył się 20 lipca. Został poprzedzony mszą świętą w intencji uczestników festiwalu. Po niej wszyscy przeszli korowodem na plac Dietla w Iwoniczu Zdroju, gdzie dokonano uroczystego otwarcia festiwalu.

W kolejnych dniach odbyło się wiele widowiskowych koncertów, m.in.: „Polonijna młodzież niepodległej Polsce”, „Dziesiąta wędrówka z folklorem” czy „Iwonicka ballada”. Polonusi tańczyli nie tylko w Iwoniczu Zdroju, ale także w Rzeszowie, Krośnie, Rymanowie Zdroju, Lubaczowie, Sieniawie, Sanoku i w Wielopolu Skrzyńskim.

opr. bo


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,954.html

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com