Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Minister Piotr...

W tym roku nie będzie referendum konstytucyjnego

07-27-2018

W środę 25 lipca Senat RP odrzucił pomysł prezydenta Andrzeja Dudy, dotyczący przeprowadzenia referendum konstytucyjnego w dniach 10-11 listopada br. Z 92 obecnych na sali senatorów 10 było za, 30 przeciw, zaś 52 wstrzymało się od głosu. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski oznajmił jednak, że taki wynik wcale nie przekreśla organizacji referendum.

Głównie termin i koszty przechyliły tę szalę na taką właśnie decyzję, jaką podjęliśmy – powiedział po głosowaniu prof. Karczewski. Dodał, że idea referendum jest „bardzo dobra” i „potrzebna”, a dyskusja wokół konstytucji „niezbędna”. Jego zdaniem referendum mogłoby się odbyć np. 3 maja 2019 roku.

O wyniku głosowania w Senacie zdecydowały głosy senatorów Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają w nim większość. – Wśród senatorów zwyciężyło myślenie techniczne. Uwagi Państwowej Komisji Wyborczej mówiące m.in. o tym, że termin referendum może utrudnić lub uniemożliwić jego przeprowadzenie, spowodowały że wniosek prezydenta Dudy nie zyskał akceptacji. Jesteśmy pełni szacunki do prezydenta i zawsze gotowi do rozmowy z nim – tłumaczyła na Twitterze Beata Mazurek, rzeczniczka PiS.

Przeciwni organizacji referendum byli senatorzy Platformy Obywatelskiej. Zdaniem tej partii obecna konstytucja jest dobra i nie trzeba jej zmieniać.

Zawiedziony, choć nie zaskoczony, wynikiem głosowania w Senacie był Paweł Mucha, minister w Kancelarii Prezydenta. – Ja jestem przekonany, że społeczeństwo pozytywnie odnosi się do tego, że prezydent chciał pytać Polaków o najważniejsze sprawy, sprawy konstytucyjne, natomiast jest rzeczą Senatu i decyzją wysokiej izby, że rozstrzygnął to w sposób negatywny – powiedział. Minister Mucha nie wykluczył jednak, że prezydent przedstawi wkrótce nowy wniosek ws. referendum. – Za wcześnie, by to rozstrzygnąć. Sytuacja wymaga przeanalizowania – stwierdził.

Wniosek prezydenta Dudy zawierał 10 pytań. Dotyczyły one m.in. czy Polacy są za uchwaleniem nowej konstytucji, czy są za systemem prezydenckim, gabinetowym czy pozostawieniem obecnego modelu, obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego na wniosek co najmniej miliona obywateli, a także systemu wyboru posłów do sejmu czy konstytucyjnego zagwarantowania członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com