Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Dreamliner Dreamliner...

LOT odebrał Dreamlinera pomalowanego w biało-czerwone barwy

07-01-2018

O tym, że rok 2018 jest dla Polaków rokiem szczególnym, nie trzeba przypominać. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez kraj niepodległości zaplanowanych zostało nie tylko wiele imprez, wystaw, obchodów i wydarzeń. By uczcić ten wyjątkowy rok LOT kupił nowe samoloty w polskich barwach narodowych.

W środę, 27 czerwca, PLL LOT odebrał z fabryki Boeinga w Everett w Stanach Zjednoczonych nowiutkiego Boeinga 787-9 Dreamliner i Boeinga 737 MAX 8. Dlaczego te samoloty są takie wyjątkowe? Nowe maszyny LOT-u są pomalowane w narodowe, biało-czerwone barwy, upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dreamliner będzie latał na trasach dalekodystansowych polskiego przewoźnika – do Ameryki Północnej i Azji, natomiast Boeing 737 MAX 8 będzie obsługiwać europejskie połączenia.

Na samolotach zobaczyć można rysunek przedstawiający powiewającą polską flagę oraz obrys granic Polski, po obu stronach kadłuba znalazł się napis „Dumni z Niepodległości Polski”, z jednej strony widnieje w wersji polskiej, na drugiej w angielskiej. Napis celowo nie nawiązuje do roku 2018, bowiem samoloty będą w użyciu przez kolejne kilkanaście lat.

„Zakupy” LOT-u nie skończyły się na dwóch samolotach. Łącznie zostało zamówionych siedem maszyn.

Boeing 787-9 Dreamliner zabiera na pokład 294 pasażerów, ma 63 metry długości, a większość jego masy stanowią kompozyty, czyli tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem węglowym. Jest to materiał niezwykle wytrzymały i przy tym lżejszy od aluminium, co znacząco wpływa na korzyść jego parametrów. Boeing 737 MAX 8 może pomieścić 186 podróżujących.

Polski przewoźnik w 2017 przewiózł 6.8 mln pasażerów, co daje 25% wzrostu w porównaniu do wcześniejszego roku, natomiast plan na 2019 zakłada świadczenie usług aż 10 mln pasażerom. LOT dysponuje 55 samolotami (a licząc również maszyny linii partnerskich liczba ta wzrasta do 70). Do końca przyszłego roku flotę polskiego przewoźnika zasili pięć kolejnych samolotów B787 Dreamliner oraz kolejne Boeingi 737 MAX 8, których liczba zwiększy się z czterech do dwunastu.

LOT pełni rolę ambasadora Polski na świecie, a pomalowanie samolotu w narodowe barwy jest budowaniem pozytywnego wizerunku naszego kraju za granicą. Maszyny dzięki biało-czerwonym kolorom będą głosić całemu światu dumę z niepodległości.

Magdalena Miler

wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com