Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Irena Szewińska Irena Szewińska od...

Zmarła Irena Kirszenstein-Szewińska

07-01-2018

29 czerwca 2018 roku w wieku 72 lat zmarła Irena Kirszenstein-Szewińska – najbardziej utytułowana sportsmenka w historii Polski. Była siedmiokrotną medalistką igrzysk olimpijskich, a po zakończeniu kariery aktywną działaczką sportową.

Lekkoatletykę zaczęła uprawiać w wieku 14 lat. Na igrzyskach zdobyła 3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe. W 1968 roku w Meksyku w biegu na 200 metrów, czasem 22.58 sek., poprawiła rekord świata. 8 lat później w Montrealu ustanowiła nowy rekord świata w biegu na 400 metrów – 49.29 sek. W 1974 r. agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportsmenką na świecie.

Żadnego sukcesu nie byłoby, gdyby nie pracowitość Ireny, niesamowita ambicja, żelazna wola, optymizm oraz konsekwencja w dążeniu do celu – mówił Jan Mulak, twórca polskiego wunderteamu lekkoatletycznego lat 50. i 60.

W latach 1980–2009 zasiadała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (w latach 1997–2009 była jego prezesem). Działała też w organizacjach międzynarodowych, m.in. w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Federacji Lekkoatletycznych czy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dzień Polski w Salem

10 listopada Polonia spotkała się w Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem, by wziąć udział w zorganizowanym tam po raz pierwszy Dniu Polski. Fot. J. Strawiński

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com