Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Mateusz Morawiecki Podpisany przez...

Koniec polsko-izraelskiego konfliktu

07-01-2018

W środę 27 czerwca br. polski parlament znowelizował ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, rezygnując z penalizacji za używanie określenia „polskie obozy śmierci”. Jeszcze tego samego dnia prezydent Dudą podpisał ustawę, a premier Mateusz Morawiecki oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu podpisali wspólną deklarację, w której podkreślono partnerskie stosunki obydwu krajów.

Sejm i Senat przegłosowali zniesienie kar grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. To właśnie art. 55 budził największe emocje w Tel-Awivie. Środowiska żydowskie postrzegały go bowiem, jako przepis, który może blokować swobodne badania nad Holocaustem.  

Zmianę z zadowoleniem przyjęto nie tylko w Izraelu, ale też w Ameryce. – Zarówno publicznie, jak i prywatnie, jasno przedstawialiśmy nasze stanowisko przychylne wolności słowa, wolności mediów, wolności badań naukowych. Istnieją pewne sposoby radzenia sobie z takimi kwestiami – krzywdzących, nieprecyzyjnych słów – skomentował ambasador USA Polsce Paul W. Jones.

W deklaracji premierów obydwu państw czytamy m.in., że „Izrael i Polska są przyjaciółmi i partnerami, którzy blisko ze sobą współpracują na arenie międzynarodowej, ale także w odniesieniu do pamięci o Holokauście”. – Oczywistym jest, że Holokaust był bezprecedensową zbrodnią, popełnioną przez nazistowskie Niemcy przeciwko narodowi żydowskiemu i wszystkim Polakom żydowskiego pochodzenia. Polska zawsze wykazywała pełne zrozumienie dla znaczenia Holokaustu jako najbardziej tragicznej karty w historii narodu żydowskiego – dodano w kolejnym jej fragmencie.

Arcyważną częścią deklaracji jest jej punkt trzeci: „Uważamy, że istnieje wspólna odpowiedzialność za wolność prowadzenia badań, krzewienie zrozumienia i zachowanie pamięci o historii Holokaustu. Zawsze byliśmy zgodni, że sformułowania „polskie obozy koncentracyjne / polskie obozy śmierci” są rażąco błędne i pomniejszają odpowiedzialność Niemców za tworzenie tych obozów”.

Podpisany dokument potępia wszelkie formy antysemityzmu i antypolonizmu. – Odrzucamy działania, które mają na celu obwinianie Polski czy narodu polskiego w całości o zbrodnie popełnione przez nazistów i ich kolaborantów z innych narodów. Niestety smutną prawdą jest to, że niektórzy ludzie, bez względu na ich pochodzenie, religię czy światopogląd, ujawnili w tym czasie swoje najciemniejsze strony – mówił szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki stwierdził też, że wcześniejsze ustanowienie kar grzywny i więzienia za stosowanie kłamstw historycznych wcale nie było błędem. – Po to było te 5 miesięcy, żeby zmienić realia o II wojnie światowej, by bronić naszych racji i bronić honoru Polski – podsumował premier.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

53. Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Po raz 53. w Amerykańskiej Częstochowie odbył się Polsko-Amerykański Festiwal. Festiwal tradycyjnie trwał przez pięć dni, a zabawa rozłożona była na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku przypadło to na dni 1, 2, 3 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend – 8 i 9 września. Tegoroczny festiwal zgromadził na terenie Sanktuarium ponad 22,000 ludzi. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
09-22-2018
Octoberfest w Polskim Klubie w Colchester
09-22-2018
Zabawa Komitetu Parady Pułaskiego w Stamford
09-22-2018
Bankiet ZPA z okazji Parady Pułaskiego w Perth Amboy
09-22-2018
Koncert Paula Stepnia
09-22-2018
Zabawa taneczna w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com