Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Mateusz Morawiecki Podpisany przez...

Koniec polsko-izraelskiego konfliktu

07-01-2018

W środę 27 czerwca br. polski parlament znowelizował ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, rezygnując z penalizacji za używanie określenia „polskie obozy śmierci”. Jeszcze tego samego dnia prezydent Dudą podpisał ustawę, a premier Mateusz Morawiecki oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu podpisali wspólną deklarację, w której podkreślono partnerskie stosunki obydwu krajów.

Sejm i Senat przegłosowali zniesienie kar grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. To właśnie art. 55 budził największe emocje w Tel-Awivie. Środowiska żydowskie postrzegały go bowiem, jako przepis, który może blokować swobodne badania nad Holocaustem.  

Zmianę z zadowoleniem przyjęto nie tylko w Izraelu, ale też w Ameryce. – Zarówno publicznie, jak i prywatnie, jasno przedstawialiśmy nasze stanowisko przychylne wolności słowa, wolności mediów, wolności badań naukowych. Istnieją pewne sposoby radzenia sobie z takimi kwestiami – krzywdzących, nieprecyzyjnych słów – skomentował ambasador USA Polsce Paul W. Jones.

W deklaracji premierów obydwu państw czytamy m.in., że „Izrael i Polska są przyjaciółmi i partnerami, którzy blisko ze sobą współpracują na arenie międzynarodowej, ale także w odniesieniu do pamięci o Holokauście”. – Oczywistym jest, że Holokaust był bezprecedensową zbrodnią, popełnioną przez nazistowskie Niemcy przeciwko narodowi żydowskiemu i wszystkim Polakom żydowskiego pochodzenia. Polska zawsze wykazywała pełne zrozumienie dla znaczenia Holokaustu jako najbardziej tragicznej karty w historii narodu żydowskiego – dodano w kolejnym jej fragmencie.

Arcyważną częścią deklaracji jest jej punkt trzeci: „Uważamy, że istnieje wspólna odpowiedzialność za wolność prowadzenia badań, krzewienie zrozumienia i zachowanie pamięci o historii Holokaustu. Zawsze byliśmy zgodni, że sformułowania „polskie obozy koncentracyjne / polskie obozy śmierci” są rażąco błędne i pomniejszają odpowiedzialność Niemców za tworzenie tych obozów”.

Podpisany dokument potępia wszelkie formy antysemityzmu i antypolonizmu. – Odrzucamy działania, które mają na celu obwinianie Polski czy narodu polskiego w całości o zbrodnie popełnione przez nazistów i ich kolaborantów z innych narodów. Niestety smutną prawdą jest to, że niektórzy ludzie, bez względu na ich pochodzenie, religię czy światopogląd, ujawnili w tym czasie swoje najciemniejsze strony – mówił szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki stwierdził też, że wcześniejsze ustanowienie kar grzywny i więzienia za stosowanie kłamstw historycznych wcale nie było błędem. – Po to było te 5 miesięcy, żeby zmienić realia o II wojnie światowej, by bronić naszych racji i bronić honoru Polski – podsumował premier.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wakacje z Panem Bogiem w Perth Amboy, NJ

Kolejny rok z rzędu w dniach od 1 do 7 lipca odbyły się „Wakacje z Panem Bogiem” organizowane przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czole z o. Waldemarem Łątkowskim i grupą opiekunów, wśród których były również Siostry Służebniczki NMP NP z New Jersey. Wakacje miały miejsce nad Lake George w północnej części stanu Nowy Jork. Uczestniczyło w nich 120 dzieci i młodzieży, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie dwa latka. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-24-2018
Doroczny letni festyn parafialny w parafii Christ the Reedemer
07-25-2018
Błogosławieństwo pojazdów i kierujących w parafii św. Róży z Limy
07-26-2018
Koncert „Król Polki”
07-27-2018
XV Kongres Trzeźwości w Sanktuarium MB Częstochowskiej w Doylestown
07-27-2018
Zabawa taneczna w Klubie Pułaskiego w Central Falls
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com