Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Mateusz Morawiecki Podpisany przez...

Koniec polsko-izraelskiego konfliktu

07-01-2018

W środę 27 czerwca br. polski parlament znowelizował ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, rezygnując z penalizacji za używanie określenia „polskie obozy śmierci”. Jeszcze tego samego dnia prezydent Dudą podpisał ustawę, a premier Mateusz Morawiecki oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu podpisali wspólną deklarację, w której podkreślono partnerskie stosunki obydwu krajów.

Sejm i Senat przegłosowali zniesienie kar grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. To właśnie art. 55 budził największe emocje w Tel-Awivie. Środowiska żydowskie postrzegały go bowiem, jako przepis, który może blokować swobodne badania nad Holocaustem.  

Zmianę z zadowoleniem przyjęto nie tylko w Izraelu, ale też w Ameryce. – Zarówno publicznie, jak i prywatnie, jasno przedstawialiśmy nasze stanowisko przychylne wolności słowa, wolności mediów, wolności badań naukowych. Istnieją pewne sposoby radzenia sobie z takimi kwestiami – krzywdzących, nieprecyzyjnych słów – skomentował ambasador USA Polsce Paul W. Jones.

W deklaracji premierów obydwu państw czytamy m.in., że „Izrael i Polska są przyjaciółmi i partnerami, którzy blisko ze sobą współpracują na arenie międzynarodowej, ale także w odniesieniu do pamięci o Holokauście”. – Oczywistym jest, że Holokaust był bezprecedensową zbrodnią, popełnioną przez nazistowskie Niemcy przeciwko narodowi żydowskiemu i wszystkim Polakom żydowskiego pochodzenia. Polska zawsze wykazywała pełne zrozumienie dla znaczenia Holokaustu jako najbardziej tragicznej karty w historii narodu żydowskiego – dodano w kolejnym jej fragmencie.

Arcyważną częścią deklaracji jest jej punkt trzeci: „Uważamy, że istnieje wspólna odpowiedzialność za wolność prowadzenia badań, krzewienie zrozumienia i zachowanie pamięci o historii Holokaustu. Zawsze byliśmy zgodni, że sformułowania „polskie obozy koncentracyjne / polskie obozy śmierci” są rażąco błędne i pomniejszają odpowiedzialność Niemców za tworzenie tych obozów”.

Podpisany dokument potępia wszelkie formy antysemityzmu i antypolonizmu. – Odrzucamy działania, które mają na celu obwinianie Polski czy narodu polskiego w całości o zbrodnie popełnione przez nazistów i ich kolaborantów z innych narodów. Niestety smutną prawdą jest to, że niektórzy ludzie, bez względu na ich pochodzenie, religię czy światopogląd, ujawnili w tym czasie swoje najciemniejsze strony – mówił szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki stwierdził też, że wcześniejsze ustanowienie kar grzywny i więzienia za stosowanie kłamstw historycznych wcale nie było błędem. – Po to było te 5 miesięcy, żeby zmienić realia o II wojnie światowej, by bronić naszych racji i bronić honoru Polski – podsumował premier.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com