Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

II Konferencja Inicjatyw Polonijnych

06-28-2018

W dniach 28 czerwca-1 lipca 2018 roku w Częstochowie odbyła się zorganizowana przez Związek Polaków w Norwegii, Instytut Służby Publicznej oraz środowisko miesięcznika „Polityka Polska” II Konferencja Inicjatyw Polonijnych.

To już drugie spotkanie, na którym Polonia wspólnie miała okazję zastanowić się nad formami ogólnoświatowej integracji Polaków w dziedzinie kultury, edukacji, mediów i gospodarki. Różne środowiska zaprezentowały swoje projekty, których celem jest wspieranie istniejących oraz inicjowanie nowych form aktywności Polaków mieszkających poza granicami kraju. W konferencji wzięli udział przedstawiciele środowisk polonijnych z całego świata.

Podczas tegorocznej konferencji poruszono tematy takie jak:

  • Edukacja dzieci i młodzieży. Powoływanie nowych szkół w krajach polskiej emigracji oraz korzystanie z doświadczeń już istniejących. Przygotowanie nowych nauczycieli, podręczników oraz innych form pomocy dydaktycznej i wychowawczej.
  • Powołanie instytucji dbającej o harmonijną współpracę istniejących mediów polonijnych i wspieranie nowo powstających.
  • Formy aktywizacji organizacyjnej Polaków i Polonii wokół najpilniejszych zadań celowych, takich jak ustawa 447, obrona dobrego imienia Polaków za granicą oraz inne.
  • Obrona wspólnoty narodowej w kraju i zagranicą przed cywilizacyjnymi i religijnymi zagrożeniami. Idea ruchu Europa Christi.
wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com