Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Georgette Mosbacher Georgette Mosbacher...

Przesłuchanie Georgette Mosbacher w Senacie USA odbiło się w Polsce dużym echem

06-18-2018

– Nietolerancja w jakiejkolwiek formie jest nie do zaakceptowania – powiedziała podczas przesłuchania w Senacie USA nominowana na stanowisko ambasadora w Polsce Georgette Mosbacher. W Polsce jej słowa wywołały duże emocje, ponieważ dotyczyły Polski, a padły w kontekście wzrostu nastrojów antysemickich w Europie. Zdaniem Mosbacher, wywołała je wprowadzona niedawno nowelizacja ustawy o IPN, dotycząca penalizacji celowego zakłamywania historii Holocaustu.

W opinii wielu polskich mediów ta ostatnia wypowiedź Mosbacher była „skandaliczna”, bowiem łączyła antysemityzm ze zmianami w polskim prawie. Jej słowa wzbudziły również zdziwienie wśród senatorów USA, dlatego poprosili ją o doprecyzowanie, co ma na myśli. Wtedy odpowiedziała, że będzie współpracować z Polską, aby żadne ustawy nie wywoływały uprzedzeń. Wiele kontrowersji w Polsce wywołały też inne słowa Mosbacher. – Mam świadomość ostatnich obaw dotyczących poszanowania instytucji demokratycznych w Polsce – wolności słowa, niezależności sądownictwa i poszanowania prawa – i jestem gotowa być głosem silnego wsparcia dla tych podstawowych wolności, jeśli zostanę ambasadorem – powiedziała w Senacie amerykańska bizneswoman z Florydy i wieloletnia przyjaciółka prezydenta Donalda Trumpa.

Na słowa Georgette Mosbacher błyskawicznie zareagował przebywający z wizytą w Waszyngtonie wiceminister spraw zagranicznych RP Bartosz Cichocki.

W rozmowie z Wessem Mitchellem (asystent sekretarza stanu ds. europejskich i euroazjatyckich – red.) dałem jednoznacznie wyraz braku akceptacji niektórych elementów wypowiedzi Georgette Mosbacher, w szczególności sprowadzenia problemu antysemityzmu w Europie do decyzji podejmowanych w Polsce – powiedział wiceszef MSZ. Jego zdaniem rozmowa z tym amerykańskim politykiem potwierdziła, że opinie Mosbacher „nie odzwierciedlają stanowiska Departamentu Stanu”.

W Senacie USA Mosbacher powiedziała także wiele ciepłych słów na temat Polski. Chwaliła nasz kraj m.in. za wydatki na obronność czy rozwój gospodarczy. – Silna Polska oznacza silniejszą Amerykę – zakończyła swoje wystąpienie przyszła ambasador USA w Polsce.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

53. Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Po raz 53. w Amerykańskiej Częstochowie odbył się Polsko-Amerykański Festiwal. Festiwal tradycyjnie trwał przez pięć dni, a zabawa rozłożona była na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku przypadło to na dni 1, 2, 3 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend – 8 i 9 września. Tegoroczny festiwal zgromadził na terenie Sanktuarium ponad 22,000 ludzi. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
09-22-2018
Octoberfest w Polskim Klubie w Colchester
09-22-2018
Zabawa Komitetu Parady Pułaskiego w Stamford
09-22-2018
Bankiet ZPA z okazji Parady Pułaskiego w Perth Amboy
09-22-2018
Koncert Paula Stepnia
09-22-2018
Zabawa taneczna w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com