Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Georgette Mosbacher Georgette Mosbacher...

Przesłuchanie Georgette Mosbacher w Senacie USA odbiło się w Polsce dużym echem

06-18-2018

– Nietolerancja w jakiejkolwiek formie jest nie do zaakceptowania – powiedziała podczas przesłuchania w Senacie USA nominowana na stanowisko ambasadora w Polsce Georgette Mosbacher. W Polsce jej słowa wywołały duże emocje, ponieważ dotyczyły Polski, a padły w kontekście wzrostu nastrojów antysemickich w Europie. Zdaniem Mosbacher, wywołała je wprowadzona niedawno nowelizacja ustawy o IPN, dotycząca penalizacji celowego zakłamywania historii Holocaustu.

W opinii wielu polskich mediów ta ostatnia wypowiedź Mosbacher była „skandaliczna”, bowiem łączyła antysemityzm ze zmianami w polskim prawie. Jej słowa wzbudziły również zdziwienie wśród senatorów USA, dlatego poprosili ją o doprecyzowanie, co ma na myśli. Wtedy odpowiedziała, że będzie współpracować z Polską, aby żadne ustawy nie wywoływały uprzedzeń. Wiele kontrowersji w Polsce wywołały też inne słowa Mosbacher. – Mam świadomość ostatnich obaw dotyczących poszanowania instytucji demokratycznych w Polsce – wolności słowa, niezależności sądownictwa i poszanowania prawa – i jestem gotowa być głosem silnego wsparcia dla tych podstawowych wolności, jeśli zostanę ambasadorem – powiedziała w Senacie amerykańska bizneswoman z Florydy i wieloletnia przyjaciółka prezydenta Donalda Trumpa.

Na słowa Georgette Mosbacher błyskawicznie zareagował przebywający z wizytą w Waszyngtonie wiceminister spraw zagranicznych RP Bartosz Cichocki.

W rozmowie z Wessem Mitchellem (asystent sekretarza stanu ds. europejskich i euroazjatyckich – red.) dałem jednoznacznie wyraz braku akceptacji niektórych elementów wypowiedzi Georgette Mosbacher, w szczególności sprowadzenia problemu antysemityzmu w Europie do decyzji podejmowanych w Polsce – powiedział wiceszef MSZ. Jego zdaniem rozmowa z tym amerykańskim politykiem potwierdziła, że opinie Mosbacher „nie odzwierciedlają stanowiska Departamentu Stanu”.

W Senacie USA Mosbacher powiedziała także wiele ciepłych słów na temat Polski. Chwaliła nasz kraj m.in. za wydatki na obronność czy rozwój gospodarczy. – Silna Polska oznacza silniejszą Amerykę – zakończyła swoje wystąpienie przyszła ambasador USA w Polsce.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dzień Polski w Salem

10 listopada Polonia spotkała się w Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem, by wziąć udział w zorganizowanym tam po raz pierwszy Dniu Polski. Fot. J. Strawiński

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com