Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

Wystawa Diora w Łodzi

06-07-2018

Centralne Muzeum...
Fot. M. Płoszczyca
Fot. M. Płoszczyca
Fot. M. Płoszczyca
Fot. M. Płoszczyca
Fot. M. Płoszczyca

Gdy amerykańskie media nadal żyją najważniejszym modowym wydarzeniem w świecie mody, czyli mającą miejsce 7 maja Galą MET (wystawę obejrzycie w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku), polskie zachwycają się kolekcją modowych eksponatów w Łodzi.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma niezwykłą okazję przypomnieć modowe dokonania Christiana Diora oraz powojennych mistrzów haute couture, a wszystko dzięki uprzejmości Adama Leja, który jest właścicielem ponad pięciu tysięcy obiektów ze świata luksusowej mody. Jego kolekcja należy do najbardziej znaczących w Europie. Kolekcjoner modowych dzieł sztuki udostępnił ponad 300 eksponatów Diora łódzkiemu muzeum i przyczynił się do powstania wystawy „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza w całości poświęcona jest projektom Christiana Diora, genialnemu projektantowi, którego stroje niosły ze sobą pewien ideał świata i kobiety. W ubiegłym roku dom mody Dior obchodził 70. rocznicę swojej działalności. Na wystawie w Łodzi będziecie mogli obejrzeć oryginalne kreacje mistrza Diora oraz stworzone przez niego dodatki jak kapelusze, buty i biżuterię. Wystawa zabierze Was w podróż przez całą 70-letnią historię domu mody. Zobaczycie różne interpretacje strojów i przemijające na przestrzeni lat tendencje. Wśród eksponatów znajdziecie perełki w postaci pierwszych perfum Diora z 1947 roku oraz słynny kostium projektanta, który rozpoczął styl określany jako New Look. New Look stał się jednocześnie hasłem epoki.

W drugiej części wystawy dacie się oczarować kreacjom szytym na miarę największych paryskich domów mody jak: Jacques Heim, Nina Ricci, Lola Prusac, Pierre Balmain, Jeanne Lanvin, Roger Vivier, Coco Chanel, Elsa Schiaparelli, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Paco Rabanne, Yves Saint Laurent i Thierry Mugler. Wróćmy jednak do postaci Loli, a raczej Leontyny Prussac, która była córką łódzkiego fabrykanta Maurycego A. Prussaka. W 1929 roku wyjechała do Paryża i pod nazwiskiem Lola Prusac zaczęła karierę w branży modowej. Jej ogromnym sukcesem było zaprojektowanie damskiej kolekcji domu mody Hermes.

Wszystkie zaprezentowane na wystawie obiekty będą pokazywane w Polsce po raz pierwszy. Wystawa będzie trwać do 26 sierpnia 2018 roku.

Magdalena Miler

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com