Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

Wystawa Diora w Łodzi

06-07-2018

Centralne Muzeum...
Fot. M. Płoszczyca
Fot. M. Płoszczyca
Fot. M. Płoszczyca
Fot. M. Płoszczyca
Fot. M. Płoszczyca

Gdy amerykańskie media nadal żyją najważniejszym modowym wydarzeniem w świecie mody, czyli mającą miejsce 7 maja Galą MET (wystawę obejrzycie w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku), polskie zachwycają się kolekcją modowych eksponatów w Łodzi.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma niezwykłą okazję przypomnieć modowe dokonania Christiana Diora oraz powojennych mistrzów haute couture, a wszystko dzięki uprzejmości Adama Leja, który jest właścicielem ponad pięciu tysięcy obiektów ze świata luksusowej mody. Jego kolekcja należy do najbardziej znaczących w Europie. Kolekcjoner modowych dzieł sztuki udostępnił ponad 300 eksponatów Diora łódzkiemu muzeum i przyczynił się do powstania wystawy „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza w całości poświęcona jest projektom Christiana Diora, genialnemu projektantowi, którego stroje niosły ze sobą pewien ideał świata i kobiety. W ubiegłym roku dom mody Dior obchodził 70. rocznicę swojej działalności. Na wystawie w Łodzi będziecie mogli obejrzeć oryginalne kreacje mistrza Diora oraz stworzone przez niego dodatki jak kapelusze, buty i biżuterię. Wystawa zabierze Was w podróż przez całą 70-letnią historię domu mody. Zobaczycie różne interpretacje strojów i przemijające na przestrzeni lat tendencje. Wśród eksponatów znajdziecie perełki w postaci pierwszych perfum Diora z 1947 roku oraz słynny kostium projektanta, który rozpoczął styl określany jako New Look. New Look stał się jednocześnie hasłem epoki.

W drugiej części wystawy dacie się oczarować kreacjom szytym na miarę największych paryskich domów mody jak: Jacques Heim, Nina Ricci, Lola Prusac, Pierre Balmain, Jeanne Lanvin, Roger Vivier, Coco Chanel, Elsa Schiaparelli, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Paco Rabanne, Yves Saint Laurent i Thierry Mugler. Wróćmy jednak do postaci Loli, a raczej Leontyny Prussac, która była córką łódzkiego fabrykanta Maurycego A. Prussaka. W 1929 roku wyjechała do Paryża i pod nazwiskiem Lola Prusac zaczęła karierę w branży modowej. Jej ogromnym sukcesem było zaprojektowanie damskiej kolekcji domu mody Hermes.

Wszystkie zaprezentowane na wystawie obiekty będą pokazywane w Polsce po raz pierwszy. Wystawa będzie trwać do 26 sierpnia 2018 roku.

Magdalena Miler

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com