Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

Wystawa Diora w Łodzi

06-07-2018

Centralne Muzeum...
Fot. M. Płoszczyca
Fot. M. Płoszczyca
Fot. M. Płoszczyca
Fot. M. Płoszczyca
Fot. M. Płoszczyca

Gdy amerykańskie media nadal żyją najważniejszym modowym wydarzeniem w świecie mody, czyli mającą miejsce 7 maja Galą MET (wystawę obejrzycie w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku), polskie zachwycają się kolekcją modowych eksponatów w Łodzi.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma niezwykłą okazję przypomnieć modowe dokonania Christiana Diora oraz powojennych mistrzów haute couture, a wszystko dzięki uprzejmości Adama Leja, który jest właścicielem ponad pięciu tysięcy obiektów ze świata luksusowej mody. Jego kolekcja należy do najbardziej znaczących w Europie. Kolekcjoner modowych dzieł sztuki udostępnił ponad 300 eksponatów Diora łódzkiemu muzeum i przyczynił się do powstania wystawy „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza w całości poświęcona jest projektom Christiana Diora, genialnemu projektantowi, którego stroje niosły ze sobą pewien ideał świata i kobiety. W ubiegłym roku dom mody Dior obchodził 70. rocznicę swojej działalności. Na wystawie w Łodzi będziecie mogli obejrzeć oryginalne kreacje mistrza Diora oraz stworzone przez niego dodatki jak kapelusze, buty i biżuterię. Wystawa zabierze Was w podróż przez całą 70-letnią historię domu mody. Zobaczycie różne interpretacje strojów i przemijające na przestrzeni lat tendencje. Wśród eksponatów znajdziecie perełki w postaci pierwszych perfum Diora z 1947 roku oraz słynny kostium projektanta, który rozpoczął styl określany jako New Look. New Look stał się jednocześnie hasłem epoki.

W drugiej części wystawy dacie się oczarować kreacjom szytym na miarę największych paryskich domów mody jak: Jacques Heim, Nina Ricci, Lola Prusac, Pierre Balmain, Jeanne Lanvin, Roger Vivier, Coco Chanel, Elsa Schiaparelli, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Paco Rabanne, Yves Saint Laurent i Thierry Mugler. Wróćmy jednak do postaci Loli, a raczej Leontyny Prussac, która była córką łódzkiego fabrykanta Maurycego A. Prussaka. W 1929 roku wyjechała do Paryża i pod nazwiskiem Lola Prusac zaczęła karierę w branży modowej. Jej ogromnym sukcesem było zaprojektowanie damskiej kolekcji domu mody Hermes.

Wszystkie zaprezentowane na wystawie obiekty będą pokazywane w Polsce po raz pierwszy. Wystawa będzie trwać do 26 sierpnia 2018 roku.

Magdalena Miler

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com