Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Na razie polska...

Policja będzie latać Black Hawkami

06-04-2018

S-70i Black Hawk – takimi śmigłowcami będzie już wkrótce dysponować polska policja. Umowa na pierwsze dwie takie maszyny została podpisana pod koniec maja br. w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu, gdzie powstają Black Hawki. Maszyny będą wykorzystywane przez policjantów do działań operacyjno-desantowych. To kolejna inwestycja realizowana w ramach rządowego programu modernizacji służb mundurowych.

Obecnie policja eksploatuje 11 śmigłowców: transportowych, wielozadaniowych, patrolowo-obserwacyjnych. Stacjonują w sześciu bazach na terenie kraju: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Łodzi. Najmłodszy policyjny śmigłowiec ma 13 lat, a najstarszy 47. Koszty utrzymania najstarszych maszyn przekraczają granice opłacalności. Do tego część śmigłowców odbiega od obecnych standardów, w szczególności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa policjantów i możliwości transportowo-bojowych.             

To jest historyczny dzień w polskiej policji – największej w kraju mundurowej formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo Polaków, za bezpieczeństwo naszego kraju, za bezpieczeństwo wszystkich tych, którzy naszą wspaniałą ojczystą ziemię przyjeżdżają odwiedzać. Ta formacja wymaga głębokiej modernizacji. Wymagała jej od wielu już lat. Długo czekaliśmy na to, co stało się naszym udziałem dwa lata temu, kiedy wprowadzony został program modernizacji polskiej policji. (…) Głęboko analizowaliśmy nasze potrzeby, jedną z tych najbardziej palących jest z pewnością to, co jest przyszłością i wielką wartością polskiej policji, a mianowicie policyjne lotnictwo – powiedział w Mielcu komendant Główny Policji Nadinspektor Jarosław Szymczyk.

Opiewająca na ponad 140 mln zł umowa obejmuje nie tylko sam zakup maszyn, ale także szerokie szkolenie personelu naziemnego i pilotów, a także wsparcie serwisowe w pierwszym okresie użytkowania. Oba śmigłowce zostaną dostarczone do końca tego roku.

Ten kontrakt jest szczególnie ważny dla Lockheed Martin, dla firmy Sikorsky, ale także dla PZL Mielec i jego pracowników. Poprzez ten kontrakt PZL Mielec dopisują Polskę, jako kolejny kraj, który będzie użytkował śmigłowce Black Hawk. 31 krajów na świecie te śmigłowce użytkuje, Polska będzie 32. krajem. Myślę że wybór dokonany przez polską policję jest dobrym wyborem – przekonywał prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dni Polskie w Lake Compounce

W dniach 9 i 10 czerwca w parku rozrywki w Lake Compounce (Bristol, CT) odbyła się kolejna edycja Dni Polskich – imprezy organizowanej już od dwudziestu lat przez Kongres Polonii Amerykańskiej oddział w Connecticut. Fot. Asha Lassen, Robert Iwanicki

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
06-20-2018
5. doroczny festiwal Polka Days w Ocean Beach Park w New London
06-21-2018
Doroczny BAZAR parafialny w parafii św. Wojciecha w Filadelfii
06-21-2018
Koncert Mateusz Smoczyński Quintet
06-22-2018
VI Forum Charyzmatyczne w Narodowym Sanktuarium MB Częstochowskiej w Doylestown
06-22-2018
Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com