Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Na razie polska...

Policja będzie latać Black Hawkami

06-04-2018

S-70i Black Hawk – takimi śmigłowcami będzie już wkrótce dysponować polska policja. Umowa na pierwsze dwie takie maszyny została podpisana pod koniec maja br. w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu, gdzie powstają Black Hawki. Maszyny będą wykorzystywane przez policjantów do działań operacyjno-desantowych. To kolejna inwestycja realizowana w ramach rządowego programu modernizacji służb mundurowych.

Obecnie policja eksploatuje 11 śmigłowców: transportowych, wielozadaniowych, patrolowo-obserwacyjnych. Stacjonują w sześciu bazach na terenie kraju: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Łodzi. Najmłodszy policyjny śmigłowiec ma 13 lat, a najstarszy 47. Koszty utrzymania najstarszych maszyn przekraczają granice opłacalności. Do tego część śmigłowców odbiega od obecnych standardów, w szczególności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa policjantów i możliwości transportowo-bojowych.             

To jest historyczny dzień w polskiej policji – największej w kraju mundurowej formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo Polaków, za bezpieczeństwo naszego kraju, za bezpieczeństwo wszystkich tych, którzy naszą wspaniałą ojczystą ziemię przyjeżdżają odwiedzać. Ta formacja wymaga głębokiej modernizacji. Wymagała jej od wielu już lat. Długo czekaliśmy na to, co stało się naszym udziałem dwa lata temu, kiedy wprowadzony został program modernizacji polskiej policji. (…) Głęboko analizowaliśmy nasze potrzeby, jedną z tych najbardziej palących jest z pewnością to, co jest przyszłością i wielką wartością polskiej policji, a mianowicie policyjne lotnictwo – powiedział w Mielcu komendant Główny Policji Nadinspektor Jarosław Szymczyk.

Opiewająca na ponad 140 mln zł umowa obejmuje nie tylko sam zakup maszyn, ale także szerokie szkolenie personelu naziemnego i pilotów, a także wsparcie serwisowe w pierwszym okresie użytkowania. Oba śmigłowce zostaną dostarczone do końca tego roku.

Ten kontrakt jest szczególnie ważny dla Lockheed Martin, dla firmy Sikorsky, ale także dla PZL Mielec i jego pracowników. Poprzez ten kontrakt PZL Mielec dopisują Polskę, jako kolejny kraj, który będzie użytkował śmigłowce Black Hawk. 31 krajów na świecie te śmigłowce użytkuje, Polska będzie 32. krajem. Myślę że wybór dokonany przez polską policję jest dobrym wyborem – przekonywał prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com