Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Były to pierwsze...

Terytorialsi ćwiczą z zawodowymi żołnierzami

06-04-2018

30 maja br. na poligonie w Nowej Dębie (woj. podkarpackie) odbyły się pierwsze wspólne ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Wojsk Operacyjnych. Współdziałaniom pododdziałów 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3. Brygady Obrony Terytorialnej przyglądali się prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Obydwaj ogłosili tam powstanie nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi.

Od dłuższego czasu trwała praca nad nowym systemem. Do tych prac, zaraz po objęciu stanowiska, intensywnie przystąpił pan minister Mariusz Błaszczak. Współpracowaliśmy przez ten czas bardzo ściśle i udało się przygotować dużą część nowego systemu kierowania i dowodzenia – powiedział prezydent RP, podkreślając bardzo dobrą współpracę obydwu stron.

Podczas ćwiczeń na pasie taktycznym poligonu w Nowej Dębie plutony wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej prowadziły działania w obronie, w tym z zastosowaniem dronów. Terytorialsi mogli prowadzić działania na tyłach 21. BSP. Korzystając z dronów żołnierze OT dokonywali rozpoznania podejrzanych grup dywersyjnych i informowali wojska operacyjne, jak i okoliczną ludność o fakcie, że w rejonie operuje przeciwnik. Tym samym terytorialsi wypełniają swoje motto: Zawsze gotowi – Zawsze blisko.

Polska jest bezpieczna, kiedy czuwacie nad bezpieczeństwem naszej ojczyzny. To jest pierwsza wizyta na poligonie, na którym ćwiczą wspólnie wojska operacyjne i obrony terytorialnej i jesteśmy pod wrażeniem tych ćwiczeń. Wierzę, że wszędzie tak będzie. Dziękuję za zaangażowanie, służbę i ofiarność, którą było widać – powiedział minister Mariusz Błaszczak do żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3. Brygady Obrony Terytorialnej po zakończonych wspólnych ćwiczeniach.

Wspólne manewry odbyły się po rocznym szkoleniu żołnierzy Obrony Terytorialnej. Mają odbywać się regularnie w całej Polsce.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com