Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Paweł Pawlikowski...

Polski reżyser Paweł Pawlikowski zdobył nagrodę w Cannes

05-20-2018

Paweł Pawlikowski zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes. Wyróżnienie to otrzymał za film „Zimna wojna”. Złotą Palmę, czyli najważniejszą nagrodę festiwalu, otrzymał dramat familijny „Manbiki Kazoku” („Złodziejaszki”) japońskiego reżysera Hirokazu Koreedy.

„Zimna wojna” opowiada o trudnej miłości w realiach stalinowskiej Polski. Zagrali w niej m.in. Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza i Borys Szyc. Film otrzymał też nominację do tegorocznej Złotej Palmy.

Po raz pierwszy polski film znalazł się w oficjalnej selekcji. Dziękuję w imieniu całego kraju, to naprawdę dobra wiadomość, a bardzo nam trzeba dobrych wiadomości z Polski w dzisiejszych czasach – podkreślił Pawlikowski, odbierając nagrodę, którą zadedykował zmarłemu w zeszłym roku dramaturgowi Januszowi Głowackiemu.

Na powstanie „Zimnej wojny” Polski Instytut Sztuki Filmowej przekazał 7 mln zł. – Gratulacje należą się wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła. Film do ostatnich chwil walczył o Złotą Palmę Festiwalu w Cannes, co samo w sobie jest dużym osiągnięciem. Dziękuję całemu polskiemu zespołowi obecnemu w Cannes za godne reprezentowanie polskiej kinematografii – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com