Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Paweł Pawlikowski...

Polski reżyser Paweł Pawlikowski zdobył nagrodę w Cannes

05-20-2018

Paweł Pawlikowski zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes. Wyróżnienie to otrzymał za film „Zimna wojna”. Złotą Palmę, czyli najważniejszą nagrodę festiwalu, otrzymał dramat familijny „Manbiki Kazoku” („Złodziejaszki”) japońskiego reżysera Hirokazu Koreedy.

„Zimna wojna” opowiada o trudnej miłości w realiach stalinowskiej Polski. Zagrali w niej m.in. Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza i Borys Szyc. Film otrzymał też nominację do tegorocznej Złotej Palmy.

Po raz pierwszy polski film znalazł się w oficjalnej selekcji. Dziękuję w imieniu całego kraju, to naprawdę dobra wiadomość, a bardzo nam trzeba dobrych wiadomości z Polski w dzisiejszych czasach – podkreślił Pawlikowski, odbierając nagrodę, którą zadedykował zmarłemu w zeszłym roku dramaturgowi Januszowi Głowackiemu.

Na powstanie „Zimnej wojny” Polski Instytut Sztuki Filmowej przekazał 7 mln zł. – Gratulacje należą się wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła. Film do ostatnich chwil walczył o Złotą Palmę Festiwalu w Cannes, co samo w sobie jest dużym osiągnięciem. Dziękuję całemu polskiemu zespołowi obecnemu w Cannes za godne reprezentowanie polskiej kinematografii – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com