Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Zmiana konstytucji...

Prezydent chce referendum konstytucyjnego

05-11-2018

– Złożę w Senacie wniosek, aby referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada – zapowiedział na Placu Zamkowym w 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda. Jego rozpisanie nie jest jednak pewne, zwłaszcza w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Dystans do pomysłu prezydenta mają bowiem władze Prawa i Sprawiedliwości. 

Apeluję do Państwa o obecność na tym referendum. Proszę, żebyście przyszli i w to wielkie święto powiedzieli, jakiej Polski chcecie, żebyście mogli potem o tym przekazać swoim wnukom, dzieciom, daj wam Boże także i prawnukom, żebyście mogli z dumą mówić – to ja także swoją opinią, swoim zdaniem kształtowałem tę ojczyznę, w której dzisiaj żyjecie – suwerenną, niepodległą, silną, w której żyjemy dostatnio, która jest dla nas sprawiedliwa, i której trzeba bronić za wszelką cenę, bo niczego lepszego nie będziemy mieli. Niech ten rok stulecia odzyskania niepodległości będzie także dla nas, dzisiejszych Polaków i dla następnego pokolenia, rokiem konstytucyjnego przełomu – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zgodę na organizację takiego referendum musi jednak, zgodnie z obecną konstytucją z 1997 roku, wydać Senat. W programie „Kwadrans polityczny” w TVP marszałek Stanisław Karczewski powiedział, że choć sam pomysł konsultacji w sprawie zmiany konstytucji jest uzasadniony, to referendum nie powinno się odbyć 11 listopada, ani też w dniu wyborów samorządowych. – Będziemy rozmawiać jeszcze na temat terminu – oświadczył marszałek.

Zdaniem polityków PSL temat referendum konstytucyjnego to temat zastępczy, zaś posłowie Nowoczesnej stoją na stanowisku, że takie referendum nie znajduje umocowania ani w przepisach ustaw, ani w przepisach konstytucji. – Polska konstytucja przewiduje bowiem tylko możliwość przeprowadzenia referendum zatwierdzającego wprowadzone przez parlament zmiany do konstytucji – mówiła w Sejmie posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Referendum konstytucyjne miałoby charakter konsultacyjny, co oznacza, że Polacy zostaliby zapytani o zasadność zmiany konstytucji oraz kierunki zmian. Prezydent Duda od samego początku stoi na stanowisku, że najlepszy byłby system prezydencki, tymczasem marszałek Senatu uważa, że lepsze byłyby rozwiązania wzmacniające pozycję premiera. Eksperci zwracają jednak uwagę, że obecna konstytucja ma wiele mankamentów, które negatywnie przekładają się na jakość zarządzania państwem.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Parada Pułaskiego w Northampton

W poniedziałek, 8 października, ulicami Northampton przemaszerowała doroczna Parada Pułaskiego. Licznie wzięła w niej udział nie tylko Polonia, ale również przedstawiciele lokalnych amerykańskich władz i organizacji. Głównym organizatorem parady jest Komitet Dziedzictwa Polskiego. Fot. S. Wójcik

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-23-2018
Wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com