Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Zmiana konstytucji...

Prezydent chce referendum konstytucyjnego

05-11-2018

– Złożę w Senacie wniosek, aby referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada – zapowiedział na Placu Zamkowym w 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda. Jego rozpisanie nie jest jednak pewne, zwłaszcza w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Dystans do pomysłu prezydenta mają bowiem władze Prawa i Sprawiedliwości. 

Apeluję do Państwa o obecność na tym referendum. Proszę, żebyście przyszli i w to wielkie święto powiedzieli, jakiej Polski chcecie, żebyście mogli potem o tym przekazać swoim wnukom, dzieciom, daj wam Boże także i prawnukom, żebyście mogli z dumą mówić – to ja także swoją opinią, swoim zdaniem kształtowałem tę ojczyznę, w której dzisiaj żyjecie – suwerenną, niepodległą, silną, w której żyjemy dostatnio, która jest dla nas sprawiedliwa, i której trzeba bronić za wszelką cenę, bo niczego lepszego nie będziemy mieli. Niech ten rok stulecia odzyskania niepodległości będzie także dla nas, dzisiejszych Polaków i dla następnego pokolenia, rokiem konstytucyjnego przełomu – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zgodę na organizację takiego referendum musi jednak, zgodnie z obecną konstytucją z 1997 roku, wydać Senat. W programie „Kwadrans polityczny” w TVP marszałek Stanisław Karczewski powiedział, że choć sam pomysł konsultacji w sprawie zmiany konstytucji jest uzasadniony, to referendum nie powinno się odbyć 11 listopada, ani też w dniu wyborów samorządowych. – Będziemy rozmawiać jeszcze na temat terminu – oświadczył marszałek.

Zdaniem polityków PSL temat referendum konstytucyjnego to temat zastępczy, zaś posłowie Nowoczesnej stoją na stanowisku, że takie referendum nie znajduje umocowania ani w przepisach ustaw, ani w przepisach konstytucji. – Polska konstytucja przewiduje bowiem tylko możliwość przeprowadzenia referendum zatwierdzającego wprowadzone przez parlament zmiany do konstytucji – mówiła w Sejmie posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Referendum konstytucyjne miałoby charakter konsultacyjny, co oznacza, że Polacy zostaliby zapytani o zasadność zmiany konstytucji oraz kierunki zmian. Prezydent Duda od samego początku stoi na stanowisku, że najlepszy byłby system prezydencki, tymczasem marszałek Senatu uważa, że lepsze byłyby rozwiązania wzmacniające pozycję premiera. Eksperci zwracają jednak uwagę, że obecna konstytucja ma wiele mankamentów, które negatywnie przekładają się na jakość zarządzania państwem.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com