Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Podczas posiedzenia...

Spotkanie Polonijnej Rady Konsultacyjnej

05-11-2018

30 kwietnia br. w Senacie RP odbyło się spotkanie Polonijnej Rady Konsultacyjnej. Marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że zgodnie z oczekiwaniami Polonii i Polaków poza granicami pieniądze na opiekę nad Polonią są wydawane przede wszystkim na edukację i naukę języka polskiego. Obiecał też, że będzie zabiegał, by ta kwota nadal rosła.

W tym roku wnioski, które wpłynęły w ramach programu na opiekę nad Polonią, opiewały na kwotę 371 mln zł. – Z jednej strony to martwi, że Senat nie może odpowiedzieć na wszystkie potrzeby naszych rodaków poza granicami, z drugiej jednak – cieszy, bo świadczy o aktywności Polonii – powiedział marszałek Karczewski.

Szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski mówił, że wprowadzony w 2017 roku elektroniczny generator wniosków przyspieszył i uprościł całą procedurę realizacji zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, zaś harmonogram ich składania został zaplanowany w taki sposób, aby wnioski dotyczące różnych kierunków działań były przyjmowane w różnych terminach.

Podczas posiedzenia Rady mówiono także o przygotowaniach do V Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbędzie się we wrześniu tego roku, a także o ofertach na realizację zadań dotyczących setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com