Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Podczas posiedzenia...

Spotkanie Polonijnej Rady Konsultacyjnej

05-11-2018

30 kwietnia br. w Senacie RP odbyło się spotkanie Polonijnej Rady Konsultacyjnej. Marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że zgodnie z oczekiwaniami Polonii i Polaków poza granicami pieniądze na opiekę nad Polonią są wydawane przede wszystkim na edukację i naukę języka polskiego. Obiecał też, że będzie zabiegał, by ta kwota nadal rosła.

W tym roku wnioski, które wpłynęły w ramach programu na opiekę nad Polonią, opiewały na kwotę 371 mln zł. – Z jednej strony to martwi, że Senat nie może odpowiedzieć na wszystkie potrzeby naszych rodaków poza granicami, z drugiej jednak – cieszy, bo świadczy o aktywności Polonii – powiedział marszałek Karczewski.

Szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski mówił, że wprowadzony w 2017 roku elektroniczny generator wniosków przyspieszył i uprościł całą procedurę realizacji zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, zaś harmonogram ich składania został zaplanowany w taki sposób, aby wnioski dotyczące różnych kierunków działań były przyjmowane w różnych terminach.

Podczas posiedzenia Rady mówiono także o przygotowaniach do V Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbędzie się we wrześniu tego roku, a także o ofertach na realizację zadań dotyczących setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com