Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Pomnik składa się z...

Pomnik smoleński w Budapeszcie

04-13-2018

– Pomnik „Memento-Smoleńsk” jest wyrazem wspólnej pamięci, a bez wspólnej pamięci nie ma jedności narodów, nie ma ich przyjaźni, nie ma współpracy, nie ma trwałości – mówił 6 kwietnia br. prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas odsłonięcia pomnika ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Budapeszcie. Pomnik stanął w Budafok – XXII Dzielnicy stolicy Węgier.

Jego autorem jest Sándor Gyula Makoldi. Na pomnik składają się: martwe drzewo czarnego krzyża na szczycie pogrzebowego kurhanu (nawiązanie do katyńskiego i smoleńskiego lasu), biało-czerwona ścieżka, do której dołącza zielony pas (symbol przyjaźni polsko-węgierskiej) oraz Bramy Życia.

Premier Orban mówił, że Polska zawsze może liczyć na Węgry. – Kiedy Polska jest atakowana, atakowana jest również Europa środkowa. Kiedy atakowana jest Polska, atakowani jesteśmy także my. Dlatego kiedy stajemy po stronie Polski, to czynimy to częściowo z przyjaźni, ale też dbając o własne interesy – tłumaczył Orban. – Osoby, które zginęły w Smoleńsku, przez dekady kształtowały losy Polski i Europy. Chylimy głowy przed ofiarami i pokładamy wiarę w posłannictwie, które reprezentowali – dodał.          

Prezes PiS powiedział, że pomnik w Budafok jest pięknym gestem ze strony Węgier. – Kiedy myślę o moim świętej pamięci bracie, to zawsze kojarzy mi się on z Viktorem Orbanem, bo próby zmiany tego, co próbowano narodom Europy środkowo-wschodniej narzucić, podjęto w dwóch państwach. I rola w tych zmianach, jaką odgrywał i odgrywa Viktor Orban, jest rolą szczególną. Nasza obecna przyjaźń to jest wspólna droga ku temu, by nasze narody były narodami wolnymi, mogły decydować same o swoim losie, swoich sprawach wewnętrznych – mówił Jarosław Kaczyński.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dzień Mamy i Taty w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

12 maja uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wspólnie świętowali Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji w sali Jana Pawła II wystawione zostało humorystyczne przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”. Za pomysł i realizację przedstawienia wielkie brawa należą się Sylwii Wadach-Kloczkowskiej. Po spektaklu przewidziany był poczęstunek dla dzieci i rodziców. Fot. Mariusz Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com