Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Pomnik składa się z...

Pomnik smoleński w Budapeszcie

04-13-2018

– Pomnik „Memento-Smoleńsk” jest wyrazem wspólnej pamięci, a bez wspólnej pamięci nie ma jedności narodów, nie ma ich przyjaźni, nie ma współpracy, nie ma trwałości – mówił 6 kwietnia br. prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas odsłonięcia pomnika ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Budapeszcie. Pomnik stanął w Budafok – XXII Dzielnicy stolicy Węgier.

Jego autorem jest Sándor Gyula Makoldi. Na pomnik składają się: martwe drzewo czarnego krzyża na szczycie pogrzebowego kurhanu (nawiązanie do katyńskiego i smoleńskiego lasu), biało-czerwona ścieżka, do której dołącza zielony pas (symbol przyjaźni polsko-węgierskiej) oraz Bramy Życia.

Premier Orban mówił, że Polska zawsze może liczyć na Węgry. – Kiedy Polska jest atakowana, atakowana jest również Europa środkowa. Kiedy atakowana jest Polska, atakowani jesteśmy także my. Dlatego kiedy stajemy po stronie Polski, to czynimy to częściowo z przyjaźni, ale też dbając o własne interesy – tłumaczył Orban. – Osoby, które zginęły w Smoleńsku, przez dekady kształtowały losy Polski i Europy. Chylimy głowy przed ofiarami i pokładamy wiarę w posłannictwie, które reprezentowali – dodał.          

Prezes PiS powiedział, że pomnik w Budafok jest pięknym gestem ze strony Węgier. – Kiedy myślę o moim świętej pamięci bracie, to zawsze kojarzy mi się on z Viktorem Orbanem, bo próby zmiany tego, co próbowano narodom Europy środkowo-wschodniej narzucić, podjęto w dwóch państwach. I rola w tych zmianach, jaką odgrywał i odgrywa Viktor Orban, jest rolą szczególną. Nasza obecna przyjaźń to jest wspólna droga ku temu, by nasze narody były narodami wolnymi, mogły decydować same o swoim losie, swoich sprawach wewnętrznych – mówił Jarosław Kaczyński.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Parada Pułaskiego w Northampton

W poniedziałek, 8 października, ulicami Northampton przemaszerowała doroczna Parada Pułaskiego. Licznie wzięła w niej udział nie tylko Polonia, ale również przedstawiciele lokalnych amerykańskich władz i organizacji. Głównym organizatorem parady jest Komitet Dziedzictwa Polskiego. Fot. S. Wójcik

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-23-2018
Wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com