Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Pomnik składa się z...

Pomnik smoleński w Budapeszcie

04-13-2018

– Pomnik „Memento-Smoleńsk” jest wyrazem wspólnej pamięci, a bez wspólnej pamięci nie ma jedności narodów, nie ma ich przyjaźni, nie ma współpracy, nie ma trwałości – mówił 6 kwietnia br. prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas odsłonięcia pomnika ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Budapeszcie. Pomnik stanął w Budafok – XXII Dzielnicy stolicy Węgier.

Jego autorem jest Sándor Gyula Makoldi. Na pomnik składają się: martwe drzewo czarnego krzyża na szczycie pogrzebowego kurhanu (nawiązanie do katyńskiego i smoleńskiego lasu), biało-czerwona ścieżka, do której dołącza zielony pas (symbol przyjaźni polsko-węgierskiej) oraz Bramy Życia.

Premier Orban mówił, że Polska zawsze może liczyć na Węgry. – Kiedy Polska jest atakowana, atakowana jest również Europa środkowa. Kiedy atakowana jest Polska, atakowani jesteśmy także my. Dlatego kiedy stajemy po stronie Polski, to czynimy to częściowo z przyjaźni, ale też dbając o własne interesy – tłumaczył Orban. – Osoby, które zginęły w Smoleńsku, przez dekady kształtowały losy Polski i Europy. Chylimy głowy przed ofiarami i pokładamy wiarę w posłannictwie, które reprezentowali – dodał.          

Prezes PiS powiedział, że pomnik w Budafok jest pięknym gestem ze strony Węgier. – Kiedy myślę o moim świętej pamięci bracie, to zawsze kojarzy mi się on z Viktorem Orbanem, bo próby zmiany tego, co próbowano narodom Europy środkowo-wschodniej narzucić, podjęto w dwóch państwach. I rola w tych zmianach, jaką odgrywał i odgrywa Viktor Orban, jest rolą szczególną. Nasza obecna przyjaźń to jest wspólna droga ku temu, by nasze narody były narodami wolnymi, mogły decydować same o swoim losie, swoich sprawach wewnętrznych – mówił Jarosław Kaczyński.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com