Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Polska będzie...

Polska kupi od USA Patrioty

04-13-2018

– Dołączamy do elitarnego grona państw posiadających skuteczną obronę – mówił 23 marca br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystego podpisania umowy na realizację pierwszego etapu programu „WISŁA”. Chodzi o dwie baterie rakiet Patriot, za które, wraz z systemem zarządzania polem walki, Polska zapłaci 4.75 mld dolarów. Wartość offsetu to 950 mln dolarów.

Podstawowym zadaniem rakiet typu Patriot jest zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących, myśliwców wszelkiego typu, a także bezpilotowych statków powietrznych. Dostawa obu baterii planowana jest do końca 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej na przełomie 2023 i 2024 roku.

To rzeczywiście wydarzenie bardzo ważne w historii naszego kraju, to kontrakt zbrojeniowy najwyższy w historii – cieszył się szef MON. – To kontrakt, dzięki któremu do Polski trafią także nowoczesne technologie, na podstawie wynegocjowanego offsetu, ale także na podstawie polonizacji elementów tego systemu. Polskie firmy będą produkowały elementy wyrzutni, będą produkowały pojazdy, które będą służyły transportowi, będą także produkowały systemu łączności.

Kwota 4.75 mld dolarów to wartość 10 umów: 5 umów z rządem USA (umowa główna dostawy, dwie umowy szkoleniowe, umowa na sprzęt kryptograficzny oraz umowa na elementy systemu LINK-16) oraz 5 umów krajowych (na pojazdy JELCZ, na Mobilne Węzły Łączności, na pojazdy do transportu rakiet oraz na kabiny różnego typu) – mówił.

Dzięki tej umowie Polska będzie drugim krajem na świecie – po Stanach Zjednoczonych – z najnowocześniejszymi zestawami Patriot z systemem IBCS. – Umowa na zakup systemu Patriot oznacza, że Polska będzie bezpieczniejsza, NATO silniejsze, a nasza współpraca wojskowa bliższa niż kiedykolwiek; jesteśmy sojusznikami na zawsze – mówił ambasador USA w Polsce Paul Wayne-Jones.

W uroczystości uczestniczyli również prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. – To niezwykły, historyczny moment, to wprowadzenie polskiej armii i Rzeczypospolitej Polskiej w zupełnie nowy świat supernowoczesnej technologii, nowoczesnego uzbrojenia, środków obronnych – cieszył się prezydent, zaś premier dodał, że ta najnowocześniejsza broń będzie częściowo produkowana w Polsce.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Parada Pułaskiego w Northampton

W poniedziałek, 8 października, ulicami Northampton przemaszerowała doroczna Parada Pułaskiego. Licznie wzięła w niej udział nie tylko Polonia, ale również przedstawiciele lokalnych amerykańskich władz i organizacji. Głównym organizatorem parady jest Komitet Dziedzictwa Polskiego. Fot. S. Wójcik

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-23-2018
Wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com