Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Polska będzie...

Polska kupi od USA Patrioty

04-13-2018

– Dołączamy do elitarnego grona państw posiadających skuteczną obronę – mówił 23 marca br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystego podpisania umowy na realizację pierwszego etapu programu „WISŁA”. Chodzi o dwie baterie rakiet Patriot, za które, wraz z systemem zarządzania polem walki, Polska zapłaci 4.75 mld dolarów. Wartość offsetu to 950 mln dolarów.

Podstawowym zadaniem rakiet typu Patriot jest zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących, myśliwców wszelkiego typu, a także bezpilotowych statków powietrznych. Dostawa obu baterii planowana jest do końca 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej na przełomie 2023 i 2024 roku.

To rzeczywiście wydarzenie bardzo ważne w historii naszego kraju, to kontrakt zbrojeniowy najwyższy w historii – cieszył się szef MON. – To kontrakt, dzięki któremu do Polski trafią także nowoczesne technologie, na podstawie wynegocjowanego offsetu, ale także na podstawie polonizacji elementów tego systemu. Polskie firmy będą produkowały elementy wyrzutni, będą produkowały pojazdy, które będą służyły transportowi, będą także produkowały systemu łączności.

Kwota 4.75 mld dolarów to wartość 10 umów: 5 umów z rządem USA (umowa główna dostawy, dwie umowy szkoleniowe, umowa na sprzęt kryptograficzny oraz umowa na elementy systemu LINK-16) oraz 5 umów krajowych (na pojazdy JELCZ, na Mobilne Węzły Łączności, na pojazdy do transportu rakiet oraz na kabiny różnego typu) – mówił.

Dzięki tej umowie Polska będzie drugim krajem na świecie – po Stanach Zjednoczonych – z najnowocześniejszymi zestawami Patriot z systemem IBCS. – Umowa na zakup systemu Patriot oznacza, że Polska będzie bezpieczniejsza, NATO silniejsze, a nasza współpraca wojskowa bliższa niż kiedykolwiek; jesteśmy sojusznikami na zawsze – mówił ambasador USA w Polsce Paul Wayne-Jones.

W uroczystości uczestniczyli również prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. – To niezwykły, historyczny moment, to wprowadzenie polskiej armii i Rzeczypospolitej Polskiej w zupełnie nowy świat supernowoczesnej technologii, nowoczesnego uzbrojenia, środków obronnych – cieszył się prezydent, zaś premier dodał, że ta najnowocześniejsza broń będzie częściowo produkowana w Polsce.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com