Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
„Alleluja” ma...

Co oznacza Alleluja?

03-29-2018

Słowo to często rozlega się w kościołach chrześcijaństwa. Widnieje też na kartkach z życzeniami wielkanocnymi. Bywa nawet w świeckich utworach muzycznych. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wielkie i religijne jest jego znaczenie. „Alleluja” oznacza „Wysławiali Jahwę”.

Zwrot ten jest użyty dwadzieścia cztery razy w Starym Testamencie, głównie w Księdze Psalmów oraz cztery razy w greckiej transliteracji w Nowym Testamencie. Po raz pierwszy pojawia się w Psalmie 104:35. Z wyjątkiem Psalmu 135:3 wprowadza i (lub) kończy wszystkie pozostałe psalmy. Także jeden raz słowo „Alleluja” występuje w Apokalipsie św. Jana.

Zwrot ten stał się częścią chrześcijańskiej liturgii kościelnej oraz szerzej – kultury, gdzie oznacza okrzyk radości i pada z ust nawet ludzi niewierzących. Często też na okolicznościowych kartkach widzimy napis „Wesołego Alleluja!”, co przez większość ludzi rozumiane jest jako „Wesołych Świąt”. Wyjdźmy z błędu. „Alleluja” to nawołanie „Wychwalajcie Jahwe!”. To częsta forma wezwania do Boga, mająca na celu jego uwielbienie i oddanie czci. Jego oryginalna forma to „hallelujah”.

„Alleluja” ma wydźwięk zdecydowanie radosny, związany szczególnie ze Zmartwychwstaniem Pańskim. W czasie Wielkiego Postu tradycyjny śpiew „Alleluja” zanika, pojawia się dopiero na Wielkanoc. „Alleluja” znaczy więc nie tylko dosłownie „Wychwalajcie Jahwe”, ale także radość z powodu istnienia lub zmartwychwstania Chrystusa, wyrażenie swojej wiary, podziękowanie za łaski lub pragnienie wypowiedzenia swojej miłości względem Boga.

HK

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com