Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
„Alleluja” ma...

Co oznacza Alleluja?

03-29-2018

Słowo to często rozlega się w kościołach chrześcijaństwa. Widnieje też na kartkach z życzeniami wielkanocnymi. Bywa nawet w świeckich utworach muzycznych. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wielkie i religijne jest jego znaczenie. „Alleluja” oznacza „Wysławiali Jahwę”.

Zwrot ten jest użyty dwadzieścia cztery razy w Starym Testamencie, głównie w Księdze Psalmów oraz cztery razy w greckiej transliteracji w Nowym Testamencie. Po raz pierwszy pojawia się w Psalmie 104:35. Z wyjątkiem Psalmu 135:3 wprowadza i (lub) kończy wszystkie pozostałe psalmy. Także jeden raz słowo „Alleluja” występuje w Apokalipsie św. Jana.

Zwrot ten stał się częścią chrześcijańskiej liturgii kościelnej oraz szerzej – kultury, gdzie oznacza okrzyk radości i pada z ust nawet ludzi niewierzących. Często też na okolicznościowych kartkach widzimy napis „Wesołego Alleluja!”, co przez większość ludzi rozumiane jest jako „Wesołych Świąt”. Wyjdźmy z błędu. „Alleluja” to nawołanie „Wychwalajcie Jahwe!”. To częsta forma wezwania do Boga, mająca na celu jego uwielbienie i oddanie czci. Jego oryginalna forma to „hallelujah”.

„Alleluja” ma wydźwięk zdecydowanie radosny, związany szczególnie ze Zmartwychwstaniem Pańskim. W czasie Wielkiego Postu tradycyjny śpiew „Alleluja” zanika, pojawia się dopiero na Wielkanoc. „Alleluja” znaczy więc nie tylko dosłownie „Wychwalajcie Jahwe”, ale także radość z powodu istnienia lub zmartwychwstania Chrystusa, wyrażenie swojej wiary, podziękowanie za łaski lub pragnienie wypowiedzenia swojej miłości względem Boga.

HK

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com