Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Gdy pogoda pozwala,...

Szukanie zająca

03-29-2018

W czołówce wielkanocnego zwierzyńca jest oczywiście baranek, zaraz za nim pisklęta wykluwające się z jajek, a następnie zając – i to jemu przypada rola zwiastuna prezentów. Bo chociaż upominki bardziej wiąże się gwiazdką, a więc Wigilią Bożego Narodzenia i poprzedzającym ją Mikołajem, tak i u progu wiosny przez wielu, zwłaszcza najmłodszych, mile widziane są materialne przyjemności.

Do Polski tradycja zwana szukaniem zajączka przywędrowała z Niemiec. Początkowo występowała tylko na terenie Śląska i Wielkopolski, ale z czasem przeszła też do centralnej części kraju i na Pomorze. Podobną do niemieckiej tradycję mają także Francuzi i Szwajcarzy. Tam na Wielkanoc szuka się jajek ukrytych nocą przez zajączka wielkanocnego. We Francji zwyczaj jest tak silny, że organizowane są nawet poszukiwania czekoladowych jaj w parkach miejskich.

Formy tego zwyczaju w Polsce można uznać za mieszankę zachodnich praktyk. Wszystkie sprowadzają się do zabawy i upominków. Nierzadko maluchy szukają darów zająca już przed śniadaniem wielkanocnym lub zaraz po nim. Gdy pogoda pozwala, zając ukrywa „skarby” poza domem, w ogrodzie. Wtedy jest to okazja do spaceru i zabawy dla całej rodziny. Maluchy wierzą w hojność zająca, a starsze dzieciaki, choć rozróżniają moc zająca i rodziców, też nie gardzą zwyczajem. Pamiętajmy jednak, by tłumaczyć dzieciom, że materialne dary nie są istotą świąt, tylko dodatkiem – atrakcją, która ma ustępować pierwszeństwa ważniejszym wartościom.

HK

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com