Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Gdy pogoda pozwala,...

Szukanie zająca

03-29-2018

W czołówce wielkanocnego zwierzyńca jest oczywiście baranek, zaraz za nim pisklęta wykluwające się z jajek, a następnie zając – i to jemu przypada rola zwiastuna prezentów. Bo chociaż upominki bardziej wiąże się gwiazdką, a więc Wigilią Bożego Narodzenia i poprzedzającym ją Mikołajem, tak i u progu wiosny przez wielu, zwłaszcza najmłodszych, mile widziane są materialne przyjemności.

Do Polski tradycja zwana szukaniem zajączka przywędrowała z Niemiec. Początkowo występowała tylko na terenie Śląska i Wielkopolski, ale z czasem przeszła też do centralnej części kraju i na Pomorze. Podobną do niemieckiej tradycję mają także Francuzi i Szwajcarzy. Tam na Wielkanoc szuka się jajek ukrytych nocą przez zajączka wielkanocnego. We Francji zwyczaj jest tak silny, że organizowane są nawet poszukiwania czekoladowych jaj w parkach miejskich.

Formy tego zwyczaju w Polsce można uznać za mieszankę zachodnich praktyk. Wszystkie sprowadzają się do zabawy i upominków. Nierzadko maluchy szukają darów zająca już przed śniadaniem wielkanocnym lub zaraz po nim. Gdy pogoda pozwala, zając ukrywa „skarby” poza domem, w ogrodzie. Wtedy jest to okazja do spaceru i zabawy dla całej rodziny. Maluchy wierzą w hojność zająca, a starsze dzieciaki, choć rozróżniają moc zająca i rodziców, też nie gardzą zwyczajem. Pamiętajmy jednak, by tłumaczyć dzieciom, że materialne dary nie są istotą świąt, tylko dodatkiem – atrakcją, która ma ustępować pierwszeństwa ważniejszym wartościom.

HK

wróć

Fotorelacje

Dzień Mamy i Taty w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

12 maja uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wspólnie świętowali Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji w sali Jana Pawła II wystawione zostało humorystyczne przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”. Za pomysł i realizację przedstawienia wielkie brawa należą się Sylwii Wadach-Kloczkowskiej. Po spektaklu przewidziany był poczęstunek dla dzieci i rodziców. Fot. Mariusz Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com