Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
W tym roku...

Niedziele wolne od handlu

03-12-2018

Niedziela 11 marca br. była pierwszą z zakazem handlu. W całym kraju zamknięte były super- i hipermarkety, a w galeriach handlowych czynne były jedynie restauracje i kawiarnie. Otwarte były natomiast sklepy osiedlowe, ale za ladą musieli stanąć ich właściciele lub ktoś z ich rodziny.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca br. Zakłada, że w tym roku handlować można w dwie niedziele w miesiącu – pierwszą i ostatnią. Od 1 stycznia 2019 roku sklepy będą otwarte tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 roku zakaz handlu obejmie wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu, m.in. przed świętami.

Przywrócenie pracownikom handlu prawa do niedziel wolnych od pracy to jeden z największych sukcesów NSZZ Solidarność w ostatnich latach. – Dzięki tej ustawie dołączamy do grona państw zachodniej Europy, w których ograniczenia handlu w niedziele funkcjonują już od dawna. W Niemczech, do których tak bardzo lubimy się porównywać, ochrona niedzieli wolnej od pracy jest wpisana do konstytucji – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.   

opr. bo

wróć

Fotorelacje

53. Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Po raz 53. w Amerykańskiej Częstochowie odbył się Polsko-Amerykański Festiwal. Festiwal tradycyjnie trwał przez pięć dni, a zabawa rozłożona była na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku przypadło to na dni 1, 2, 3 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend – 8 i 9 września. Tegoroczny festiwal zgromadził na terenie Sanktuarium ponad 22,000 ludzi. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com