Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Podczas negocjacji...

Rozpoczynają się negocjacje w sprawie nowego budżetu Unii Europejskiej

02-25-2018

– Budżet musi być oparty o zdrowy, dobry kompromis. Polska jest na to gotowa – mówił 23 lutego w Brukseli przed nieformalnym szczytem Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. Komisja Europejska i niektórzy przywódcy państw chcą powiązać kształt budżetu z praworządnością. Pierwszy projekt przyszłego wieloletniego unijnego budżetu Komisja ma przedstawić na początku maja.

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii budżet na lata 2021-2027 może być mniejszy niż ten obecny, który wynosi 960 mld euro (1 proc. DNB Unii). To z pewnością odbiłoby się na pieniądzach przyznanych Polsce, która wciąż jest największym beneficjentem unijnego budżetu.

W aktualnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 środki finansowe przeznaczone dla Polski wynoszą 105.8 mld euro, z czego około 72.9 mld euro na politykę spójności, a 28.5 mld euro na polskie rolnictwo i obszary wiejskie. W latach 2007-2013 Polska miała do dyspozycji 101.5 mld euro, w tym 68 mld euro na politykę spójności.                             

Polska broni wspólnej polityki rolnej i polityki spójności, czyli funduszy regionalnych i infrastrukturalnych – podkreślił po spotkaniu w Brukseli premier Morawiecki, wskazując że Polska musi nadrabiać straty z okresu zimnej wojny. Dodał, że jako premier mocno optuje za powiększeniem składek do unijnego budżetu nawet do poziomu 1.2 proc. dochodu narodowego brutto wszystkich krajów unijnych. 

W nowym budżecie Unii Europejskiej mogą znaleźć się nowe obszary wsparcia. Wymienia się tu głównie problem uchodźców, migracji, wspólną politykę bezpieczeństwa i obronność.        

Komisja Europejska przedstawiła oficjalną propozycję, by wsparcie z unijnego budżetu zostało powiązane z przestrzeganiem praworządności. Teraz mają nad tym debatować przywódcy państw. Propozycja ta jest krytykowana przez polski rząd.   

Powiązanie budżetu Unii z praworządnością jest niesłuszne, ma bardzo wątłe podstawy traktatowe – mówił w Brukseli minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. – Po drugie to powiązanie jest niesłuszne, dlatego że wiązałoby politykę spójności jako politykę inwestycyjną UE, z pewnym bardzo dyskrecjonalnym, bardzo subiektywnym systemem oceny praworządności. Do oceny tej praworządności na razie nie mamy żadnych wskaźników, nie wiadomo, kto by to robił, na jakiej zasadzie – dodał.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

53. Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Po raz 53. w Amerykańskiej Częstochowie odbył się Polsko-Amerykański Festiwal. Festiwal tradycyjnie trwał przez pięć dni, a zabawa rozłożona była na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku przypadło to na dni 1, 2, 3 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend – 8 i 9 września. Tegoroczny festiwal zgromadził na terenie Sanktuarium ponad 22,000 ludzi. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com