Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Antoni Krazue Antoni Krazue był...

Zmarł reżyser Antoni Krauze

02-25-2018

14 lutego 2018 roku zmarł Antoni Krauze – jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów. Na swoim koncie ma wiele głośnych filmów, za które otrzymał prestiżowe nagrody.

Antoni Krauze urodził się 4 stycznia 1940 roku w Warszawie. Studiował w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych oraz w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, gdzie w 1966 ukończył reżyserię.              

Jako reżyser zadebiutował w 1969 filmem „Monidło”. Do jego wybitnych dzieł krytycy zaliczają głównie filmy: „Meta”, „Zaklęty dwór”, „Party przy świecach”, „Prognoza pogody”, „Dziewczynka z Hotelu Excelsior”, „Akwarium”. Najbardziej znane są natomiast „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” oraz „Smoleńsk”.

„Czarny Czwartek” to rekonstrukcja wydarzeń z czwartku 17 grudnia 1970 roku, kiedy w wyniku pacyfikacji strajkujących robotników stoczni w Gdyni zginęło 45 osób. – Chciałem zwrócić pamięć o tamtych czasach i o tych, którzy wtedy polegli albo żyją do dzisiejszego dnia z wielką traumą – mówił o tym filmie Krauze.  

Wielkie emocje wywołał również film „Smoleńsk”, który błędnie jest interpretowany jako próba udowodnienia zamachu w dniu 10 kwietnia 2010 roku. – Bardzo zależało mi, aby ludzie nie wierzyli, że wszystko zostało ustalone i jeżeli pojawiają się nowe fakty, to żeby zastanowili się, co się za tym kryje – mówił o „Smoleńsku” sam Krauze.

Reżyser był członkiem Polskiej Akademii Filmowej. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej”.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

53. Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Po raz 53. w Amerykańskiej Częstochowie odbył się Polsko-Amerykański Festiwal. Festiwal tradycyjnie trwał przez pięć dni, a zabawa rozłożona była na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku przypadło to na dni 1, 2, 3 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend – 8 i 9 września. Tegoroczny festiwal zgromadził na terenie Sanktuarium ponad 22,000 ludzi. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com