Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
- Mamy prawo do...
Anna Azari -...
Niemieckie obozy...
Zdjęcie uwolnionych...
Żydowska ludność...

Prezydent Duda podpisał ustawę o IPN

02-08-2018

– Trzeba chronić dobre imię Polski i Polaków – powiedział prezydent Andrzej Duda, ogłaszając podpisanie znowelizowanej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która przewiduje kary za używanie kłamliwych określeń, takie jak „polskie obozy koncentracyjne”. Jednocześnie skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, który ma ocenić, czy jej zapisy nie ograniczają dyskusji o Holocauście. Swoje zaniepokojenie nowymi regulacjami wyrazili politycy izraelscy, amerykańscy, a także francuscy i ukraińscy.  

Jak tłumaczy polskie Ministerstwo Sprawiedliwości, walka z terminem „polskie obozy śmierci” była dotychczas prowadzona na płaszczyźnie dyplomatycznej, ale te działania były niewystarczające. Od 2008 roku do chwili obecnej polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych interweniowało przeciwko kłamliwym określeniom aż 1,259 razy! Dlatego właśnie potrzebne są nowe przepisy, które mają przeciwdziałać nieuzasadnionemu i błędnemu obarczaniu Polski i Polaków odpowiedzialnością za zbrodnie dokonane w trakcie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką.

Przygotowana przez MS i przyjęta przez parlament i prezydenta RP nowelizacja przewiduje, że używanie kłamliwych określeń takich jak „polskie obozy zagłady” będzie przestępstwem, zagrożonym karą do trzech lat pozbawienia wolności.          

Nieporozumienie

Jako pierwsza, po przegłosowaniu nowelizacji przez Sejm, zaprotestowała 27 stycznia br. ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. W jej kraju została ona odebrana jako możliwość kary dla świadectw ocalałych z Holocaustu. – Izrael też rozumie, kto budował KL Auschwitz i inne obozy. Wszyscy wiedzą, że to nie byli Polacy. Ale u nas traktuje się to jako niemożliwość powiedzenia prawdy o zagładzie i wszyscy są oburzeni tym, co się zdarzyło – powiedziała Azari podczas uroczystości z okazji 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu w Auschwitz.

Z tego samego powodu swoje zaniepokojenie wyraził 31 stycznia br. Departament Stanu USA. „Jesteśmy zaniepokojeni reperkusjami, jakie ten projekt legislacyjny, gdyby został uchwalony, mógłby mieć, jeśli chodzi o strategiczne interesy i relacje Polski – w tym ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Powstałe podziały, które mogą powstać między naszymi sojusznikami, przynoszą korzyści tylko naszym rywalom” – czytamy w oświadczeniu.

Twórcy przepisów zapewniają jednak, że ustawa wprost gwarantuje swobodę wypowiedzi, a także prowadzenia badań naukowych oraz działalności artystycznej. „Celem ustawy nie jest wstrzymanie prac historyków, a jedynie przeciwdziałanie fałszywym oskarżeniom. (...) Nie będzie również karane wskazywanie na haniebne przypadki zbrodni popełnianych przez konkretne osoby, bez względu na ich narodowość. Ustawa chroni prawdę historyczną i dobre imię państwa oraz Narodu Polskiego. Ustawa zdecydowanie nie chroni zbrodniarzy, bez względu na to, jakiej byli oni narodowości” – czytamy na stronie internetowej www.germandeathcampsnotpolish.pl, przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Po oświadczeniu Departamentu Stanu USA Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP szybko wystosowało oświadczenie, w którym podkreśliło, że „głównym celem nowelizacji ustawy o IPN jest walka ze wszystkimi formami negowania oraz fałszowania prawdy o Holokauście”. – W tym kontekście stoimy na stanowisku, że oskarżanie Narodu Polskiego i Państwa Polskiego o współudział razem z III Rzeszą Niemiecką – publicznie i wbrew faktom – w zbrodniach nazistowskich jest niewłaściwe, wprowadzające w błąd i krzywdzące dla ofiar będących obywatelami Polski, zarówno pochodzenia żydowskiego jak i polskiego – dodano.

Głos z Berlina

Kilka dni później – 3 lutego br. – dość niespodziewanie, głos w sprawie karania za kłamliwe określenia historyczne zabrał szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel. – Zorganizowane masowe morderstwo zostało popełnione przez nasz naród i nikogo innego. Pojedynczy kolaboranci nic tu nie zmieniają – powiedział Gabriel, dodając, że naród niemiecki bierze na siebie odpowiedzialność za zagładę Żydów. – Niemcy będą potępiać fałszowanie historii i takie określenia jak „polskie obozy śmierci”. (…) Nigdy nie miałem wątpliwości, iż niemieckie obozy koncentracyjne nie znalazły się w Polsce przypadkiem, ponieważ Niemcy chcieli zniszczyć zarówno kulturę Polski, jak i doprowadzić do zagłady Żydów – powiedział dyplomata.

Podpis prezydenta

Mimo głosów zaniepokojenia ze strony Izraela i Stanów Zjednoczonych, prezydent Andrzej Duda zdecydował się na podpisanie ustawy o IPN. Zrobił to we wtorek 6 lutego br.       

Przepisy art. 55a tej ustawy wejdą w życie. Jednocześnie zdecydowałem, że skieruję tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego – mówił prezydent. – My też mamy prawo do swojej wrażliwości, mamy też prawo do prawdy historycznej i mamy też prawo do tego, abyśmy byli w prawdziwy sposób, zgodnie z faktami, oceniani – dodał.

Jak tłumaczył prezydent, do Trybunału Konstytucyjnego skierował ustawę ze względu na „wrażliwość, która powoduje głosy sprzeciwu, która wywołuje obawy o to, że nie będzie można głosić prawdy, że będzie zamykanie ust tym, którzy ocaleli”.  

Andrzej Duda przypomniał też, że strona izraelska nie może być zaskoczona nowelizacją, a on sam był o nią pytany w Tel-Avivie już rok temu. Dodał, że państwo polskie nigdy nie uczestniczyło w przemyśle zagłady, a wielu Polaków z narażeniem życia ratowało Żydów podczas II wojny światowej, o czym najlepiej świadczy fakt, iż właśnie Polaków jest najwięcej w gronie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Drzwi do dialogu

Tego samego dnia pojawiło się oświadczenie Departamentu Stanu USA, w którym Rex Tillerson napisał, iż „Stany Zjednoczone są rozczarowane tym, że polski prezydent podpisał ustawę, która nakładałaby kary za przypisywanie zbrodni nazistowskich państwu polskiemu”.  

„Rozumiemy, że ustawa ta będzie skierowana do polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadzenie w życie tego prawa szkodliwie wpływa na wolność słowa i badania naukowe. Stany Zjednoczone potwierdzają, że określenia takie jak „polskie obozy śmierci” są bolesne i wprowadzające w błąd. Takie historyczne niepoprawności dotykają Polskę, naszego mocnego sojusznika, i muszą być zwalczane w sposób, który chroni podstawowe wolności. Uważamy, że otwarta dyskusja, nauka i edukacja to najlepszy sposób przeciwstawiania się wprowadzającemu w błąd językowi” – czytamy w oświadczeniu.

Z kolei rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert powiedziała, że w sprawie ustawy o IPN prowadzone są „prywatne rozmowy dyplomatyczne”.

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari skomentowała skierowanie ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego jako „drzwi, z których można zacząć jakiś dialog”. – Chcemy, żeby wszystko było otwarte – dodała.

Sprzeciw Francji i Ukrainy

Polską ustawę, nakładającą sankcje karne za kłamstwa historyczne na temat II wojny światowej, skrytykowali politycy na Ukrainie. Tamtejsza Rada Najwyższa wydała oświadczenie potępiające nowe przepisy, które jej zdaniem „otwierają drogę do manipulacji i wzmocnienia antyukraińskich tendencji w polskim społeczeństwie”.

Jeszcze ostrzej wypowiadają się o niej radykalni politycy z Ukrainy. – W tej chwili Polska z naszego adwokata i naszego potężnego sojusznika przekształca się w słabe państwo, gdzie górę biorą siły i idee osłabiające samą Polskę. Być może teraz brzmi to jak fantastyka, lecz biorąc pod uwagę politykę realizowaną obecnie przez kręgi szowinistyczne w Polsce, nie wykluczam roszczeń terytorialnych Polski względem Ukrainy – stwierdził w wywiadzie dla telewizji 112 Ukraina Ołeh Laszko, lider Partii Radykalnej, syn komendanta głównego UPA i jednego z architektów rzezi wołyńskiej Romana Szuchewycza.

Z kolei minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian powiedział, że nowelizacja ustawy o IPN jest „niewłaściwa” i „godna potępienia”. Dodał, że liczy na wycofanie się polskich władz z nowych przepisów, w czym powinna pomóc „presja moralna” ze strony Unii Europejskiej.

opr. bo


Fragment ustawy z 26 stycznia 2018 r. o Instytucie Pamięci Narodowej

Art. 55a.

1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367), lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.

3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej.

Art. 55b.

Niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego niniejszą ustawę stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia przestępstw, o których mowa w art. 55 i art. 55a.”.

wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com