Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

Promocja Polski na Forum Ekonomicznym w Davos

01-30-2018

Głównym celem...
rozmawiał o...
Premier Mateusz...

– Chcemy w jak największym stopniu budować globalną koalicję, która będzie swoistą siłą napędową dla rozwoju polskiej gospodarki – mówił na 48. Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos prezydent Andrzej Duda. W tym najważniejszym wydarzeniu gospodarczym świata, które odbyło się w dniach 23-26 stycznia, Polskę reprezentował również premier Mateusz Morawiecki. Motto tegorocznego Forum brzmiało: „Wspólna przyszłość w podzielonym świecie”.

Szczyty w Davos to coroczne spotkania przywódców państw, szefów międzynarodowych instytucji gospodarczych i finansowych, prezesów największych firm i ekonomistów. Na liście polityków znaleźli się m.in. prezydent USA Donald Trump, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii Theresa May czy przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Głównym celem polskiej delegacji, na czele której stali prezydent i premier, było promowanie Polski i zachęcanie do inwestowania nad Wisłą.

Prezydent Duda spotkał się m.in. z Prezydentem Republiki Serbii Aleksandarem Vučiciem, z Królem Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego JKM Abdullahem II Ibn Al Husseinem, z przewodniczącym Unii Afrykańskiej Alpha Condem, a także z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Jak podała Kancelaria Prezydenta RP, ta ostatnia rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej Polski i Stanów Zjednoczonych, szczególnie w obszarze energetyki oraz inwestycji amerykańskich firm w Polsce. „Prezydenci potwierdzili bardzo dobry stan relacji politycznych obu krajów oraz swoją osobistą wzajemną sympatię” – czytamy w komunikacie.

Andrzej Duda rozmawiał również z prezesem firmy Google Sundarem Pichai, szefem Vodafone Vittorio Colao, z Julią Jaekel z Komitetu Zarządzającego Grupy Bertelsmann, z szefem Orange Stephanem Richardem oraz dyrektorem generalnym Credit Suisse Tidjanem Thiamem. Jak poinformował prezydent, Google planuje rozwijać swoją działalność w Polsce i „być może stworzy jeszcze inne placówki, nie tylko oddział warszawski”.

Wielokrotnie słyszałem o naszej świetnej sytuacji gospodarczej, o świetnie rozwijającej się Polsce, o tym, że nasza gospodarka jest w doskonałej kondycji i mówili to najwięksi przedstawiciele światowego biznesu – mówił w Davos polskim dziennikarzom Andrzej Duda.

Aktywny w szwajcarskim kurorcie był również premier Mateusz Morawiecki. Spotkał się m.in. ze swoimi odpowiednikami z Holandii, Danii czy Norwegii. Rozmowy z premier tego ostatniego kraju Erną Solberg dotyczyły głównie współpracy energetycznej, w szczególności wykorzystania polskich koncesji norweskiego szelfu, obecności PGNiG w Norwegii oraz projekcie Baltic Pipe. Z kolei z sekretarzem USA ds. energii Rickiem Perrym premier Morawiecki omówił m.in. polskie oczekiwania wobec rozwoju rynku energii, w tym węgla i gazu, w Unii Europejskiej.

Podobnie jak prezydent Duda, także premier uczestniczył w kilku ważnych panelach. Na jednym z nich – „Europe Between Vision and Dilemma” – Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska należy do krajów zdecydowanie prounijnych i nie ma żadnych planów związanych z tzw. Pol-exitem”. Wyraził też swoje zaniepokojenie trwającymi obecnie działaniami protekcjonistycznymi dotyczącymi tzw. pracowników delegowanych, na czym tracą polskie firmy. Jak mówił, takie działania podważają zasady jednolitego rynku Unii Europejskiej i obniżają konkurencyjność całej europejskiej gospodarki.

Z kolei podczas dyskusji o kształtowaniu przyszłości produkcji premier Morawiecki przypomniał, że w ubiegłym roku prawie 2/3 nowych miejsc pracy w przemyśle w Unii Europejskiej powstało właśnie w Polsce. Mówił też m.in. o wsparciu administracji dla rozwoju innowacyjnych technologii, cyfryzacji, współpracy regionalnej, oraz o tzw. czwartej rewolucji przemysłowej.

–  Cieszę się, że podjęliśmy taką decyzję, żeby być na Światowym Forum Ekonomicznym razem z premierem Mateuszem Morawieckim, w ten sposób możemy odbyć więcej spotkań i stworzyć efekt synergii. Po prostu jeden człowiek nie odbyłby tylu spotkań, ile jesteśmy w stanie odbyć razem – powiedział w Davos Andrzej Duda.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Zabawa andrzejkowa Szkoły Języka Polskiego w Worcester

W sobotę, 3 listopada, w klubie PNI w Worcester odbyła się zabawa andrzejkowa, której organizatorem była Szkoła Języka Polskiego w Worcester. Do tańca grał zespół WindStar Band. – Była to niesamowita zabawa, pełna atrakcji, tańca i śmiechu. Jej zwieńczeniem było grupowe zdjęcie uczestników, do którego gości zaprosił zespół muzyczny – relacjonuje jedna z uczestniczek zabawy. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
11-15-2018
Ffestiwal w Orlando
11-15-2018
Spotkanie z prof. Adamem Wibrowskim w The Polish Institute Of Arts And Sciences Of America
11-16-2018
Spotkanie Joanny Sarapaty z Polonią w Galerii AR – Klub Amber
11-16-2018
Otwarcie wystawy „Świadek pamięci i pojednania” w CP-S
11-16-2018
Koncert Misz Masz w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com