Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

Promocja Polski na Forum Ekonomicznym w Davos

01-30-2018

Głównym celem...
rozmawiał o...
Premier Mateusz...

– Chcemy w jak największym stopniu budować globalną koalicję, która będzie swoistą siłą napędową dla rozwoju polskiej gospodarki – mówił na 48. Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos prezydent Andrzej Duda. W tym najważniejszym wydarzeniu gospodarczym świata, które odbyło się w dniach 23-26 stycznia, Polskę reprezentował również premier Mateusz Morawiecki. Motto tegorocznego Forum brzmiało: „Wspólna przyszłość w podzielonym świecie”.

Szczyty w Davos to coroczne spotkania przywódców państw, szefów międzynarodowych instytucji gospodarczych i finansowych, prezesów największych firm i ekonomistów. Na liście polityków znaleźli się m.in. prezydent USA Donald Trump, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii Theresa May czy przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Głównym celem polskiej delegacji, na czele której stali prezydent i premier, było promowanie Polski i zachęcanie do inwestowania nad Wisłą.

Prezydent Duda spotkał się m.in. z Prezydentem Republiki Serbii Aleksandarem Vučiciem, z Królem Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego JKM Abdullahem II Ibn Al Husseinem, z przewodniczącym Unii Afrykańskiej Alpha Condem, a także z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Jak podała Kancelaria Prezydenta RP, ta ostatnia rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej Polski i Stanów Zjednoczonych, szczególnie w obszarze energetyki oraz inwestycji amerykańskich firm w Polsce. „Prezydenci potwierdzili bardzo dobry stan relacji politycznych obu krajów oraz swoją osobistą wzajemną sympatię” – czytamy w komunikacie.

Andrzej Duda rozmawiał również z prezesem firmy Google Sundarem Pichai, szefem Vodafone Vittorio Colao, z Julią Jaekel z Komitetu Zarządzającego Grupy Bertelsmann, z szefem Orange Stephanem Richardem oraz dyrektorem generalnym Credit Suisse Tidjanem Thiamem. Jak poinformował prezydent, Google planuje rozwijać swoją działalność w Polsce i „być może stworzy jeszcze inne placówki, nie tylko oddział warszawski”.

Wielokrotnie słyszałem o naszej świetnej sytuacji gospodarczej, o świetnie rozwijającej się Polsce, o tym, że nasza gospodarka jest w doskonałej kondycji i mówili to najwięksi przedstawiciele światowego biznesu – mówił w Davos polskim dziennikarzom Andrzej Duda.

Aktywny w szwajcarskim kurorcie był również premier Mateusz Morawiecki. Spotkał się m.in. ze swoimi odpowiednikami z Holandii, Danii czy Norwegii. Rozmowy z premier tego ostatniego kraju Erną Solberg dotyczyły głównie współpracy energetycznej, w szczególności wykorzystania polskich koncesji norweskiego szelfu, obecności PGNiG w Norwegii oraz projekcie Baltic Pipe. Z kolei z sekretarzem USA ds. energii Rickiem Perrym premier Morawiecki omówił m.in. polskie oczekiwania wobec rozwoju rynku energii, w tym węgla i gazu, w Unii Europejskiej.

Podobnie jak prezydent Duda, także premier uczestniczył w kilku ważnych panelach. Na jednym z nich – „Europe Between Vision and Dilemma” – Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska należy do krajów zdecydowanie prounijnych i nie ma żadnych planów związanych z tzw. Pol-exitem”. Wyraził też swoje zaniepokojenie trwającymi obecnie działaniami protekcjonistycznymi dotyczącymi tzw. pracowników delegowanych, na czym tracą polskie firmy. Jak mówił, takie działania podważają zasady jednolitego rynku Unii Europejskiej i obniżają konkurencyjność całej europejskiej gospodarki.

Z kolei podczas dyskusji o kształtowaniu przyszłości produkcji premier Morawiecki przypomniał, że w ubiegłym roku prawie 2/3 nowych miejsc pracy w przemyśle w Unii Europejskiej powstało właśnie w Polsce. Mówił też m.in. o wsparciu administracji dla rozwoju innowacyjnych technologii, cyfryzacji, współpracy regionalnej, oraz o tzw. czwartej rewolucji przemysłowej.

–  Cieszę się, że podjęliśmy taką decyzję, żeby być na Światowym Forum Ekonomicznym razem z premierem Mateuszem Morawieckim, w ten sposób możemy odbyć więcej spotkań i stworzyć efekt synergii. Po prostu jeden człowiek nie odbyłby tylu spotkań, ile jesteśmy w stanie odbyć razem – powiedział w Davos Andrzej Duda.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dzień Mamy i Taty w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

12 maja uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wspólnie świętowali Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji w sali Jana Pawła II wystawione zostało humorystyczne przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”. Za pomysł i realizację przedstawienia wielkie brawa należą się Sylwii Wadach-Kloczkowskiej. Po spektaklu przewidziany był poczęstunek dla dzieci i rodziców. Fot. Mariusz Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com