Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Rozmowy dotyczyły...

Wizyta Rexa Tillersona w Warszawie

01-28-2018

– Wizyta pana Rexa Tillersona jest dla nas potwierdzeniem ścisłych więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z Rexem Tillersonem. Sekretarz Stanu USA odwiedził Polskę w dniach 26-27 stycznia, a głównym tematem jego rozmów z prezydentem Dudą, premierem Morawieckim i prezesem Kaczyńskim była współpraca gospodarcza i bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Polska i Stany Zjednoczone razem są przeciwni Nord Stream 2, który podkopuje całościowe bezpieczeństwo i stabilność energetyczną Europy, zapewniając Rosji jeszcze jedno narzędzi upolitycznienia energetyki – mówił Rex Tillerson na konferencji prasowej. Jak tłumaczył, sprzeciw ten „wynika ze wspólnego interesu strategicznego”.

Głęboko wierzymy, że Polska, która ma środki razem z całą Europą, żeby zdywersyfikować swoje zasoby energetyki, jest bardzo ważna dla długofalowego bezpieczeństwa Europy. Dlatego też wspieramy inicjatywy na rzecz rozwinięcia interkonektorów, celem osiągnięcia tego celu – dodał sekretarz stanu USA.

W Belwederze jego rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą trwała około godziny.

To, co pokazała, to daleko idącą zbieżność poglądów i stanowisk między Polską a Stanami Zjednoczonymi w kluczowych dzisiaj elementach polityki międzynarodowej – powiedział szef gabinetu prezydenta prof. Krzysztof Szczerski. Politycy rozmawiali również m.in. o problemach związanych z sytuacją w Afganistanie, na Bliskim Wschodzie w Syrii, o konflikcie na Ukrainie oraz o konieczności utrzymania sankcji wobec Rosji.

Rex Tillerson rozmawiał również z liderem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Do spotkania doszło w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej. – Rozmawialiśmy między innymi o sprawach bezpieczeństwa, militarnych i gospodarczych. To była pożyteczna rozmowa. Podziękowałem Sekretarzowi Stanu za dobre nastawienie do Polski – streścił krótko tę rozmowę prezes PiS.         

Podczas wizyty w Warszawie sekretarz stanu USA złożył również wieniec przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. – Auschwitz-Birkenau to miejsce niewyobrażalnych potworności i tragedii, nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła. (…) Nigdy więcej, nigdy więcej – powiedział Rex Tillerson.   

Poza Warszawą amerykański polityk odwiedził w Europie także Londyn, Paryż i szwajcarskie Davos.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com