Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Rozmowy dotyczyły...

Wizyta Rexa Tillersona w Warszawie

01-28-2018

– Wizyta pana Rexa Tillersona jest dla nas potwierdzeniem ścisłych więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z Rexem Tillersonem. Sekretarz Stanu USA odwiedził Polskę w dniach 26-27 stycznia, a głównym tematem jego rozmów z prezydentem Dudą, premierem Morawieckim i prezesem Kaczyńskim była współpraca gospodarcza i bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Polska i Stany Zjednoczone razem są przeciwni Nord Stream 2, który podkopuje całościowe bezpieczeństwo i stabilność energetyczną Europy, zapewniając Rosji jeszcze jedno narzędzi upolitycznienia energetyki – mówił Rex Tillerson na konferencji prasowej. Jak tłumaczył, sprzeciw ten „wynika ze wspólnego interesu strategicznego”.

Głęboko wierzymy, że Polska, która ma środki razem z całą Europą, żeby zdywersyfikować swoje zasoby energetyki, jest bardzo ważna dla długofalowego bezpieczeństwa Europy. Dlatego też wspieramy inicjatywy na rzecz rozwinięcia interkonektorów, celem osiągnięcia tego celu – dodał sekretarz stanu USA.

W Belwederze jego rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą trwała około godziny.

To, co pokazała, to daleko idącą zbieżność poglądów i stanowisk między Polską a Stanami Zjednoczonymi w kluczowych dzisiaj elementach polityki międzynarodowej – powiedział szef gabinetu prezydenta prof. Krzysztof Szczerski. Politycy rozmawiali również m.in. o problemach związanych z sytuacją w Afganistanie, na Bliskim Wschodzie w Syrii, o konflikcie na Ukrainie oraz o konieczności utrzymania sankcji wobec Rosji.

Rex Tillerson rozmawiał również z liderem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Do spotkania doszło w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej. – Rozmawialiśmy między innymi o sprawach bezpieczeństwa, militarnych i gospodarczych. To była pożyteczna rozmowa. Podziękowałem Sekretarzowi Stanu za dobre nastawienie do Polski – streścił krótko tę rozmowę prezes PiS.         

Podczas wizyty w Warszawie sekretarz stanu USA złożył również wieniec przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. – Auschwitz-Birkenau to miejsce niewyobrażalnych potworności i tragedii, nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła. (…) Nigdy więcej, nigdy więcej – powiedział Rex Tillerson.   

Poza Warszawą amerykański polityk odwiedził w Europie także Londyn, Paryż i szwajcarskie Davos.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dzień Mamy i Taty w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

12 maja uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wspólnie świętowali Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji w sali Jana Pawła II wystawione zostało humorystyczne przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”. Za pomysł i realizację przedstawienia wielkie brawa należą się Sylwii Wadach-Kloczkowskiej. Po spektaklu przewidziany był poczęstunek dla dzieci i rodziców. Fot. Mariusz Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com