Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Rozmowy dotyczyły...

Wizyta Rexa Tillersona w Warszawie

01-28-2018

– Wizyta pana Rexa Tillersona jest dla nas potwierdzeniem ścisłych więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z Rexem Tillersonem. Sekretarz Stanu USA odwiedził Polskę w dniach 26-27 stycznia, a głównym tematem jego rozmów z prezydentem Dudą, premierem Morawieckim i prezesem Kaczyńskim była współpraca gospodarcza i bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Polska i Stany Zjednoczone razem są przeciwni Nord Stream 2, który podkopuje całościowe bezpieczeństwo i stabilność energetyczną Europy, zapewniając Rosji jeszcze jedno narzędzi upolitycznienia energetyki – mówił Rex Tillerson na konferencji prasowej. Jak tłumaczył, sprzeciw ten „wynika ze wspólnego interesu strategicznego”.

Głęboko wierzymy, że Polska, która ma środki razem z całą Europą, żeby zdywersyfikować swoje zasoby energetyki, jest bardzo ważna dla długofalowego bezpieczeństwa Europy. Dlatego też wspieramy inicjatywy na rzecz rozwinięcia interkonektorów, celem osiągnięcia tego celu – dodał sekretarz stanu USA.

W Belwederze jego rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą trwała około godziny.

To, co pokazała, to daleko idącą zbieżność poglądów i stanowisk między Polską a Stanami Zjednoczonymi w kluczowych dzisiaj elementach polityki międzynarodowej – powiedział szef gabinetu prezydenta prof. Krzysztof Szczerski. Politycy rozmawiali również m.in. o problemach związanych z sytuacją w Afganistanie, na Bliskim Wschodzie w Syrii, o konflikcie na Ukrainie oraz o konieczności utrzymania sankcji wobec Rosji.

Rex Tillerson rozmawiał również z liderem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Do spotkania doszło w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej. – Rozmawialiśmy między innymi o sprawach bezpieczeństwa, militarnych i gospodarczych. To była pożyteczna rozmowa. Podziękowałem Sekretarzowi Stanu za dobre nastawienie do Polski – streścił krótko tę rozmowę prezes PiS.         

Podczas wizyty w Warszawie sekretarz stanu USA złożył również wieniec przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. – Auschwitz-Birkenau to miejsce niewyobrażalnych potworności i tragedii, nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła. (…) Nigdy więcej, nigdy więcej – powiedział Rex Tillerson.   

Poza Warszawą amerykański polityk odwiedził w Europie także Londyn, Paryż i szwajcarskie Davos.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Świat zaklęty w fotografii

Malownicze krajobrazy, niezwykłe portrety, przykuwające uwagę ujęcia przyrody – krótko mówiąc świat widziany przez obiektyw. Zdjęcia autorstwa dwóch znakomitych polonijnych fotografów: Alicji Kosałka i Jacka Borkowskiego można było podziwiać od 12 do 28 stycznia w ramach wystawy zorganizowanej przez The Art League of New Britain (ALNB), drugą najstarszą ligę artystyczną w Stanach Zjednoczonych. Fot. Alicja Kosałka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
02-21-2018
Koncert celebrujący 85. rocznicę ostatniego koncertu I. Paderewskiego
02-23-2018
Gala boksu w Twin River Casino w Lincoln
02-23-2018
Spotkanie ewangelizacyjne „Nowy ja”
02-23-2018
Warsztaty plastyczne: „Malujemy portrety – sztuka w Instytucie Piłsudskiego”
02-24-2018
Film „Kobiety mafii” w Hawthorne Theatre
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com