Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
27 stycznia odbyły...

Będą kary za historyczne kłamstwa?

01-28-2018

W piątek 27 stycznia br. Sejm uchwalił ustawę, w myśl której używanie kłamliwych określeń takich jak „polskie obozy zagłady” będzie przestępstwem, zagrożonym karą do trzech lat pozbawienia wolności. Niespodziewanie przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, co oburzyło zwłaszcza byłych więźniów stworzonych i prowadzonych przez Niemców obozów koncentracyjnych. 

Jak podało Ministerstwo Sprawiedliwości, zmiany mają przeciwdziałać nieuzasadnionemu i błędnemu obarczaniu Polski i Polaków odpowiedzialnością za zbrodnie dokonane w trakcie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką.

Nie możemy ograniczać się tylko i wyłącznie do protestów werbalnych. Polski rząd ma do zakomunikowania i Polsce, i światu to, że z całą powagą będziemy traktować znieważanie i pomawianie dobrego imienia Polski, ale i tych pokoleń Polaków, których szczególnie dotknęła tragedia i cierpienie spowodowane przez napaść Niemiec nazistowskich – tłumaczy nowelizację ustawy o IPN minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Tymczasem w Izraelu nowelizacja została traktowana jako możliwość kary dla świadectw ocalałych z Zagłady. Izrael też rozumie, kto budował KL Auschiwitz i inne obozy. Wszyscy wiedzą, że to nie byli Polacy. Ale u nas traktuje się to jako niemożliwość powiedzenia prawdy o zagładzie i wszyscy są oburzeni tym, co się zdarzyło. Mam nadzieję, że jak zawsze, jak dobrzy przyjaciele, Polska i Izrael znajdą drogę i wspólny język jak będziemy pamiętać historię. Pamiętamy wszystkich, którzy zginęli w zagładzie – powiedziała Azari podczas uroczystości z okazji 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu w Auschwitz.

W podobnym tonie wypowiedział się premier Izraela Benjamin Netanjahu. Polskie prawo to absurd i jestem mu przeciwny. Nie możemy zmienić historii i Holocaustowi nie można zaprzeczać. Poleciłem ambasador Izraela w Polsce, by spotkała się z polskim premierem i przekazała mu moje stanowisko napisał na Twitterze.

W Polsce reakcja Izraela została przyjęta ze zdziwieniem. Izrael sam od lat penalizuje podobne określenia. To Polska nie może zrobić tego samego? zapytał na Twitterze Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

W specjalnym komunikacje MSZ wyjaśniło, że „przewidziana w poprawkach kara będzie dotyczyć precyzyjnie określonych sytuacji i ma służyć zapobieganiu świadomego szkalowania Polski. Ostateczna ocena danego przypadku będzie zależała od sądu. Zapisy nowelizacji nie ograniczają wolności badań, swobody dyskusji historycznych oraz działalności artystycznej”.

Ustawa o IPN trafi teraz do Senatu.

opr. ar

wróć
~Szymon Tolak
2018-02-03 14:25:13
Zgłoś do moderacji
Let's do it, https://stopacthr1226.org/ https://www.youtube.com/watch?v=jwMscrrn5NY https://www.youtube.com/watch?v=nV6w7l0hNfI

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com