Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
27 stycznia odbyły...

Będą kary za historyczne kłamstwa?

01-28-2018

W piątek 27 stycznia br. Sejm uchwalił ustawę, w myśl której używanie kłamliwych określeń takich jak „polskie obozy zagłady” będzie przestępstwem, zagrożonym karą do trzech lat pozbawienia wolności. Niespodziewanie przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, co oburzyło zwłaszcza byłych więźniów stworzonych i prowadzonych przez Niemców obozów koncentracyjnych. 

Jak podało Ministerstwo Sprawiedliwości, zmiany mają przeciwdziałać nieuzasadnionemu i błędnemu obarczaniu Polski i Polaków odpowiedzialnością za zbrodnie dokonane w trakcie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką.

Nie możemy ograniczać się tylko i wyłącznie do protestów werbalnych. Polski rząd ma do zakomunikowania i Polsce, i światu to, że z całą powagą będziemy traktować znieważanie i pomawianie dobrego imienia Polski, ale i tych pokoleń Polaków, których szczególnie dotknęła tragedia i cierpienie spowodowane przez napaść Niemiec nazistowskich – tłumaczy nowelizację ustawy o IPN minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Tymczasem w Izraelu nowelizacja została traktowana jako możliwość kary dla świadectw ocalałych z Zagłady. Izrael też rozumie, kto budował KL Auschiwitz i inne obozy. Wszyscy wiedzą, że to nie byli Polacy. Ale u nas traktuje się to jako niemożliwość powiedzenia prawdy o zagładzie i wszyscy są oburzeni tym, co się zdarzyło. Mam nadzieję, że jak zawsze, jak dobrzy przyjaciele, Polska i Izrael znajdą drogę i wspólny język jak będziemy pamiętać historię. Pamiętamy wszystkich, którzy zginęli w zagładzie – powiedziała Azari podczas uroczystości z okazji 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu w Auschwitz.

W podobnym tonie wypowiedział się premier Izraela Benjamin Netanjahu. Polskie prawo to absurd i jestem mu przeciwny. Nie możemy zmienić historii i Holocaustowi nie można zaprzeczać. Poleciłem ambasador Izraela w Polsce, by spotkała się z polskim premierem i przekazała mu moje stanowisko napisał na Twitterze.

W Polsce reakcja Izraela została przyjęta ze zdziwieniem. Izrael sam od lat penalizuje podobne określenia. To Polska nie może zrobić tego samego? zapytał na Twitterze Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

W specjalnym komunikacje MSZ wyjaśniło, że „przewidziana w poprawkach kara będzie dotyczyć precyzyjnie określonych sytuacji i ma służyć zapobieganiu świadomego szkalowania Polski. Ostateczna ocena danego przypadku będzie zależała od sądu. Zapisy nowelizacji nie ograniczają wolności badań, swobody dyskusji historycznych oraz działalności artystycznej”.

Ustawa o IPN trafi teraz do Senatu.

opr. ar

wróć
~Szymon Tolak
2018-02-03 14:25:13
Zgłoś do moderacji
Let's do it, https://stopacthr1226.org/ https://www.youtube.com/watch?v=jwMscrrn5NY https://www.youtube.com/watch?v=nV6w7l0hNfI

Fotorelacje

Świat zaklęty w fotografii

Malownicze krajobrazy, niezwykłe portrety, przykuwające uwagę ujęcia przyrody – krótko mówiąc świat widziany przez obiektyw. Zdjęcia autorstwa dwóch znakomitych polonijnych fotografów: Alicji Kosałka i Jacka Borkowskiego można było podziwiać od 12 do 28 stycznia w ramach wystawy zorganizowanej przez The Art League of New Britain (ALNB), drugą najstarszą ligę artystyczną w Stanach Zjednoczonych. Fot. Alicja Kosałka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
02-21-2018
Koncert celebrujący 85. rocznicę ostatniego koncertu I. Paderewskiego
02-23-2018
Gala boksu w Twin River Casino w Lincoln
02-23-2018
Spotkanie ewangelizacyjne „Nowy ja”
02-23-2018
Warsztaty plastyczne: „Malujemy portrety – sztuka w Instytucie Piłsudskiego”
02-24-2018
Film „Kobiety mafii” w Hawthorne Theatre
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com