Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Na czele polskiej...
Rada Bezpieczeństwa...

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

01-24-2018

2 stycznia br. Polska została członkiem Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. To jeden z pięciu głównych organów ONZ, odpowiedzialny za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Priorytetami polskich władz będą: wzmacnianie prawa międzynarodowego i prewencja, a także łączenie kwestii bezpieczeństwa z rozwojem. 18 stycznia na forum Rady po raz pierwszy głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda.

W swoim wystąpieniu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ prezydent Duda podkreślił zaangażowanie Polski w tematykę nieproliferacji broni masowego rażenia, zwłaszcza broni jądrowej oraz chemicznej.

– Jesteśmy jako Rada Bezpieczeństwa zaangażowani w traktowanie tej sprawy z taką powagą, na jaką zasługuje. Nierozprzestrzenianie broni masowego rażenia i rozbrojenie, mimo że ma rozwiniętą i ugruntowaną architekturę prawną i traktatową, nadal pozostaje niedokończonym projektem – powiedział prezydent Polski.

Jak mówił Andrzej Duda, jedynym realnym narzędziem „przybliżającym nas do świata bez broni nuklearnej” jest Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej, którego implementacja podlega przeglądowi co pięć lat.

Polska, jako obecny „strażnik” dokumentu, zamierza skupić się na utrzymaniu jego wiarygodności oraz na stworzeniu środowiska sprzyjającego prowadzeniu dialogu opartego na wzajemnym szacunku, przejrzystego oraz włączającego wszystkie strony – powiedział prezydent. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że niszczycielskie skutki użycia broni masowego rażenia nie zatrzymałyby się na granicach państw, lecz objęły swym zasięgiem cały świat. Dlatego właśnie powinniśmy blisko współpracować, w ramach ONZ, tak aby nigdy do tego nie dopuścić – dodał.

W Radzie Bezpieczeństwa w 2018 roku Polska zasiadać będzie razem z pięcioma stałymi członkami: Rosją, Chinami, USA, Wielką Brytanią i Francją oraz członkami wybranymi w drodze głosowania: Etiopią, Gwineą Równikową i Wybrzeżem Kości Słoniowej – reprezentantami Afryki; dwoma państwami z Ameryki Łacińskiej: Boliwią i Peru; dwoma krajami reprezentującymi państwa azjatyckie i arabskie: Kazachstanem i Kuwejtem, a także dwoma przedstawicielami Europy zachodniej: Holandią i Szwecją.             

Polska została wybrana na członka Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-19 w tajnym głosowaniu 2 czerwca 2017 roku. Dzięki wielomiesięcznej kampanii MSZ i prezydenta Dudy kandydaturę Polski poparło aż 190 państw członkowskich ONZ.

Bezprecedensowo wysokie poparcie, jakie otrzymaliśmy w wyborach kilka miesięcy wcześniej, traktujemy jako wyraz zaufania i uznania ze strony społeczności międzynarodowej dla Polski i jej dotychczasowego zaangażowania na rzecz utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – powiedziała ambasador Joanna Wronecka, Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. – To także dla nas duże zobowiązanie i wyzwanie, aby dobrze wykorzystać członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa do szukania skutecznych rozwiązań globalnych wyzwań, przed jakimi stoimy w dziedzinie pokoju i bezpieczeństwa – dodała.

Podczas ostatniej wizyty w Nowym Jorku prezydent Duda podkreślił, że niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa stwarza okazję prowadzenia „globalnej polityki międzynarodowej”. – Aby Polska była w tej wielkiej, światowej polityce jeszcze bardziej obecna. Jest to dla nas okazja wyjątkowa – dodał. Z kolei nowy minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz miejsce w Radzie określił mianem „pewnego rodzaju biletu do uczestnictwa w światowej polityce”.  

Polska zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ już po raz szósty. Wcześniej miało to miejsce w latach 1946-1947, w 1960 roku, w latach 1970-1971, 1982-1983 oraz 1996-1997.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com