Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Na czele polskiej...
Rada Bezpieczeństwa...

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

01-24-2018

2 stycznia br. Polska została członkiem Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. To jeden z pięciu głównych organów ONZ, odpowiedzialny za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Priorytetami polskich władz będą: wzmacnianie prawa międzynarodowego i prewencja, a także łączenie kwestii bezpieczeństwa z rozwojem. 18 stycznia na forum Rady po raz pierwszy głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda.

W swoim wystąpieniu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ prezydent Duda podkreślił zaangażowanie Polski w tematykę nieproliferacji broni masowego rażenia, zwłaszcza broni jądrowej oraz chemicznej.

– Jesteśmy jako Rada Bezpieczeństwa zaangażowani w traktowanie tej sprawy z taką powagą, na jaką zasługuje. Nierozprzestrzenianie broni masowego rażenia i rozbrojenie, mimo że ma rozwiniętą i ugruntowaną architekturę prawną i traktatową, nadal pozostaje niedokończonym projektem – powiedział prezydent Polski.

Jak mówił Andrzej Duda, jedynym realnym narzędziem „przybliżającym nas do świata bez broni nuklearnej” jest Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej, którego implementacja podlega przeglądowi co pięć lat.

Polska, jako obecny „strażnik” dokumentu, zamierza skupić się na utrzymaniu jego wiarygodności oraz na stworzeniu środowiska sprzyjającego prowadzeniu dialogu opartego na wzajemnym szacunku, przejrzystego oraz włączającego wszystkie strony – powiedział prezydent. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że niszczycielskie skutki użycia broni masowego rażenia nie zatrzymałyby się na granicach państw, lecz objęły swym zasięgiem cały świat. Dlatego właśnie powinniśmy blisko współpracować, w ramach ONZ, tak aby nigdy do tego nie dopuścić – dodał.

W Radzie Bezpieczeństwa w 2018 roku Polska zasiadać będzie razem z pięcioma stałymi członkami: Rosją, Chinami, USA, Wielką Brytanią i Francją oraz członkami wybranymi w drodze głosowania: Etiopią, Gwineą Równikową i Wybrzeżem Kości Słoniowej – reprezentantami Afryki; dwoma państwami z Ameryki Łacińskiej: Boliwią i Peru; dwoma krajami reprezentującymi państwa azjatyckie i arabskie: Kazachstanem i Kuwejtem, a także dwoma przedstawicielami Europy zachodniej: Holandią i Szwecją.             

Polska została wybrana na członka Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-19 w tajnym głosowaniu 2 czerwca 2017 roku. Dzięki wielomiesięcznej kampanii MSZ i prezydenta Dudy kandydaturę Polski poparło aż 190 państw członkowskich ONZ.

Bezprecedensowo wysokie poparcie, jakie otrzymaliśmy w wyborach kilka miesięcy wcześniej, traktujemy jako wyraz zaufania i uznania ze strony społeczności międzynarodowej dla Polski i jej dotychczasowego zaangażowania na rzecz utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – powiedziała ambasador Joanna Wronecka, Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. – To także dla nas duże zobowiązanie i wyzwanie, aby dobrze wykorzystać członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa do szukania skutecznych rozwiązań globalnych wyzwań, przed jakimi stoimy w dziedzinie pokoju i bezpieczeństwa – dodała.

Podczas ostatniej wizyty w Nowym Jorku prezydent Duda podkreślił, że niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa stwarza okazję prowadzenia „globalnej polityki międzynarodowej”. – Aby Polska była w tej wielkiej, światowej polityce jeszcze bardziej obecna. Jest to dla nas okazja wyjątkowa – dodał. Z kolei nowy minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz miejsce w Radzie określił mianem „pewnego rodzaju biletu do uczestnictwa w światowej polityce”.  

Polska zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ już po raz szósty. Wcześniej miało to miejsce w latach 1946-1947, w 1960 roku, w latach 1970-1971, 1982-1983 oraz 1996-1997.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Świat zaklęty w fotografii

Malownicze krajobrazy, niezwykłe portrety, przykuwające uwagę ujęcia przyrody – krótko mówiąc świat widziany przez obiektyw. Zdjęcia autorstwa dwóch znakomitych polonijnych fotografów: Alicji Kosałka i Jacka Borkowskiego można było podziwiać od 12 do 28 stycznia w ramach wystawy zorganizowanej przez The Art League of New Britain (ALNB), drugą najstarszą ligę artystyczną w Stanach Zjednoczonych. Fot. Alicja Kosałka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
02-21-2018
Koncert celebrujący 85. rocznicę ostatniego koncertu I. Paderewskiego
02-23-2018
Gala boksu w Twin River Casino w Lincoln
02-23-2018
Spotkanie ewangelizacyjne „Nowy ja”
02-23-2018
Warsztaty plastyczne: „Malujemy portrety – sztuka w Instytucie Piłsudskiego”
02-24-2018
Film „Kobiety mafii” w Hawthorne Theatre
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com