Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin Powstanie Instytutu...

Rząd chce odbudować polski przemysł medyczny

12-30-2017

Instytut Biotechnologii Medycznej – tak nazywa się nowa organizacja, która ma się zajmować badaniami oraz produkcją leków przeciwko chorobom serca i nowotworom. Jej powstanie zapowiedzieli premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin. Na badania przeznaczonych zostanie 500 mln zł.

Obecnie około 70 proc. kupowanych przez Polaków leków pochodzi z zagranicy. Dla porównania, w Niemczech czy we Francji ponad 90 proc. sprzedawanych w aptekach leków powstaje w tych krajach.

Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też szansą rozwojową (…) Nasza służba zdrowia będzie coraz bardziej nowoczesna, będzie kołem zamachowym gospodarki i będzie służyć ludziom – mówił premier Morawiecki, który liczy, że dzięki powstaniu Instytutu Biotechnologii Medycznej, poziom polskiej medycyny i biotechnologii zdecydowanie się podniesie.

Co ważne, te badania będą komercjalizowane, a środki pozyskane z komercjalizacji będą wracały do instytutów i zespołów badawczych. Będą przeznaczane na kolejne badania – dodał wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com