Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin Powstanie Instytutu...

Rząd chce odbudować polski przemysł medyczny

12-30-2017

Instytut Biotechnologii Medycznej – tak nazywa się nowa organizacja, która ma się zajmować badaniami oraz produkcją leków przeciwko chorobom serca i nowotworom. Jej powstanie zapowiedzieli premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin. Na badania przeznaczonych zostanie 500 mln zł.

Obecnie około 70 proc. kupowanych przez Polaków leków pochodzi z zagranicy. Dla porównania, w Niemczech czy we Francji ponad 90 proc. sprzedawanych w aptekach leków powstaje w tych krajach.

Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też szansą rozwojową (…) Nasza służba zdrowia będzie coraz bardziej nowoczesna, będzie kołem zamachowym gospodarki i będzie służyć ludziom – mówił premier Morawiecki, który liczy, że dzięki powstaniu Instytutu Biotechnologii Medycznej, poziom polskiej medycyny i biotechnologii zdecydowanie się podniesie.

Co ważne, te badania będą komercjalizowane, a środki pozyskane z komercjalizacji będą wracały do instytutów i zespołów badawczych. Będą przeznaczane na kolejne badania – dodał wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dzień Mamy i Taty w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

12 maja uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wspólnie świętowali Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji w sali Jana Pawła II wystawione zostało humorystyczne przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”. Za pomysł i realizację przedstawienia wielkie brawa należą się Sylwii Wadach-Kloczkowskiej. Po spektaklu przewidziany był poczęstunek dla dzieci i rodziców. Fot. Mariusz Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com