Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Elegancki bal,...

Kiedy i jak witany jest Nowy Rok?

12-28-2017

Każdy na swój sposób przeżywa i świętuje przełom lat. Pożegnanie roku i witanie nowego nie jest jednak równoczesne na całym świecie, zależy od położenia geograficznego. W jakiej więc kolejności będą odpalane fajerwerki?

Najpierw Nowy Rok przychodzi do Republiki Kiribati położonej w centralnej części Oceanu Spokojnego. Wynika to jednak z przesunięcia Międzynarodowej Linii Zmiany Daty o 3,000 km na wschód, dekretem prezydenta kraju wydanym w 1995 roku. Wcześniej Kiribati było jedynym państwem na świecie, podzielonym przez 180 południk na dwie zamieszkane części. Kłopotliwe więc było mieć w tym samym kraju różnicę jednego dnia. Najdalej na wschód wysunięty punkt Kiribati, Wyspę Karoliny, po wydaniu dekretu przemianowano na Wyspę Milenijną, promowaną przed nadejściem Nowego Tysiąclecia.

W odniesieniu do polskiego czasu

Wyspy koralowe na Oceanie Spokojnym mają więc najwcześniej Nowy Rok – o godz.11.00 rano w odniesieniu do polskiego czasu. Australia będzie witać Nowy Rok troszkę później – w Sydney o 15.00 w stosunku do czasu polskiego. W Chinach, ściślej w Pekinie – o godz. 17.00, w Bangkoku, stolicy Tajlandii o godz. 18.00, w Dubaju, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, o godz. 21.00, w Moskwie – stolicy Rosji o godz. 22.00. Dwie godziny potem fajerwerki są w Polce, a godzinę później w Anglii w Londynie i w Hiszpanii w Madrycie, a więc o godz. 1 po północy. Kiedy Polacy śpią po sylwestrowych szaleństwach, o godz. 6 rano w Nowym Jorku i Waszyngtonie przychodzi pora na noworoczne toasty. W Los Angeles, Las Vegas, a także w Brazylii 3 godziny później. O godz. 11 na Hawajach. Jeszcze dalej, bo o godz. 13.00 po południu, Nowy Rok jest na wyspie Baker, niezamieszkałej przez ludzi.

Oryginalne zwyczaje

W Tokio rozlega się dźwięk dzwonu, który swoimi 108 uderzeniami symbolizuje oczyszczanie człowieka z jego stu ośmiu niedoskonałości. W Hiszpanii o północy ludzie starają się zjeść 12 winogron (jedno z każdym wybiciem zegara). Przy jedzeniu każdej sztuki należy pomyśleć życzenie. W Meksyku wychodzi się na zewnątrz z walizką, by rok obfitował w przygody i wyjazdy. Mieszkańcy Panamy palą wykonane z papieru kukły, które mają zabrać ze sobą zmartwienia mijającego roku. W Chinach otwiera się wszystkie okna i drzwi, żeby mogło się do nich dostać szczęście. Na Filipinach ludzie hałasują na potęgę, by odstraszyć złe duchy. W Londynie są spektakularne pokazy fajerwerków, największe wokół diabelskiego młyna London Eye. Nowojorczycy mogą zobaczyć świetlistą kulę, zwaną Wielkim Jabłkiem, spuszczaną ze specjalnego masztu o północy na Times Square.

W jakim miesiącu Nowy Rok?

Ludzkość od najdawniejszych czasów świętowała początek nowego roku. Babilończycy obchodzili Akitu – jedno z najstarszych znanych świąt mezopotamskich. Było ono na początku miesiąca nisannu (marzec–kwiecień). Gdy natura budziła się do życia, według babilońskiego kalendarza księżycowego świętowano nadejście Nowego Roku. Egipcjanie za początek roku uznawali 21 września, gdy na niebie pojawiała się czczona przez nich gwiazda Syriusz. Celtyckim Sylwestrem było Samhain – z 31 października na 1 listopada. W starożytnym Rzymie pierwszy miesiąc roku poświęcony był bogowi Marsowi i rozpoczynał się 1 marca. Juliusz Cezar ustalił datę rozpoczęcia kolejnego roku na 1 stycznia w 46 r. p.n.e. Data 1 stycznia wiązała się z ważnym wydarzeniem. W ten dzień wówczas obejmowali władzę konsulowie – najważniejsi urzędnicy republiki.

Początki Sylwestra

Pierwszy raz noc sylwestrowa była obchodzona w 999 roku. Ludzie obawiali się końca świata związanego z wejściem w nowe millenium. Kiedy wybiła północ i nie doczekano zapowiadanej apokalipsy, zaczęto świętować. Ludzie wyszli na ulice, śpiewali, tańczyli. 1 stycznia 1000 roku papież Sylwester II dał wiernym błogosławieństwo „urbi et orbi” („miastu i światu”), co stało się tradycją i funkcjonuje do dzisiaj. Święty Sylwester jest patronem zwierząt domowych.

Upowszechnienie zabaw

W bogatych domach mieszczańskich początkowo organizowano przyjęcia, które polegały na wspomnieniach i wróżbach. Dopiero stopniowo dochodziła muzyka i tańce. Toast wznoszono popularnym tokajem – białym, deserowym winem węgierskim. Jeśli chodzi o ludowe tradycje, do najpopularniejszych należało wypiekanie „bochniaczków” i „szczodraków” (chlebów i bułeczek). Obdarowywano nimi bliskich i gości. Miały zapewnić zdrowie i szczęście w nadchodzącym roku.

HK

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com