Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Elegancki bal,...

Kiedy i jak witany jest Nowy Rok?

12-28-2017

Każdy na swój sposób przeżywa i świętuje przełom lat. Pożegnanie roku i witanie nowego nie jest jednak równoczesne na całym świecie, zależy od położenia geograficznego. W jakiej więc kolejności będą odpalane fajerwerki?

Najpierw Nowy Rok przychodzi do Republiki Kiribati położonej w centralnej części Oceanu Spokojnego. Wynika to jednak z przesunięcia Międzynarodowej Linii Zmiany Daty o 3,000 km na wschód, dekretem prezydenta kraju wydanym w 1995 roku. Wcześniej Kiribati było jedynym państwem na świecie, podzielonym przez 180 południk na dwie zamieszkane części. Kłopotliwe więc było mieć w tym samym kraju różnicę jednego dnia. Najdalej na wschód wysunięty punkt Kiribati, Wyspę Karoliny, po wydaniu dekretu przemianowano na Wyspę Milenijną, promowaną przed nadejściem Nowego Tysiąclecia.

W odniesieniu do polskiego czasu

Wyspy koralowe na Oceanie Spokojnym mają więc najwcześniej Nowy Rok – o godz.11.00 rano w odniesieniu do polskiego czasu. Australia będzie witać Nowy Rok troszkę później – w Sydney o 15.00 w stosunku do czasu polskiego. W Chinach, ściślej w Pekinie – o godz. 17.00, w Bangkoku, stolicy Tajlandii o godz. 18.00, w Dubaju, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, o godz. 21.00, w Moskwie – stolicy Rosji o godz. 22.00. Dwie godziny potem fajerwerki są w Polce, a godzinę później w Anglii w Londynie i w Hiszpanii w Madrycie, a więc o godz. 1 po północy. Kiedy Polacy śpią po sylwestrowych szaleństwach, o godz. 6 rano w Nowym Jorku i Waszyngtonie przychodzi pora na noworoczne toasty. W Los Angeles, Las Vegas, a także w Brazylii 3 godziny później. O godz. 11 na Hawajach. Jeszcze dalej, bo o godz. 13.00 po południu, Nowy Rok jest na wyspie Baker, niezamieszkałej przez ludzi.

Oryginalne zwyczaje

W Tokio rozlega się dźwięk dzwonu, który swoimi 108 uderzeniami symbolizuje oczyszczanie człowieka z jego stu ośmiu niedoskonałości. W Hiszpanii o północy ludzie starają się zjeść 12 winogron (jedno z każdym wybiciem zegara). Przy jedzeniu każdej sztuki należy pomyśleć życzenie. W Meksyku wychodzi się na zewnątrz z walizką, by rok obfitował w przygody i wyjazdy. Mieszkańcy Panamy palą wykonane z papieru kukły, które mają zabrać ze sobą zmartwienia mijającego roku. W Chinach otwiera się wszystkie okna i drzwi, żeby mogło się do nich dostać szczęście. Na Filipinach ludzie hałasują na potęgę, by odstraszyć złe duchy. W Londynie są spektakularne pokazy fajerwerków, największe wokół diabelskiego młyna London Eye. Nowojorczycy mogą zobaczyć świetlistą kulę, zwaną Wielkim Jabłkiem, spuszczaną ze specjalnego masztu o północy na Times Square.

W jakim miesiącu Nowy Rok?

Ludzkość od najdawniejszych czasów świętowała początek nowego roku. Babilończycy obchodzili Akitu – jedno z najstarszych znanych świąt mezopotamskich. Było ono na początku miesiąca nisannu (marzec–kwiecień). Gdy natura budziła się do życia, według babilońskiego kalendarza księżycowego świętowano nadejście Nowego Roku. Egipcjanie za początek roku uznawali 21 września, gdy na niebie pojawiała się czczona przez nich gwiazda Syriusz. Celtyckim Sylwestrem było Samhain – z 31 października na 1 listopada. W starożytnym Rzymie pierwszy miesiąc roku poświęcony był bogowi Marsowi i rozpoczynał się 1 marca. Juliusz Cezar ustalił datę rozpoczęcia kolejnego roku na 1 stycznia w 46 r. p.n.e. Data 1 stycznia wiązała się z ważnym wydarzeniem. W ten dzień wówczas obejmowali władzę konsulowie – najważniejsi urzędnicy republiki.

Początki Sylwestra

Pierwszy raz noc sylwestrowa była obchodzona w 999 roku. Ludzie obawiali się końca świata związanego z wejściem w nowe millenium. Kiedy wybiła północ i nie doczekano zapowiadanej apokalipsy, zaczęto świętować. Ludzie wyszli na ulice, śpiewali, tańczyli. 1 stycznia 1000 roku papież Sylwester II dał wiernym błogosławieństwo „urbi et orbi” („miastu i światu”), co stało się tradycją i funkcjonuje do dzisiaj. Święty Sylwester jest patronem zwierząt domowych.

Upowszechnienie zabaw

W bogatych domach mieszczańskich początkowo organizowano przyjęcia, które polegały na wspomnieniach i wróżbach. Dopiero stopniowo dochodziła muzyka i tańce. Toast wznoszono popularnym tokajem – białym, deserowym winem węgierskim. Jeśli chodzi o ludowe tradycje, do najpopularniejszych należało wypiekanie „bochniaczków” i „szczodraków” (chlebów i bułeczek). Obdarowywano nimi bliskich i gości. Miały zapewnić zdrowie i szczęście w nadchodzącym roku.

HK

wróć

Fotorelacje

Zabawa andrzejkowa Szkoły Języka Polskiego w Worcester

W sobotę, 3 listopada, w klubie PNI w Worcester odbyła się zabawa andrzejkowa, której organizatorem była Szkoła Języka Polskiego w Worcester. Do tańca grał zespół WindStar Band. – Była to niesamowita zabawa, pełna atrakcji, tańca i śmiechu. Jej zwieńczeniem było grupowe zdjęcie uczestników, do którego gości zaprosił zespół muzyczny – relacjonuje jedna z uczestniczek zabawy. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
11-15-2018
Ffestiwal w Orlando
11-15-2018
Spotkanie z prof. Adamem Wibrowskim w The Polish Institute Of Arts And Sciences Of America
11-16-2018
Spotkanie Joanny Sarapaty z Polonią w Galerii AR – Klub Amber
11-16-2018
Otwarcie wystawy „Świadek pamięci i pojednania” w CP-S
11-16-2018
Koncert Misz Masz w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com