Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Barszcz czerwony z...

12 potraw – dlaczego i jakie?

12-22-2017

Wigilia jest pełna symboliki. Dotyczy to również ilości i rodzaju potraw. Dwunastka ma swoje uzasadnienie. Początkowo wierzono, że tylko nieparzysta liczba może przynieść szczęście. Potem jednak ustalono liczbę 12, czyli preferowano tyle potraw, ile jest miesięcy w roku. Przypisano temu także symbolikę apostolską.

Zwyczaj przygotowywania na wigilię dwunastu potraw pochodzi od pogańskiego obrzędu szykowania 12 potraw dla bóstw, jako dziękczynienia za wszystko, co dał cały rok, a więc 12 miesięcy. Ponadto istnieje przesąd, że należy spróbować każdego z dwunastu dań, by w przyszłym roku w żadnym miesiącu w domu niczego nie zabrakło. Na stole muszą znaleźć się dary przyrody z czterech źródeł: pola, lasu, sadu i wody.

Symbolika potraw

Z założenia każda potrawa coś ma oznaczać, na przykład kutia wywodzi się od pierwszych chrześcijan, którzy jedli ją na stypach. Pszenica jest starożytnym symbolem wieczności, a miód wczesnochrześcijańskim znakiem szczęścia w niebie. Ryba symbolizuje Jezusa Chrystusa i była znakiem rozpoznawczym pierwszych chrześcijan. Mak oznacza umownie dostatek. Według wierzeń ludowych, jego brak mógł ściągnąć na domostwo nieszczęście. Ziarenka maku uchodzą też za symbol płodności.

Jakie dania?

Co znajdzie się na naszych stołach zależy zarówno od naszych indywidualnych upodobań, jak i regionu, z którego pochodzimy. W najczęściej powtarzającym się repertuarze wigilijnym figurują:

 • Barszcz czerwony z uszkami;
 • Zupa grzybowa z łazankami lub rybna;
 • Pierogi z kapustą i grzybami;
 • Krokiety, łazanki lub kapusta z grzybami;
 • Karp smażony lub inna ryba, np. pieczona;
 • Kutia lub kluski z makiem;
 • Przystawki ze śledzia lub ryby w galarecie;
 • Sałatka jarzynowa;
 • Kompot z suszu;
 • Makowiec;
 • Piernik;
 • Sernik.

Mniej nie grzech

Mimo powszechności omawianego zwyczaju, wielu z nas trudno przygotować aż tyle posiłków i tyle też zjeść. W przypadku mniejszych rodzin i osób na diecie większość jedzenia musiałaby się zmarnować, nie wszystko da się zamrozić. Nie obawiajmy się więc, że pewne odstępstwo od umownej, uświęconej tradycją dwunastki będzie obrazą dla bliskich i świąt w wydaniu religijnym czy ojczystym, które szanujemy. Istotą wigilii jest jedność rodzinna i odnawianie wiary, zwyczaj kulinarny stoi na dalszym miejscu. Gdy więc potraw jest mniej, to każdy wszystkiego spróbuje z apetytem, a przede wszystkim mamy pewność, że nic się nie zmarnuje.

HK

wróć

Fotorelacje

Zabawa andrzejkowa Szkoły Języka Polskiego w Worcester

W sobotę, 3 listopada, w klubie PNI w Worcester odbyła się zabawa andrzejkowa, której organizatorem była Szkoła Języka Polskiego w Worcester. Do tańca grał zespół WindStar Band. – Była to niesamowita zabawa, pełna atrakcji, tańca i śmiechu. Jej zwieńczeniem było grupowe zdjęcie uczestników, do którego gości zaprosił zespół muzyczny – relacjonuje jedna z uczestniczek zabawy. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
11-15-2018
Ffestiwal w Orlando
11-15-2018
Spotkanie z prof. Adamem Wibrowskim w The Polish Institute Of Arts And Sciences Of America
11-16-2018
Spotkanie Joanny Sarapaty z Polonią w Galerii AR – Klub Amber
11-16-2018
Otwarcie wystawy „Świadek pamięci i pojednania” w CP-S
11-16-2018
Koncert Misz Masz w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com