Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Barszcz czerwony z...

12 potraw – dlaczego i jakie?

12-22-2017

Wigilia jest pełna symboliki. Dotyczy to również ilości i rodzaju potraw. Dwunastka ma swoje uzasadnienie. Początkowo wierzono, że tylko nieparzysta liczba może przynieść szczęście. Potem jednak ustalono liczbę 12, czyli preferowano tyle potraw, ile jest miesięcy w roku. Przypisano temu także symbolikę apostolską.

Zwyczaj przygotowywania na wigilię dwunastu potraw pochodzi od pogańskiego obrzędu szykowania 12 potraw dla bóstw, jako dziękczynienia za wszystko, co dał cały rok, a więc 12 miesięcy. Ponadto istnieje przesąd, że należy spróbować każdego z dwunastu dań, by w przyszłym roku w żadnym miesiącu w domu niczego nie zabrakło. Na stole muszą znaleźć się dary przyrody z czterech źródeł: pola, lasu, sadu i wody.

Symbolika potraw

Z założenia każda potrawa coś ma oznaczać, na przykład kutia wywodzi się od pierwszych chrześcijan, którzy jedli ją na stypach. Pszenica jest starożytnym symbolem wieczności, a miód wczesnochrześcijańskim znakiem szczęścia w niebie. Ryba symbolizuje Jezusa Chrystusa i była znakiem rozpoznawczym pierwszych chrześcijan. Mak oznacza umownie dostatek. Według wierzeń ludowych, jego brak mógł ściągnąć na domostwo nieszczęście. Ziarenka maku uchodzą też za symbol płodności.

Jakie dania?

Co znajdzie się na naszych stołach zależy zarówno od naszych indywidualnych upodobań, jak i regionu, z którego pochodzimy. W najczęściej powtarzającym się repertuarze wigilijnym figurują:

 • Barszcz czerwony z uszkami;
 • Zupa grzybowa z łazankami lub rybna;
 • Pierogi z kapustą i grzybami;
 • Krokiety, łazanki lub kapusta z grzybami;
 • Karp smażony lub inna ryba, np. pieczona;
 • Kutia lub kluski z makiem;
 • Przystawki ze śledzia lub ryby w galarecie;
 • Sałatka jarzynowa;
 • Kompot z suszu;
 • Makowiec;
 • Piernik;
 • Sernik.

Mniej nie grzech

Mimo powszechności omawianego zwyczaju, wielu z nas trudno przygotować aż tyle posiłków i tyle też zjeść. W przypadku mniejszych rodzin i osób na diecie większość jedzenia musiałaby się zmarnować, nie wszystko da się zamrozić. Nie obawiajmy się więc, że pewne odstępstwo od umownej, uświęconej tradycją dwunastki będzie obrazą dla bliskich i świąt w wydaniu religijnym czy ojczystym, które szanujemy. Istotą wigilii jest jedność rodzinna i odnawianie wiary, zwyczaj kulinarny stoi na dalszym miejscu. Gdy więc potraw jest mniej, to każdy wszystkiego spróbuje z apetytem, a przede wszystkim mamy pewność, że nic się nie zmarnuje.

HK

wróć

Fotorelacje

Polonijny sylwester w Bostonie

Około 140 osób zdecydowało się spędzić ostatnią noc roku na polonijnym balu sylwestrowym, zorganizowanym pod egidą polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie we współpracy z lokalnymi polonijnymi organizacjami. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
01-27-2018
Zabawa karnawałowa dla dzieci w Polskiej Szkole w Clearwater
01-27-2018
Bal charytatywny Polskiej Szkoły Sobotniej w Hartford
01-27-2018
Występ Kabareta pod Wyrwigroszem w Plainville
01-27-2018
30-lecie PSS im. Adama Mickiewicza w Stamford
01-27-2018
Zabawa karnawałowa – bal maskowy z kolacją w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com