Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
W wielu rejonach...

Święta w różnych rejonach Polski

12-22-2017

Choć mówi się, że „co kraj, to obyczaj”, analogicznie można by rzec o poszczególnych regionach w kraju, zwłaszcza w odniesieniu do lat minionych, bo ostatnimi czasy zwyczaje upodabniają się. Coraz mniej jest różnic lokalnych także w odniesieniu do świąt. Pewne elementy mimo wszystko jeszcze ocalały, choćby we wspomnieniach.

Kujawy i Pomorze

Dawniej w tych regionach ogromną wagę przywiązywano do świątecznych dekoracji. Nad stołem wieszano sosnową gałązkę, a na niej orzechy i jabłka. Miało to zapewnić pomyślność i dobrobyt w nadchodzącym roku. Pośrodku domu ustawiano snopki zboża i rozsypywano na podłodze słomę. Chodziło o powodzenie w hodowli mlecznych krów. Na wieczerzę jako jedną z potraw wigilijnych do dziś serwuje się zupę rybną, a do uszek wkłada się pieniążek – kto go znajdzie, ten będzie miał szczęście.

Małopolska

Na małopolskiej wsi ciągle żywy jest zwyczaj odwiedzania domów przez grupy kolędnicze. To zwiastuni szczęścia. Trzeba ich wpuścić i nagrodzić. Małopolska zawsze lubiła też szopki. To ważny element bożonarodzeniowy w tym regionie kraju. Kraków szczególnie doceniał ten zwyczaj. Wśród wigilijnych potraw w wielu domach obowiązkowo serwowano żurek Na południu kraju często podawano opłatek posmarowany miodem, czyli podobnie jak Śląsku – to tzw. radośnik, dawniej zarezerwowany dla najmłodszych.

Wielkopolska

W tradycji wielkopolskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie nazywany był nie tylko wigilią, ale i gwiazdką. W wielu wielkopolskich domach na stole wigilijnym gościła zupa owocowa z suszonych jabłek i śliwek, zagęszczana śmietaną, kluski z utartym makiem i śledzie w różnej postaci. Po kolacji domy odwiedzał gwiazdor. To postać odziana w kożuch wywrócony włosiem na wierzch, przepasany sznurem, w czapce na głowie i masce na twarzy. W ręku ma worek z prezentami.

Podkarpacie

Tu żywy jest zwyczaj nakrywania do stołu dla dusz zmarłych przodków. Dawniej dodatkowo specjalnie dla zmarłych otwierano też drzwi, które na co dzień były zabezpieczane różnymi przedmiotami, aby uniemożliwić wniknięcie do wnętrza duchom. Na drzwiach wieszano m.in. krzyż, wianki poświęcone w Boże Ciało. W Boże Narodzenie nie wolno było hałasować ani wykonywać wielu prac. Pod obrus kładziono sianko, a pod garnek z kapustą opłatek – gdy ten się przykleił, zapowiadało to pomyślność.

Podhale

Opasanie wigilijnego stołu łańcuchem miało gwarantować, że żaden z biesiadników nie opuści w nowym roku rodziny, a zwierzęta będą trzymać się zagrody. Podczas całej wieczerzy należy pilnować swojej łyżki – jej upadek na podłogę miał zwiastować śmierć w rodzinie. Pod stół kładziono siekierę, co miało zwiastować spokój w rodzinie, oraz lemiesz od pługa. Każdy z domowników podczas wieczerzy trzymał bosą nogę na lemieszu, aby być zdrowym. W czasie wigilii nie można było używać ostrych narzędzi ani się czesać, by nawet grzebieniem nie uszkodzić dusz powracających na ziemię.

Górny i Dolny Śląsk

Na Górnym Śląsku najbardziej popularną potrawą jest siemieniotka, czyli zupa z nasion konopi. Poza tym na śląskiej wigilii spotka się też makówki, zupę migdałową czy gołąbki postne. Z kolei Dolnoślązacy zajadają się kutią – potrawą z ugotowanej pszenicy z dodatkiem maku, miodu, orzechów i suszonych owoców – kapustą z grochem i barszczem z uszkami. Niektóre potrawy były przygotowywane w tak dużych ilościach, by starczały do Trzech Króli.

HK

wróć

Fotorelacje

Zabawa andrzejkowa Szkoły Języka Polskiego w Worcester

W sobotę, 3 listopada, w klubie PNI w Worcester odbyła się zabawa andrzejkowa, której organizatorem była Szkoła Języka Polskiego w Worcester. Do tańca grał zespół WindStar Band. – Była to niesamowita zabawa, pełna atrakcji, tańca i śmiechu. Jej zwieńczeniem było grupowe zdjęcie uczestników, do którego gości zaprosił zespół muzyczny – relacjonuje jedna z uczestniczek zabawy. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
11-15-2018
Ffestiwal w Orlando
11-15-2018
Spotkanie z prof. Adamem Wibrowskim w The Polish Institute Of Arts And Sciences Of America
11-16-2018
Spotkanie Joanny Sarapaty z Polonią w Galerii AR – Klub Amber
11-16-2018
Otwarcie wystawy „Świadek pamięci i pojednania” w CP-S
11-16-2018
Koncert Misz Masz w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com