Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Tradycje, dekoracje...

Ranga świąt Bożego Narodzenia

12-22-2017

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko wigilia. Liczba mnoga stosowana w nazwie nie jest przypadkowa. Święta Bożego Narodzenia to cała oktawa, o czym rzadko się mówi. To, jak również zasadność daty świętowania, stanowią ciekawe zagadnienia, którym warto poświęcić uwagę na okoliczność zbliżających się uroczystości.

Kalendarium świąt

25 grudnia

Boże Narodzenie, upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania, obejmującym jednak 4 niedziele. To okres zwany adwentem. Świętowanie rozpoczyna się od wieczornego czuwania – wigilii. Po nim od północy 25 grudnia następuje Boże Narodzenie.

26 grudnia

Dzień po Narodzeniu Pańskim obchodzone jest święto św. Szczepana, tradycyjnie nazywanego pierwszym męczennikiem. Śmierć męczeńska w świadomości pierwszych chrześcijan rozumiana była jako narodziny dla nieba, toteż sąsiedztwo z Bożym Narodzeniem było czymś naturalnym.

27 grudnia

Na ten dzień przypada święto św. Jana Ewangelisty, umiłowanego ucznia Chrystusa, jedynego spośród apostołów, który nie umarł śmiercią męczeńską. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się wino, co ma związek z legendą, wedle której św. Janowi podano kielich z zatrutym winem. Apostoł przed wypiciem pobłogosławił je i w efekcie nie zaszkodziło mu ono.

28 grudnia

To dzień, w którym wspominamy św. Młodzianków Męczenników – dzieci pomordowane z rozkazu Heroda, gdy ten chciał pozbyć się Jezusa. Dzieci te stanowią „pierwociny zbawczego dzieła Chrystusa”, oddając życie z powodu Chrystusa otrzymały chrzest krwi i dołączyły do chwały zbawionych.

29, 30, 31 grudnia

Na kolejne dni przypadają wspomnienia św. Tomasza Becketa – biskupa i męczennika – to 29 grudnia, św. Egwina, VII-wiecznego biskupa i reformatora życia kościelnego – 30 grudnia

a także św. Sylwestra I, papieża – 31 grudnia. Są to jednak wspomnienia niezwiązane bezpośrednio z obchodami Bożego Narodzenia.

1 stycznia

Ostatni dzień oktawy, przypadający na 1 stycznia, to uroczystość Bożej Rodzicielki. Początkowo obchodzono je następnego dnia po Narodzeniu, w średniowieczu przeniesiono je na koniec oktawy – co podkreśla jego rangę.

Święto Rodziny

Niedziela przypadająca w oktawie Bożego Narodzenia stanowi święto Rodziny Nazaretańskiej. Powstało dopiero w okresie baroku i miało bronić rodziny chrześcijańskie przed rozbiciem. Współcześnie jest okazją do przypomnienia etosu rodzinnego.

Dlaczego ten termin?

Data świąt Bożego Narodzenia w pierwszych wiekach chrześcijaństwa była różna, a wynikało to ze sporów o dzień narodzin Jezusa. I tak Boże Narodzenie obchodzono 2 stycznia, 6 stycznia, a nawet 28 maja. Ostatecznie dzień narodzin Chrystusa postanowiono świętować 25 grudnia. Ciekawa jest zbieżność dat w obchodzonym przez chrześcijan święcie Bożego Narodzenia, dawnych świąt hellenistycznych i świąt słowiańskiego pogaństwa.

Przeciw pogaństwu

Dzień przesilenia zimowego – 25 grudnia – miał w kalendarzu słowiańskim wielkie znaczenie i był pierwszym dniem nowego roku. 24 grudnia obchodzono pogańskie święto zmarłych, będące zarazem ostatnim dniem roku. W starożytnym Rzymie na 25 grudnia przypadało święto Narodzin Niezwyciężonego Słońca. Temu Niezwyciężonemu Słońcu pogańskiego świata Kościół uznał za właściwe przeciwstawić Chrystusa jako słońce sprawiedliwości. Kościół zamienił więc dzień Narodzin Niezwyciężonego Słońca w narodziny Zbawiciela Świata.

Rok narodzenia

Nieznane są ani dokładny dzień ani dokładny rok narodzin Jezusa, nie jest to prawdopodobnie tzw. rok zerowy, wymieniany w Nowym Testamencie. Król Herod zmarł w 4 roku p.n.e., dlatego niektórzy badacze skłaniają się do przyjęcia właśnie tego roku jako daty narodzin Jezusa. Inni sądzą, że gwiazda betlejemska, towarzysząca narodzinom, była kometą Halleya widoczną w 12 roku p.n.e. lub kometą opisaną przez chińskich kronikarzy w 5 roku p.n.e.

Hierarchia spraw

Tradycje, która świętom towarzyszą: kulinarne, dekoracyjne, muzyczne, niech uświetniają te ważne dni, ale niech ich nie przysłaniają. Nie pogubmy się w tym wszystkim, rozróżniajmy, co podstawowe i co dodatkowe. Dziś często zdarza się, że w czasie świąt w sposób kukiełkowy spoglądamy na Boga, zapominamy o istocie świąt, o ich przesłaniu. Bóg ma się odrodzić w naszych sercach, mamy zaprosić go do siebie. Jezus przychodzi, żeby nas zbawić.

Konieczność refleksji

Narodziny związane są zawsze z radością, w tym przypadku powinna być to głęboka radość naszej duszy, która cieszy się, że na świat przyszedł nasz Zbawiciel. Gwiazda betlejemska, która oświecała i wskazywała drogę trzem Mędrcom ze Wschodu, niech również stanie się drogowskazem w naszym życiu, wyprowadzającym nas z błędnych wyborów i decyzji. Wolny od pracy czas należy wykorzystać na przemyślenie wielu spraw, nie zapełniać go byle czym, bo to byłyby zmarnowane święta.

HK

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com