Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
zmiana premiera W rządzie Beaty...

Zmiana na stanowisku premiera?

12-06-2017

Najpierw stery rządu miał przejąć prezes PiS Jarosław Kaczyński, a w ostatnich dniach polskie media spekulują, że Beatę Szydło na stanowisku premiera zastąpi obecny wicepremier Mateusz Morawiecki. Miałyby temu towarzyszyć zmiany innych ministrów, w tym szefa MSZ, ministra środowiska i ministra cyfryzacji. Rekonstrukcja polskiego rządu to ulubiony temat polskich dziennikarzy, ale wiele wskazuje na to, że tym razem jest coś na rzeczy.

Temat zmian w rządzie Zjednoczonej Prawicy odżył na nowo po lipcowym kongresie Prawa i Sprawiedliwości, na którym prezes Jarosław Kaczyński ocenił 1.5-roczną pracę premier Beaty Szydło i jej ministrów. Wtedy „na cenzurowanym” znaleźli się minister transportu Andrzej Adamczyk, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, a także minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Do żadnych zmian jednak nie doszło, choć wymienieni ministrowie wyraźnie podkręcili tempo swoich działań.

Kilka tygodni temu konserwatywny tygodnik „Sieci” napisał, że Beatę Szydło zastąpi Jarosław Kaczyński. Mimo iż zdanie to padło w rubryce satyrycznej, stało się na kilka dni tematem nr 1 w Polsce. Niewiele później wydawany przez niemiecko-szwajcarski koncern tygodnik „Newsweek” napisał to samo na pierwszej stronie, na której widniało zdjęcie prezesa PiS.

Sama premier Szydło, pytana o ewentualne zmiany w jej gabinecie, stwierdziła, że rekonstrukcję się robi, a nie o niej mówi.

Zmiana na stanowisku premiera stała się również tematem jednego z listopadowych odcinków popularnego serialu „Ucho Prezesa”. Kandydatem na to stanowisko był w nim wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

O takim scenariuszu poważnie zaczęto pisać po spotkaniu w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości na ul. Nowogrodzkiej w poniedziałek 4 grudnia. Wedle nieoficjalnych informacji, premierem miałby zostać właśnie Morawiecki, ale skład zostałby zmieniony według koncepcji Kaczyńskiego.

Ministerstwo Energii zostałoby połączone z Ministerstwem Środowiska, a jego szefem zostałby obecny minister energii Krzysztof Tchórzewski, dużo lepiej oceniany niż kontrowersyjny minister środowiska Jan Szyszko. Zlikwidowane miałoby zostać również Ministerstwo Cyfryzacji, którym kieruje obecnie Anna Streżyńska.

Scenariusz z premierem Morawieckim wydaje się prawdopodobny. Cieszy się on dużą sympatią i zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego, a jego ojciec – Kornel Morawiecki – kieruje w Sejmie kołem Wolni i Solidarni, które w wielu głosowaniach wspiera PiS. Ponadto obecny wicepremier jest bardzo dobrze odbierany na świecie, świetnie mówi po angielsku, a jego Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, znana jako Plan Morawieckiego, przynosi dobre efekty w gospodarce.

Mateusz Morawiecki cieszy się też dużym zaufaniem społeczeństwa. Z sondażu CBOS wynika, że ufa mu 47 proc. Polaków.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Wakacje z Panem Bogiem w Perth Amboy, NJ

Kolejny rok z rzędu w dniach od 1 do 7 lipca odbyły się „Wakacje z Panem Bogiem” organizowane przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czole z o. Waldemarem Łątkowskim i grupą opiekunów, wśród których były również Siostry Służebniczki NMP NP z New Jersey. Wakacje miały miejsce nad Lake George w północnej części stanu Nowy Jork. Uczestniczyło w nich 120 dzieci i młodzieży, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie dwa latka. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-24-2018
Doroczny letni festyn parafialny w parafii Christ the Reedemer
07-25-2018
Błogosławieństwo pojazdów i kierujących w parafii św. Róży z Limy
07-26-2018
Koncert „Król Polki”
07-27-2018
XV Kongres Trzeźwości w Sanktuarium MB Częstochowskiej w Doylestown
07-27-2018
Zabawa taneczna w Klubie Pułaskiego w Central Falls
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com