Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
zmiana premiera W rządzie Beaty...

Zmiana na stanowisku premiera?

12-06-2017

Najpierw stery rządu miał przejąć prezes PiS Jarosław Kaczyński, a w ostatnich dniach polskie media spekulują, że Beatę Szydło na stanowisku premiera zastąpi obecny wicepremier Mateusz Morawiecki. Miałyby temu towarzyszyć zmiany innych ministrów, w tym szefa MSZ, ministra środowiska i ministra cyfryzacji. Rekonstrukcja polskiego rządu to ulubiony temat polskich dziennikarzy, ale wiele wskazuje na to, że tym razem jest coś na rzeczy.

Temat zmian w rządzie Zjednoczonej Prawicy odżył na nowo po lipcowym kongresie Prawa i Sprawiedliwości, na którym prezes Jarosław Kaczyński ocenił 1.5-roczną pracę premier Beaty Szydło i jej ministrów. Wtedy „na cenzurowanym” znaleźli się minister transportu Andrzej Adamczyk, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, a także minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Do żadnych zmian jednak nie doszło, choć wymienieni ministrowie wyraźnie podkręcili tempo swoich działań.

Kilka tygodni temu konserwatywny tygodnik „Sieci” napisał, że Beatę Szydło zastąpi Jarosław Kaczyński. Mimo iż zdanie to padło w rubryce satyrycznej, stało się na kilka dni tematem nr 1 w Polsce. Niewiele później wydawany przez niemiecko-szwajcarski koncern tygodnik „Newsweek” napisał to samo na pierwszej stronie, na której widniało zdjęcie prezesa PiS.

Sama premier Szydło, pytana o ewentualne zmiany w jej gabinecie, stwierdziła, że rekonstrukcję się robi, a nie o niej mówi.

Zmiana na stanowisku premiera stała się również tematem jednego z listopadowych odcinków popularnego serialu „Ucho Prezesa”. Kandydatem na to stanowisko był w nim wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

O takim scenariuszu poważnie zaczęto pisać po spotkaniu w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości na ul. Nowogrodzkiej w poniedziałek 4 grudnia. Wedle nieoficjalnych informacji, premierem miałby zostać właśnie Morawiecki, ale skład zostałby zmieniony według koncepcji Kaczyńskiego.

Ministerstwo Energii zostałoby połączone z Ministerstwem Środowiska, a jego szefem zostałby obecny minister energii Krzysztof Tchórzewski, dużo lepiej oceniany niż kontrowersyjny minister środowiska Jan Szyszko. Zlikwidowane miałoby zostać również Ministerstwo Cyfryzacji, którym kieruje obecnie Anna Streżyńska.

Scenariusz z premierem Morawieckim wydaje się prawdopodobny. Cieszy się on dużą sympatią i zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego, a jego ojciec – Kornel Morawiecki – kieruje w Sejmie kołem Wolni i Solidarni, które w wielu głosowaniach wspiera PiS. Ponadto obecny wicepremier jest bardzo dobrze odbierany na świecie, świetnie mówi po angielsku, a jego Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, znana jako Plan Morawieckiego, przynosi dobre efekty w gospodarce.

Mateusz Morawiecki cieszy się też dużym zaufaniem społeczeństwa. Z sondażu CBOS wynika, że ufa mu 47 proc. Polaków.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com