Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

Będą regularne dostawy gazu LNG z USA do Polski

12-02-2017

Do Terminala LNG w...
- Podpisany...
Terminal LNG w...

– To przełomowy moment – takimi słowami minister energii Krzysztof Tchórzewski skomentował podpisanie pięcioletniego kontraktu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych. Umowa będzie realizowana już w 2018 roku i obejmie 9 dostaw, ale dokładna cena pozostała tajemnicą handlową. Dzięki dostawom z Luizjany do terminala w Świnoujściu, zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Podpisana umowa jest precedensem na skalę europejską. To bowiem pierwszy średnioterminowy kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG do Europy środkowej i północnej. Został zawarty przez biuro tradingowe PGNIG w Londynie utworzone w marcu 2017 roku.

To pierwszy z serii takich kontraktów, a umowa obejmuje 9 ładunków. Pierwsza dostawa gazu będzie miała miejsce w 2018 roku. Cena jest konkurencyjna, ale nie podajemy szczegółów – mówił na konferencji prasowej prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Woźniak podkreślił, że podpisany kontrakt jest wynikiem nie tylko negocjacji handlowych, ale również rozmów politycznych prowadzonych na szczeblu prezydentów oraz przedstawicieli rządu RP.

Amerykański gaz dostarczany będzie z terminala Sabine Pass w Luizjanie, a dostarczony do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Zgodnie z podpisaną umową, ryzyko przy transporcie jest po stronie sprzedającego, a przy rozładunku po stronie kupującego.   

Dywersyfikacja

Dokładne szczegóły dostaw nie są znane, ale łączny wolumen kupionego gazu wyniesie prawdopodobnie około 800 mln metrów sześciennych. Biorąc pod uwagę, że średnie zużycie gazu w Polsce na rok wynosi 15 mld metrów sześciennych, gaz sprowadzany z USA będzie stanowił 1,07 proc. rocznego zużycia tego surowca w Polsce. 70 proc. zużywanego nad Wisłą gazu kupowana jest od Rosji.

Szef resortu energii podkreśla, że umowa PGNiG z firmą Centrica LNG wpisuje się w rządową politykę dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego. – Konsekwentnie podejmujemy działania zmierzające do zwiększenia udziału LNG w polskim bilansie paliwowo-energetycznym. Do terminala LNG w Świnoujściu docierają już dostawy z Kataru, Norwegii i USA – podkreśla minister Tchórzewski.

Zdaniem ministra, nowy kontrakt daje możliwość na pozyskiwanie LNG z rynku amerykańskiego nie tylko w formule spot, ale również po raz pierwszy w historii w formie regularnej. – Umowa potwierdza znaczenie i atrakcyjność terminala LNG dla Polski i dlatego w ostatnim czasie podjęta została decyzja o rozbudowie tej infrastruktury do 7.5 mld m3 – dodaje.

Drugim elementem polityki dywersyfikacji kierunków i dostawców gazu ziemnego jest gazociąg z Norwegii do Polski – Baltic Pipe. W październiku zakończyło się badanie zapotrzebowania rynku na gaz ziemny z Norwegii. Jego wyniki są pozytywne. – Projekt zostanie zrealizowany najpóźniej do roku 2022. Wtedy Polska uzyska też pełną niezależność gazową – przekonuje minister Tchórzewski.

Konkurencyjna cena

Minister energii podkreślił również, że Stany Zjednoczone są strategicznym sojusznikiem Polski, a prowadzona przez nie polityka energetyczna jest racjonalna i przewidywalna.

Podpisany kontrakt daje szansę na większą stabilność dostaw. Cena kontraktu jest tajemnicą handlową spółek, należy jednak podkreślić, że jest ona rynkowa i konkurencyjna, a prognozy, dotyczące wysokich kosztów i braku konkurencyjności amerykańskiego LNG względem gazu rosyjskiego w Europie, nie sprawdziły się – powiedział Krzysztof Tchórzewski.

Zdaniem wielu ekspertów, porozumienie w sprawie kontraktu na dostawy LNG do Świnoujścia to kolejny krok do budowy polskiego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego i uniezależniania się od dostaw z Rosji.

Kontrakt ten obejmuje stosunkowo niewielki wolumen gazu, będący ekwiwalentem ok. 1 proc. zapotrzebowania Polski, jednak przez fakt wejścia dostawców amerykańskich na rynek bardzo wrażliwy dla Rosji jest on w pewnym stopniu symboliczny w kategoriach strategicznych – skomentował dla portalu energetyka24.pl Paweł Poprawa, ekspert Instytutu Studiów Energetycznych. – Niemniej jednak kontrakt ten, wraz z wszelkimi innymi projektami związanymi z importem gazu LNG, stopniowo realnie dywersyfikuje dostawy gazu do Polski – dodał.

Sukces strategiczny

W szerszym kontekście rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a USA kontrakt na dostawę gazu skomentował Ambasador RP w Waszyngtonie prof. Piotr Wilczek.

Po pierwsze Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż platform obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej Patriot. A dzisiaj druga wiadomość i obie te wiadomości są związane również z wizytą prezydenta Trumpa w Warszawie 6 lipca, gdzie zarówno sprawa Patriotów, jak i sprawa importu amerykańskiego LNG była omawiana. Widać, że w sensie gospodarczym relacje polsko-amerykańskie bardzo się rozwijają, to są dwa wielkie sukcesy strategiczne, ponieważ dotyczą naszego bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego. Dla mnie ta dzisiejsza wiadomość jest przedmiotem ogromnej satysfakcji – powiedział 21 listopada br. prof. Wilczek.

Oświadczenie w podobnym tonie wydała ambasada USA w Polsce. „Witamy z zadowoleniem dzisiejszy komunikat o umowie między PGNiG a Centricą na dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Polski, sojusznika i przyjaciela Ameryki.Stany Zjednoczone są zdecydowane zapewniać zaufanym partnerom i sojusznikom, takim jak Polska, dostęp do bezpiecznych, zróżnicowanych źródeł energii, w tym również energii, ze Stanów Zjednoczonych. Gratulujemy Polsce skutecznych działań na rzecz poszerzania dywersyfikacji dostaw. Będziemy wspierać Polskę w jej staraniach o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Planowane dostawy to kolejny krok w kierunku zwiększania amerykańskiego eksportu energii do Polski, co stanowi jeden z kluczowych celów dwustronnych relacji” – czytamy w oświadczeniu ambasady.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com