Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Wojska Obrony Terytorialnej WOT Wojska Obrony...

Wojska Obrony Terytorialnej rosną w siłę

11-30-2017

– To wy tworzycie nową armię polską, taką, która będzie zawsze zwycięska – mówił 26 listopada na rynku w Rzeszowie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz do 500 zaprzysiężonych żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Łącznie nowa formacja, w trzech brygadach we wschodniej części kraju, liczy już ponad 7 tysięcy żołnierzy, w tym 6 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i 1.2 tys. żołnierzy zawodowych.

Uroczystość w Rzeszowie odbyła się w dniu 104. rocznicy urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” – patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej – żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, straconego na mocy wyroku komunistycznego sądu w 1951 roku.

Jak żadna inna formacja, możecie się poszczycić, że jesteście bezpośrednią kontynuacją żołnierzy niezłomnych, że przyjęliście od nich wszystkie obowiązki, które oni z nieprawdopodobnym poświęceniem, nawet własnego życia, realizowali. Gdyby nie oni, nie byłoby nas tutaj – mówił szef MON w Rzeszowie.

Wojska Obrony Terytorialnej powstały na początku 2017 roku, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Utworzone zostało Dowództwo WOT oraz trzy brygady w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. W tych jednostkach trwa już szkolenie żołnierzy. Ponad 30 proc. terytorialsów stanowią osoby do 25. roku życia. Średnia wieku to 31 lat, a kobiety stanowią 10 proc.

Formowane są też kolejne trzy brygady – jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu. Pierwsze szkolenia ochotników zaplanowane są tam na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku.

Do głównych zadań WOT w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński w USA

– To była krótka, ale bardzo intensywna wizyta – mówi o pobycie wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych konsul Sabina Klimek z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. W dniach 19-22 listopada minister odbył w Bostonie, Nowym Jorku oraz Waszyngtonie szereg spotkań z inwestorami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com