Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Prezydent Macron...

Reset w stosunkach z Francją?

11-30-2017

– Polska i Francja to państwa, które doceniają demokrację, wolność, sprawiedliwość, solidarność i suwerenność – mówiła premier Beata Szydło na wspólnej konferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jej wizyta nad Sekwaną miała miejsce 23 listopada i znacznie ociepliła chłodne w ostatnich miesiącach stosunki między Warszawą a Paryżem.

Spotkanie odbyło się przed szczytem Unii Europejskiej, dlatego głównym tematem rozmów była reforma Unii Europejskiej i jej przyszłość po Brexicie.

Polska nigdy nie odmawiała dialogu z Komisją Europejską. Jesteśmy otwarci na rozmowy – zaznaczyła premier. W jej opinii, reformy UE powinny być zgodne z oczekiwaniami obywateli wspólnoty, jako rezultat refleksji z udziałem wszystkich państw członkowskich, a nie tylko tych największych.

Bez współpracy Polski i Francji nie powiedzie się żadna reforma Unii Europejskiej – podkreśliła Beata Szydło. – Polska ma swoją wizję zmian i reform UE, które z naszego punktu widzenia są konieczne po to, aby Europejczycy mieli poczucie, że Unia Europejska jest ich wspólnym domem, gwarantującym im bezpieczeństwo, gwarantującym im godne życie – dodała.

Rozmowa dotyczyła również reformy sądownictwa w Polsce. Prezydent Macron wyraźnie złagodził swoje stanowisko wobec Polski. Jeszcze kilka miesięcy temu mówił, że „Polska skazuje się na izolację”, a tym razem mówił o „punktach, w których się zgadzamy”.

Wśród poruszonych tematów znalazła się też polityka klimatyczna, współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, energetyki i spraw społecznych. Prezydent Francji przyjął też zaproszenie do wizyty w Polsce w stulecie niepodległości.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Wakacje z Panem Bogiem w Perth Amboy, NJ

Kolejny rok z rzędu w dniach od 1 do 7 lipca odbyły się „Wakacje z Panem Bogiem” organizowane przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czole z o. Waldemarem Łątkowskim i grupą opiekunów, wśród których były również Siostry Służebniczki NMP NP z New Jersey. Wakacje miały miejsce nad Lake George w północnej części stanu Nowy Jork. Uczestniczyło w nich 120 dzieci i młodzieży, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie dwa latka. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-24-2018
Doroczny letni festyn parafialny w parafii Christ the Reedemer
07-25-2018
Błogosławieństwo pojazdów i kierujących w parafii św. Róży z Limy
07-26-2018
Koncert „Król Polki”
07-27-2018
XV Kongres Trzeźwości w Sanktuarium MB Częstochowskiej w Doylestown
07-27-2018
Zabawa taneczna w Klubie Pułaskiego w Central Falls
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com