Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Prezydent Macron...

Reset w stosunkach z Francją?

11-30-2017

– Polska i Francja to państwa, które doceniają demokrację, wolność, sprawiedliwość, solidarność i suwerenność – mówiła premier Beata Szydło na wspólnej konferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jej wizyta nad Sekwaną miała miejsce 23 listopada i znacznie ociepliła chłodne w ostatnich miesiącach stosunki między Warszawą a Paryżem.

Spotkanie odbyło się przed szczytem Unii Europejskiej, dlatego głównym tematem rozmów była reforma Unii Europejskiej i jej przyszłość po Brexicie.

Polska nigdy nie odmawiała dialogu z Komisją Europejską. Jesteśmy otwarci na rozmowy – zaznaczyła premier. W jej opinii, reformy UE powinny być zgodne z oczekiwaniami obywateli wspólnoty, jako rezultat refleksji z udziałem wszystkich państw członkowskich, a nie tylko tych największych.

Bez współpracy Polski i Francji nie powiedzie się żadna reforma Unii Europejskiej – podkreśliła Beata Szydło. – Polska ma swoją wizję zmian i reform UE, które z naszego punktu widzenia są konieczne po to, aby Europejczycy mieli poczucie, że Unia Europejska jest ich wspólnym domem, gwarantującym im bezpieczeństwo, gwarantującym im godne życie – dodała.

Rozmowa dotyczyła również reformy sądownictwa w Polsce. Prezydent Macron wyraźnie złagodził swoje stanowisko wobec Polski. Jeszcze kilka miesięcy temu mówił, że „Polska skazuje się na izolację”, a tym razem mówił o „punktach, w których się zgadzamy”.

Wśród poruszonych tematów znalazła się też polityka klimatyczna, współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, energetyki i spraw społecznych. Prezydent Francji przyjął też zaproszenie do wizyty w Polsce w stulecie niepodległości.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com