Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Prezydent Macron...

Reset w stosunkach z Francją?

11-30-2017

– Polska i Francja to państwa, które doceniają demokrację, wolność, sprawiedliwość, solidarność i suwerenność – mówiła premier Beata Szydło na wspólnej konferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jej wizyta nad Sekwaną miała miejsce 23 listopada i znacznie ociepliła chłodne w ostatnich miesiącach stosunki między Warszawą a Paryżem.

Spotkanie odbyło się przed szczytem Unii Europejskiej, dlatego głównym tematem rozmów była reforma Unii Europejskiej i jej przyszłość po Brexicie.

Polska nigdy nie odmawiała dialogu z Komisją Europejską. Jesteśmy otwarci na rozmowy – zaznaczyła premier. W jej opinii, reformy UE powinny być zgodne z oczekiwaniami obywateli wspólnoty, jako rezultat refleksji z udziałem wszystkich państw członkowskich, a nie tylko tych największych.

Bez współpracy Polski i Francji nie powiedzie się żadna reforma Unii Europejskiej – podkreśliła Beata Szydło. – Polska ma swoją wizję zmian i reform UE, które z naszego punktu widzenia są konieczne po to, aby Europejczycy mieli poczucie, że Unia Europejska jest ich wspólnym domem, gwarantującym im bezpieczeństwo, gwarantującym im godne życie – dodała.

Rozmowa dotyczyła również reformy sądownictwa w Polsce. Prezydent Macron wyraźnie złagodził swoje stanowisko wobec Polski. Jeszcze kilka miesięcy temu mówił, że „Polska skazuje się na izolację”, a tym razem mówił o „punktach, w których się zgadzamy”.

Wśród poruszonych tematów znalazła się też polityka klimatyczna, współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, energetyki i spraw społecznych. Prezydent Francji przyjął też zaproszenie do wizyty w Polsce w stulecie niepodległości.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 4 marca w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) we współpracy ze stowarzyszeniem Pamięć.us. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com